Konut Kredisi İle Alınan Evin İpoteğini Kaldırmak

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

3 Eylül 2022 18:20, Cumartesi
Konut Kredisi İle Alınan Evin İpoteğini Kaldırmak

Konut kredisi ev sahibi olunmasında en makul seçenekler arasında olmasından dolayı sıklıkla yatırımlarda tercih ediliyor. Mukayese.com Bankaların ev kredisi onay işlemlerinin adımlarından birisi olan ipotek, bankanın bir anlamda kendini garantiye almak için krediyle alınan evin satılmasını engellemeye yönelik işlem yapmasını anlatıyor.

Kredi vadesi sonuna kadar evin ipotek altında olması zorunlu bir hal alıyor. İpoteğin kaldırılabilmesi ve tapunun tamamen mülk sahibine ait olması için ise kredinin tamamının ödenmesi koşulu bulunuyor.

Kredi ödemelerinin tamamlanması yaklaşan kişilerin akıllarına en çok gelen soru ise bu işlemin nasıl yapılacağıdır. Gereken belgeler, yapılan işlemler, fek yazısı veya bankanın yapacağı işlemlerle alakalı çeşitli durumlar bulunuyor.

İpoteğin Kaldırılması Hakkı

Borcun büyük kısmının veya çeşitli oranlarının ödenmesi sonucunda yapılabileceği düşünülen ipotek kaldırma işlemi sanılanın aksine kredinin tamamı kapatılmadan yapılamıyor. Bankanın başka herhangi bir şekilde işleme onay vermiyor olması işlemlerin neler olduğunu bilmeyi de zorunlu kılıyor. İpoteğin kaldırılması için:

  • Bankanın borcun bittiğinden emin olması gerekir,
  • Yapılan başvuru nezdinde ipotek fek yazısı yollanır,
  • Bankanın online kanalla tapu müdürlüğüne başvuruda bulunması gerekir,
  • Talep edilen ücret ve ödemeler kesilir,
  • Tapu müdürlüğünün onayıyla birlikte telefon numarasına ipoteğin kaldırıldığı bilgisi ulaştırılır.

Daha öncesi dönemlerde tapuya gidilmesi veya farklı işlemler yapılması gerekirken artık banka kanalıyla ve online şekilde kolaylıkla yerine getirilen bir taleptir.

İpotek Kaldırılmasında Belgeler

Kredinin tamamının kapatılmasının hemen ardından bankanın online şekilde yaptığı işlemlerle ipotek kaldırma süreci başlatılır. Eskiden olduğu gibi belge ulaştırılması veya farklı taleplerin yerine getirilmesi gerekmez. Tapu Sicil Tüzüğü'nün 88. maddesi kapsamında bankanın tapuya borç kalmadığı yönünde yazı iletmesi istenir. İpotek kaldırma harcının yatırıldığına dair belgeyle birlikte tapu müdürlüğü işlem sırasına alır.

İpotek Kaldırma Ücreti

Yapılan işlemlerden ve ulaştırılan belgelerden sonra tapu müdürlüğüne ipotek kaldırma işlemiyle alakalı ücret ödenmelidir. Ücret 2020 yılında belirlenen ve hala uygulanmaya devam edilen oran üzerinden alınıyor. Toplamda 37.50 TL harç ödenmesi ve ardından işlem sırasına alınması ile işlemler devam ediyor. Bankaların bundan farklı rakamlar talep etmesi durumunda ödeme yapılmama hakkı vardır. Farklı kanallar üzerinden ödeme kabul ediliyor.

İpotek Kaldırılma Süresi

Tapu müdürlüğünün istediği belgelerin online ulaştırılması ve harcın aynı kanaldan yatırılması sonucunda işlemler yapılır. Yoğunluk veya tapudaki işlemlerden kaynaklı olarak bazı değişiklikler söz konusu olabilse de en geç birkaç gün içinde ipotek kaldırılması gerçekleşmiş olur. Bu bazen birkaç saat içinde bile yapılabilen bir işlem olsa bile ortalama süreyi baz almak önemlidir.

Krediyle Ev Alınırken İpoteğin Yapılması

İpotek kaldırılmasıyla alakalı sorun yaşanmaması adına tapunun ilk kez alınırken yapılan işlemlerde eksiklik olmaması istenir. Online kanaldan ipotek yapılamadığı için banka vekaletiyle gelen avukatın işlemleri yapması zorunludur. Rakam, evle alakalı detaylar ve tapu bilgileri kontrol edilmeden ipotek-satış işlemine onay verilmemelidir. Daha sonra kaldırılması sırasında eksiklik yaşanmaması adına en başından dikkatli davranılmalıdır.

İpoteğin Kaldırılmaması

Bankanın gerçekleştirdiği ipotek işleminin kaldırılmamasının altında yatan tek neden bankaya borcun tamamının kapatılmamış olmasıdır. Banka borcunun kapatılmadığı veya yanlış bir hesaplama yapıldığı tarzında bir durumun varlığı talep edilen ipotek kaldırma işleminin reddedilmesine neden olur. Tapuya başvuru yapılmış olsa bile iptal edilmesi için işlemler durdurulabilir.

İpoteğin Kaldırıldığına Dair Yazı

Online kanaldan yapılan işlemler mesajla veya maille bilgilendirme şeklinde olsa bile resmi kanallardan yapılmıştır. Yine de elinde belge olmasını isteyenler ipoteğin kaldırıldığına dair tapu dairesinden yazı alabilir.


Yorumlar

Konut Kredisi İle Alınan Evin İpoteğini Kaldırmak hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!