Konut Kredisi İle Mortgage Arasındaki Farklar


Sosyal Medyada Paylaş
Konut Kredisi İle Mortgage Arasındaki Farklar

Ülkedeki konut sayılarının artması ile beraber insanların konut alma isteği de artıyor. Ancak herkes anında nakit vererek konut alma şansına sahip değil. Konut almak isteyen insanlar ellerinde yeterli miktarda nakit para olmadığında kredi çekmek için başvuruda bulunurlar. Bu başvurular iki farklı kredi türüne yapılabilir.

Bu başvuru türlerinden biri herkesin az çok aşina olduğu konut kredisidir. Bankalar tarafından verilen konut kredisi ile insanlar aylık taksitlerle istediği eve sahip olabiliyorlar. Konut kredisinin yanı sıra son zamanlarda ev almak için başvurulan bir diğer kredi ise mortgage kredisidir. Mortgage kredisi de konut kredisi gibi alınacak ev üzerine çekilir ve taksitler halinde ödenir.

Konut Kredisi

Konut kredisini son yıllarda neredeyse duymayan yoktur. Tam olarak bilgi sahibi olunmasa da insanların çoğu konut kredisinin ev için alındığını bilir. Konut kredisi alabilmek bankalara başvuruda yapılmalı ve başvuru sırasında gerekli belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler arasında genellikle gelir belgesi, SGK belgesi gibi evraklar yer almaktadır.

Konut kredisi kimin adına çekilecekse o kişinin daha önce bankalar ile iyi çalışmış olması gerekmektedir. Kredi notunun yüksek olması bu çalışmanın olumlu olduğunu gösterir. Gelir belgesinde kişinin konut kredisinin taksitini ödeyebilecek gelire sahip olması istenir. Tüm bu şartların yanı sıra çekilecek kredinin evin değerinin belli bir yüzdesine tekabül etmesi de gerekmektedir. Bu sebeple eğer belgelerdeki şartlar karşılanırsa banka evin değerini belirlemek için eve ekspertiz yollar.

Mortgage Kredisi

Mortgage kredisi tıpkı konut kredisi gibi aylık taksitler halinde ev almak için kişilere sunulan kredi türüdür. 2007 yılında yurt dışından ülkemize gelen bu sistem sayesinde birçok kişi ev sahibi oldu. Mortgage kredisinde sadece gelir belgesi ile kredi çekebilme şansınız vardır. Ancak krediyi çekseniz dahi ev tam olarak sizin olmaz.

Mortgage kredisi çekilirken evin üzerine ipotek konulur ve ödemelerde sorun yaşandığı takdirde kredinin çekildiği kurum evi satışa çıkarma hakkına sahiptir. Bu kredi türünde uygulanacak faizler değişkenlik gösterebilir. Ülkedeki enflasyon durumuna göre ödenecek taksit miktarı değişebilir.

Farklar

Konut kredisi ve mortgage kredisi aynı amaç için kullanılmaktadır. Her ne kadar aynı amaç için kullanılsa da arada farklı detaylar bulunmaktadır. Bu detaylar kredi çekecek kişi için büyük önem taşır.

Mortgage ve konut kredisi arasındaki farklar şu şekildedir:

  • Mortgage kredisinde değişken faiz varken, konut kredisi sabit faizle ödenmektedir.
  • Konut kredisi genellikle en fazla 10 yıl vadede çekilirken, mortgage kredisi 30 yıla kadar vade sunar.
  • Konut kredisi çekerken 2 ay üst üste taksit ödenmediğinde banka tarafından 1 yıl süre verilir ve kredi çeken kişinin faizle geciken taksitleri ödenmesi beklenir. Mortgage kredisinde ise 2 ay üst üste taksit ödenmediğinde kurum o ana kadar ödenen parayı geri verme ve daha sonrasında evi satılığa çıkarma hakkına sahip olur.
  • Mortgage sisteminde faiz artışına karşın kişiyi koruma özelliği yer alır.

Bu farklar ile beraber hangi kredi türünün size uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Benzerlikler

İki kredi türü arasındaki benzerliklere gelecek olursak ilk göze çarpan evin ipotek altına alınmasıdır. Bunun yanı sıra iki kredi de taksitler halinde ödenmektedir.

Mortgage Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mortgage kredisi çekerken değişken faiz oranlarına dikkat edilmelidir. Kredideki faizin yükselmesine karşın koruma özelliği mutlaka kullanılmalıdır. Ayrıca kredi taksitlerini geciktirmemelisiniz. Aksi halde 2 ay üst üste ödenmeyen kredi sonucunda evinizi kaybedebilirsiniz.

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
Yorum yapmak için üye girişi yap!

İlk yorum yapan sen ol!