Kasko Ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

18 Mart 2022 12:01, Cuma
Kasko Ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Araç sigortaları, zorunlu ve isteğe bağlı olarak iki tür ürün seçeneğinden oluşuyor. Trafik sigortası her araç için zorunlu olan, kasko ise araç sahibinin talebine göre yapılan sigortalardır. Her iki sigorta ürünü de ek teminatlar içeriyor. Zorunlu ve isteğe bağlı olması, ek teminatlar kapsaması, kasko ile trafik sigortası arasındaki temel farklılıkları oluşturuyor. Araç için sigorta yaptırılacağı zaman aralarındaki farkın iyi bilinmesi ve sunulan teminatların neler olduğunun öğrenilmesi gerekiyor.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, trafiğe çıkan her araç için zorunlu sigortadır. Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası olarak bilinir ve yaptırılması zorunludur. Yaşanacak trafik kazalarında, karşı tarafın can ve malına verilen zararın karşılanmasını sağlayan bir sigorta türüdür. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre yapılan düzenlemelerde, her araç sahibi her yıl aracının zorunlu trafik sigortasını yaptırmak zorundadır. Trafik sigortası olmayan araçlar trafiğe çıkamazlar.

Trafik Sigortası Neden Gereklidir?

Trafik sigortası tüm motorlu araçlar için zorunlu bir sigortadır. Aracın trafikte yer alabilmesi için gereklidir. Daha çok aracı ve kaza durumunda üçüncü şahısların mal ya da canına verilecek zararların karşılanmasını sağlar. Zorunlu ve sorumluluk sigortası olduğu için sigorta paketleri içerisinde çeşitli teminatlar yer alıyor. Trafik sigortası, kaza durumlarında maddi zararlarla beraber, yaralanma, sakat kalma, ölüm gibi durumlarda da çeşitli teminatlarla oluşan zararları karşılar.

Kasko Nedir?

Kasko, kara taşıtları sigortasının kısa adıdır. İsteğe bağlı olarak yapılır ve çeşitli teminatlar içerir. Kasko sigortası, araç kaza yaptığında, çalındığında ya da yanma gibi durumlarda araç sahibine güvence sağlar. Kasko sigortası yaptırılırken araç sahibine ek teminat seçenekleri sunulur. Kasko sözleşmesinde yer alan maddelere ve aracın değerine göre kasko sigorta bedeli belirlenir. Yaşanabilecek her türlü olumsuz durumlarda zararın eksiksiz karşılanabilmesi için kasko yaptırılırken tüm teminat içeriklerinin iyi bilinmesi gerekir.

Kasko Neden Gereklidir?

Kasko sigortasında sunulan ek teminatlar, araç için sunulan güvencelerin genişletilmesini sağlayacaktır. Kasko sigortası, herhangi bir zorunluluğu olmayan ve araç sahibinin kendi aracında meydana gelebilecek zararların karşılanması için yaptırdığı sigortadır. Kasko sigortası, poliçede belirlenen şartlara göre araçta meydana gelen hasarın tamamını ya da bir kısmını karşılar. Bu şartlar, sigorta yaptırılırken belirlenir. Kaza durumlarında, tamir masraflarının karşılanması, yanma, çalınma gibi durumlarda aracın tamamının karşılanması güvencesini sağlayan bir sigorta türü olduğu için yaptırılması gereklidir.

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar

Trafik sigortası ile kasko arasında bazı temel farklılıklar vardır. Her araç sahibi bu farklılıkları bilir ve aracının güvencesi için sigorta yaptırır. İki sigorta türü arasındaki farklılıklar şunlardır.

  • Trafik sigortası yaptırmadan araç kullanılamaz, kaskoda bu zorunluluk yoktur.
  • Trafik sigortası zorunlu, kasko isteğe bağlı araç sigortasıdır.
  • Trafik sigortası, kaza olduğunda karşı tarafın zararını öder, kasko ise kendi aracın zararlarını karşılar.
  • Trafik sigortası, karşı tarafın mağduriyetini, kasko, poliçe sahibinin mağduriyetini karşılar.
  • Trafik sigortasında kapsam ve sınırlar devlet tarafından belirlenir. Kasko sigortasında poliçe içerikleri sigorta sahibi tarafından belirlenir.

Zorunlu trafik sigortasında teminat limitleri serbest tarife üzerinden belirli oranlarda belirlenir. Her sigorta şirketi fiyat seçenekleri sunabiliyor. Kasko sigortasında, poliçesinin içeriğine göre teminat limitleri belirlenebiliyor ve istenilen teminatlara göre değişiklik gösteriyor.

Zorunlu trafik sigortası her yıl yenilenmek zorundadır. Araç sahipleri, sigorta şirketlerinin fiyat teklifleri farklı olduğu için kendileri için en uygun fiyatlı olanını seçmeye çalışır. Kasko sigortasında da en ucuz olan değil kendileri için en avantajlı olan seçilmelidir.


Yorumlar

Kasko Ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!