İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

17 Nisan 2022 10:06, Pazar
İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır

Günümüzde araç bir zevkten çok ihtiyaç olarak kullanılıyor. Araçların hayatımızın içerisine girmesinin pek çok sebebi bulunuyor. Ancak araç almak için toplu paraya ihtiyaç duyuluyor.

İkinci El Taşıt Kredisi Nedir?

Ülkemizde ve dünyada gün içerisinde birçok araç satışı gerçekleşiyor. Bu satışların çoğunu ikinci el araçlar oluşturuyor. Sıfır araca gücü yetmeyen kişiler daha ekonomik olduğu için ikinci el araçlara yöneliyor. Bankalardan ikinci el araç almak için çekilen kredilere ikinci el taşıt kredisi adı veriliyor.

Bankaların tamamı taşıt kredisi veriyor. Ancak bankalar arasında kredi verme şartları değişebiliyor. Bankaların şartlarını öğrenebilmek için şubeye gidip yetkili personelle görüşmek gerekiyor. Taşıt kredisi için bankalara başvuranların sayısı günden güne artıyor.

İkinci El Taşıt Kredisi Başvuru Süreci

Birçok banka ikinci el taşıt kredilerinde avantajlı fiyatlar sunuyor. Bu fiyatları gören insanlar bankalarla diyaloga giriyor. İkinci el taşıt kredisi için bankalarla bire bir görüşmek gerekiyor. Bazı kişiler ikinci el taşıt kredisi işlemlerinin mobil uygulamalar üzerinde gerçekleşebileceğini düşünüyor.

Bankaların mobil uygulamalarından taşıt kredisi çekilemiyor. Çünkü bankalara kredi başvurusu sırasında bazı evrakların teslim edilmesi gerekiyor. İkinci el taşıt kredisi başvuru süresi bankadan bankaya değişebiliyor.

Kişinin mesleği, alacağı aracın durumu bu süreci belirleyen ana etkenler arasında yer alıyor.

İkinci El Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Bankalar faiz oranlarını güncelleyebiliyor. Bu güncellenen fiyatlara göre kişiler daha uygun faiz oranlarında kredi çekebiliyor. Ancak müşterilerin uygun faiz oranlarını yakalayabilmesi için bankaları takip etmesi gerekiyor. Devlet ve özel bankalarda uygulanan faiz oranları her zaman aynı olmuyor.

Müşteriler en düşük faiz oranlı bankayı tercih ediyor. Bankalar bunu bildiği için faiz oranları en alt seviyede tutmaya çalışıyor. Müşteriler için faiz oranlarının yanı sıra vade süresi de büyük önem arz ediyor.

İkinci el taşıt kredisi faiz oranlarını en doğru şekilde öğrenebilmek için banka personelleri ile görüşmek gerekiyor. Banka personelleri müşterileri bu konuda bilgilendiriyor.

İkinci El Taşıt Kredisi İçin İstenen Belgeler

İkinci el araç kredisi için bankaların tamamı bazı belgeler istiyor. Bu belgelerin eksik olmaması gerekiyor. Eksik olan belgelerle herhangi bir işlem yapılamıyor. Bunu bilen müşteriler mümkün olan en kısa süre içerisinde belgelerini tamamlamayı amaçlıyor. Taşıt kredisi için istenen belgeler bankadan bankaya değişiyor.

İkinci el taşıt kredisi için istenen belgeler bankanın sisteminde saklanıyor. Bu belgelere ihtiyaç halinde kolay bir şekilde ulaşılabiliyor. İkinci el araç kredisi için istenen belgelerden bazıları:

•Gelir beyanı

•Nüfus cüzdanı fotokopisi

•Araç alınmış ise noter onayı

Alınacak olan aracın belli olması, ikinci el taşıt kredi sürecinin kısalmasına yardımcı olabiliyor.

İkinci El Taşıt Kredisi Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi notu günümüzde önemli bir etken olarak kabul ediliyor. Kredi çekecek olanlar kredi notunu düşürmemeye dikkat ediyor. Çünkü düşük olan kredi notu, kredi çekilmesini engelleyebiliyor. İkinci el taşıt kredisinin kredi notuna etki yapıp yapmadığı merak ediliyor. İnsanlar bu konuda bilgi sahibi olmak istiyor.

İkinci el taşıt kredisi doğrudan kredi notunu etkilemiyor. Ancak alınan kredi zamanında ödenmezse o zaman kredi notu düşebiliyor.

En Uygun Taşıt Kredisi Nasıl Seçilir?

Kredi çekmek isteyenlerin sayısı artıyor. Kredi çekmeden önce gerekli araştırmanın yapılması gerekiyor. En uygun ikinci el taşıt kredi oranlarını bulmak isteyen kişiler yoğun araştırmalar yapıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda en uygun faiz oranlı ve vadeli olan banka tercih ediliyor.

Bankaların faiz oranları bazen değişebiliyor. Düşük oranlı faiz denk gelirse bu avantajı kullanmak gerekiyor.


İçindekiler

Yorumlar

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 5 değerlendirmeyi görüntüle.

Piyasayı mahvettiler kredi oranlarına bak şaka gibi

Misafir Üye·1y

hükümetin ekonomiyi canlandırmak için bankalardan daha fazla kredi vermelerini isteyeceği söyleniyor. sizce bu ikinci el arabaların fiyatlarını ne kadar arttırır?

Misafir Üye·1y

Bende ikinci el araba almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Misafir Üye·1y

Taşıt kredisi

Misafir Üye·1y
Erdem Eğil

Kredi notum düşük olduğu için taşıt kredisi alıp alamayacağımı merak ediyordum sayenizde en uygun taşıt kredisini nasıl seçeceğim hakkında bilgi sahibi oldum.

Erdem Eğil·2y