Konut Kredisi Şartları


Sosyal Medyada Paylaş
Konut Kredisi Şartları

Günümüzde kredi çeken kişi sayısı artıyor. Bu kişilerden birçoğu ev alabilmek için kredi çekiyor. Ancak konut kredisi çekebilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor.

Konut Kredisi Nedir?

Ülkemizde ve dünyada gün içerisinde birçok ev satılıyor. Evi satın alan kişiler, satıcıya toplu ödeme yapıyor. Genel olarak toplu ödeme yapılmadan ev sahibi olunamıyor. Bankalar tarafından müşterilere ev alınması için verilen krediye konut kredisi adı veriliyor. Konut kredisi yalnızca ev almak için kullanılıyor.

Bütün bankalar konut kredisi veriyor. Ancak bankaların konut kredisi verirken aradığı şartlar değişiklik gösterebiliyor. Müşterilerin gerekli olan şartları yerine getirmesi gerekiyor.

Konut kredisi ile ev sahibi olan kişi sayısı hem ülkemizde hem dünyada artıyor.

Konut Kredisi Kimlere Verilir?

Konut kredisi çekmek isteyenler arama motorlarında bu konuyu araştırıyor. İnternette konut kredisi ile ilgili birçok bilgi yer alıyor. Ancak en doğru bilgiyi bulabilmek için banka şubelerine gitmek ve orada çalışan yetkili personellere danışmak gerekiyor. Konut kredisi alabilmek için 18 yaşını geçmiş olmak gerekiyor.

Konut kredisi alabilmek İçin T.C. vatandaşı olmak gerekiyor. Bunun yanında gelir durumunu belge ile göstermek gerekiyor. Gelir durumunu bankalara belirtmeyen kişiler konut kredisi alamıyor.

Konut kredisi alabilmek için kredi notunun düşük olmaması gerekiyor. Kredi çekilirken bu not göz önünde bulunduruluyor.

Konut Kredisi Başvuru Süreci

Konut kredisini alabilmek için bazı işlemleri bitirmek gerekiyor. Bankaların işlemleri kişiden kişiye değişebiliyor. Kişinin mesleği ve çekeceği tutar işlemlerin süresini belirleyen ana etmenler olarak kabul ediliyor. Bankaların mobil uygulamalarından konut kredisi için başvuru yapılamıyor.

Konut kredisi her zaman bireysel olarak yapılıyor. Konut kredisi çekmek isteyenlerin en yakın banka şubesine gidip taleplerini beyan etmesi gerekiyor. Aksi halde işlemler başlatılamıyor.

Konut kredisi alma süreci bazı durumlarda uzayabiliyor.

Konut Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler

Konut kredisi alabilmek için bazı evraklara ihtiyaç duyuluyor. Bu evraklardan bir veya birkaçının eksik olması durumunda kredi süreci tıkanabiliyor. Bu sorunla karşılaşmamak için başvuruya başlamadan önce gerekli evrakların tamamlanması gerekiyor.

Devlet bankaları ile özel bankaların istediği evraklar farklı olabiliyor. Müşteriler bu evrakların ne olduğunu çok kolay bir şekilde öğrenebiliyor. Konut kredisi alabilmek için gerekli olan belgeler:

•Nüfus cüzdanı

•Gelir belgesi

•Başvuru formu

•İkamet belgesi

Konut kredisi için başvuru yapacak olan kişilere banka personelleri yardımcı oluyor.

Konut Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Konut kredisi çekmek isteyenler bu kredi türünün faiz oranlarını merak ediyor. Konut kredilerinin faiz oranları diğer kredilere oranla daha düşük seviyelerde oluyor. Bankalar konut kredi faizlerini düşük tutarak müşteri çekmeyi amaçlıyor. Konut kredisi çekecek olanlar faiz oranlarını banka personellerinden öğreniyor.

Banka personelleri ile görüşme fırsatı bulamayan kişiler internet üzerinden de konut kredilerini öğrenebiliyor. Ancak internet üzerinde görülen rakamlar yanlış olabiliyor. Çünkü bu rakamlar bazen güncellenmiyor. En doğru bilgi için banka çalışanları ile görüşmek gerekebiliyor.

Konut kredisinin faiz oranları yılın bazı aylarında çok düşük oluyor.

Konut Kredisi Neden Çıkmaz?

Konut kredisine başvuru yapan birçok kişi bulunuyor. Bu kişilerin başvuruları titizlikle inceleniyor. Ancak bazı durumlarda başvuru onaylanmıyor. Başvurunun onaylanmamasının birçok neden bulunuyor. Kişinin gelirinin yetersiz görülmesi ve ev ile ilgili olan sorunlar işlemin gerçekleşmemesine neden olabiliyor.

Evin krediye uygun görülmemesi, tapu işlemlerinde oluşan sorunlar kişilerin konut kredisi çekememesine neden olabiliyor. Bu durumlarla karşılaşmamak için konut kredisine başvurmadan önce tüm pürüzlerin ortadan kaldırılması gerekiyor.

 

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
Yorum yapmak için üye girişi yap!

Simge T. 2 ay önce
0

Konut kredisi almak isteyenler için güzel bir rehber sunmuşsunuz elinize sağlık