Kasko Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

17 Mart 2022 11:16, Perşembe
Kasko Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Karayolları Trafik Kanununa göre araçlar için yapılabilecek sigorta türleri belirlenmiştir. Kasko, kara taşıtları sigortası olarak bilinir ve araç sahibinin isteği ile yapılır. Araç sahipleri, araçları ile ilgili oluşabilecek zararların karşılanması için kasko sigortası yaptırır. Sigorta poliçesinde, sigorta yaptırılan aracın hangi hasar durumlarının nasıl karşılanacağını belirler. Motorlu araçlar için kasko sigortaları kısa süreli olabileceği gibi genelde 1 yıllık olarak düzenlenir.

Kasko Sigortası Neleri Kapsar?

Kasko sigortası poliçeleri düzenlenirken, araç sahibinin istediği ek teminatlar eklenir. Sigorta poliçesi, aracın kaza hasarları, yanması, çalınması gibi standart teminatları kapsıyor. Her araç sahibi, farklı taleplerde bulunarak kasko poliçesi teminat kapsamlarını genişletebiliyor. Kapsam genişledikçe, sigorta poliçe bedelleri de değişiklik gösterecektir. Kasko sigorta poliçeleri, Türkiye sınırları içerisinde meydana gelebilecek olumsuz durumlara karşı güvence olarak yaptırılır. Ancak yurt dışında da geçerli olabilmesi için ek teminatlar belirlenir ve sözleşmeye eklenerek, aracın kazaya açık olan her yerde geçerli olması sağlanır.

Kasko Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Kasko sigortasının en önemli özelliği ve avantajı, sigortalı aracın her türlü hasar ve zararının karşılanmasıdır. Poliçede belirtilen her türlü ek teminat, istenmeyen her türlü durumda aracın güvence altına alınmasını sağlayacaktır. Kasko sigortası, araç sahibine avantajlar sunan araç sigorta türüdür.

Kasko sigortasının avantajları şunlardır;

 • Kasa sonrası hasarları karşılar,
 • Çekici hizmeti sunar,
 • Araç sahibine yedek araç verir,
 • Aracın çalınma durumları ya da araçtan yapılan hırsızlık zararlarını karşılar,
 • Doğal afet zararlarını karşılar,
 • Sağlık sorunlarına destek sağlar,
 • Kasko sigortası ek hizmetleri ile faydalanılabilecek avantajlar genişletilebilir.
Kasko Teminatları Nelerdir?

Aracının güvencesini sağlamak için kasko sigortası yaptırmak isteyenler, poliçelerinde yer alması gereken teminatları kendileri belirleyebiliyor. Sigorta şirketi, kasko kapsamına girecek tüm teminatları gösterir ve araç sahibinin standart teminatlar dışında ek teminat seçimi yapmasını sağlar.

Kasko sigortasının sunduğu standart teminatlardan bazıları şunlardır;

 • Çarpma ve çarpışma,
 • Devrilme, yuvarlanma,
 • Hırsızlık,
 • Yanma,
 • Anahtar kaybı,
 • Asıl anahtarın çalışması sonucu hırsızlık,
 • Sel, deprem,
 • Terör olayları,
 • Kemirgen teminatı,
 • Yol yardım hizmeti,
 • İkame araç hizmeti,

Araç sahipleri, kasko sigortası yaptırırken, standart teminatların neler olduğunu bildiklerinde, olumsuzluklar yaşandığında zararlarını daha kolay karşılayabilecektir.

Kasko Bedeli Neye Göre Belirlenir?

Kasko bedeli, sigorta poliçesinde belirtilen teminatlara göre belirlenen aracın kasko değeridir. Aracın markası, modeli, hasarsızlık durumu ve seçilen teminatlar kasko bedelinde değişikliklerin olmasını sağlar. Kasko bedeli belirlenirken, sigorta yenileme durumlarında, hasarsızlık durumu varsa poliçe fiyatına indirim olarak uygulanır. Araçların hasarsızlık indirim oranlarını sigorta şirketleri kendileri belirliyor.

Araç sahipleri, araç değişimi yaptıklarında, eski araçlarındaki hasarsızlık indirimini yeni araçları için yaptırdıkları kasko sigortasında da indirim olarak kullanabiliyor. Kaza durumlarında, karşı taraf %100 kusurlu ise araç sahibine yine hasarsızlık indirimi uygulanabiliyor. Aracın dış yüzeyinde meydana gelen çizik ve sıyrık gibi durumlar hasarsızlık indirimi şartlarını bozmuyor.

Kasko Poliçe Teminatının Başlatılması

Araç sahipleri, kaza ve diğer teminat durumlarına göre aracının güvencesini sağlamak için kasko sigortası yaptırır. Kasko sigortası, poliçe düzenlendikten ve sigorta priminin ilk taksiti ya da tamamı ödendikten sonra başlar. Sigorta poliçe sahibi olan kişi, düzenlenen kasko sigorta poliçesini teslim almış olsa bile prim ya da peşinatı ödemediği durumda, sigorta başlamamış olur. Yapılan yasal düzenlemelere göre aksi durum belirtilmediğinde, kasko sigortası, Türkiye sınırları içerisinde düzenlendiği gün saat 12:00’de başlar ve bitiş günü aynı saatte biter. Kaza ya da araçta meydana gelen hasar durumları olay tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinden sigortacıya bildirilmek zorundadır.


Yorumlar

Kasko Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!