Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?


Sosyal Medyada Paylaş
Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?

Son dönemlerde kredi alımlarında, en ön sıralarda kentsel dönüşüm kredileri geliyor. Özellikle deprem bölgesi olan Türkiye de kentsel dönüşüm kredisi çok merak edilir. Ve kişiler tarafından araştırılan konular arasında gelir. Peki kentsel dönüşüm nedir nasıl hesaplanır ve kimler kentsel dönüşüm kredisi alır? Gibi konular oldukça merak edilir. Ve kişiler tarafından araştırılan konular arasında gelir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?

Kentsel dönüşüm kredisi, risk altında bulunan ev veya iş yerlerinin tespit edilerek bu yerlerin tekrar inşa edilmesine karar verilerek çekilen krediye denir. Uygun faizler ve ödeme yöntemleri tespit edilerek istenilen krediler değerlendirilir. Kentsel dönüşüme tabi olan yerler yıkılarak yerine yeniden yapılar inşa edilir. Genellikle afet riski altında bulunan yerler kentsel dönüşüm alanlarına girer. 6306 maddesince afet riski altında bulunan tüm ev ve iş yerlerinin 7. Maddeye göre yıkılıp inşa edilmesi gerekir. Kişilerde bunun için kentsel dönüşüm kredisine başvururlar.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüme tabi olunan ev ve iş yerinin, riskli yapı olmasından dolayı binaların tahliye edilip ardından bir yıl içerisinde kentsel dönüşüm kredisi için başvuru yapılması gerekir. Bunun üzerine anlaşmalı ve ilgili bankalar bu doğrultuda gerekli süreçleri incelerler. Bankalar başvuruları inceledikten sonra onaylarlar. Daha sonra kredi alacak kişilerin bilgilerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderirler.

Böylece kişi buna uygun olarak ne kadar faiz oranı uygulanıp uygulanmayacağı konusunda bilgi alınır. Buda kişinin ev ve iş yerinin devlet güvencesiyle doğru faiz elde etme imkânına sahip olmuş olur. Kişi kentsel dönüşüm kredisine başvurduğu zaman konut ve işyerlerinin bu kriterlere uygun olup olmadığını değerlendirip o şekilde başvurması gerekir. Yoksa banka ve bakanlık tarafından istenilen kredi onaylanmaz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Kentsel dönüşüme uğrayan konut ve işyerleri için kişiler kentsel dönüşüm kredisinin nasıl hesaplandığı merak edilen konular arasında gelir. Bu yüzden banka tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaya uygun bir biçimde ele alınması gerekir. Ev ve iş yerinde ne kadar hasar olup olmadığı belirlendikten sonra kişinin ne kadar kredi alacağı ona göre hesaplanır.

Gerçekleştirilen hesaplama ile birlikte ev ve iş yerinin ipoteği de kullanılır. Bunun üzerine 120 aya kadar çıkan faizler üzerinden hesaplamalar yapılır. Bunun için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gerekli onayların gelmesi gerekir. Yıkılıp yerine yeni binaların inşa edilip edilmeyeceğine onay vermesi gerekir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kentsel dönüşüm kredisi risk altında bulunan binanın veya işyerinin yıkılarak yerine yeniden yapılandırılmasına denir. Kentsel dönüşüm kredisi kullanacak kişilerin dikkat etmesi gereken belli başlı hususlar bulunur.

Bunlar şu şekildedir;

  • Konutunu veya iş yerini yenilemek isteyen kişilerin 10 yıl vade ve 90,0000 TL kentsel dönüşüm kredisi kullanabilirler.
  • Bina içerisinde kişi birkaç daireye sahip ise maksimum 1.000.000 TL kentsel dönüşüm kredisi kullanabilir.
  • Bir binanın metre karesi ne kadar büyük olursa olsun kişiler 200.000 TL ve 10 yıl vade ile birlikte kentsel dönüşüm kredisi kullanma hakkına sahiptirler.
  • Bankalar bunlar haricinde ek kredide verebilirler.

Kişiler kentsel dönüşüm kredisi kullandıklarında bu hususlara dikkat etmeleri gerekir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinin Vade Oranları Nasıl Belirlenir?

Bankalar kentsel dönüşüm kredisi için kişilere bazı faiz oranları sunarlar. Bankalar, faiz oranlarının %50si olarak düşünülür. Konut kredisinin vadesi 24 ay ile 120 ay aralığı arasında yer alır. Bazı bankalar anaparaya dokunmayarak 2 yıl ödemesiz olarak kredi olanağı da kişilere sunarlar.

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
İlk yorum yapan sen ol!