Kasko Poliçesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

16 Mart 2022 12:17, Çarşamba
Kasko Poliçesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Dünya üzerinde kara yolu, en çok tercih edilen ulaşım çeşididir. Buna bağlı olarak en fazla kaza kara yolunda gerçekleşir. Oluşan maddi hasarlardan en az zararla çıkmak için kaskoyu ihmal etmemek gerekir.

Kasko Poliçesi Nedir?

Trafikte her türlü tehlike mevcuttur. Sürücüler hiç beklenmedik anlarda kazaya karışabilir. Böyle durumlarda kaskosu olan araçlar diğer sürücülere göre oldukça avantajlıdır. Kasko poliçesi; araç sahibinin kazaya karışması, aracının çalınması ya da yanması gibi durumlarda maddi hasarı karşılayan poliçedir. Trafiğe kayıtlı olan her aracın kasko poliçesinin olması önerilir.

Kasko poliçesine sahip olan sürücüler, trafikte çok daha güvenli bir şekilde seyreder. Kasko poliçesine sahip olmayan sürücüler, kaza anında çok daha büyük maddi yükün altına girebilir. Kasko poliçesi ile zorunlu trafik sigortası birbirinden farklı şeylerdir.

Kasko Poliçesi Neden Alınır?

Kasko poliçesi yaptırmanın birden çok sebebi vardır. Araçlarını maddi güvence altına almak isteyen kişiler kasko poliçesi satın alabilir. Çünkü poliçe kapsamında olan teminatlara göre araçlar korunabilir. Bu da kasko poliçesinin en büyük avantajı olarak görülüyor.

Kasko poliçesi oluşturmadan önce sigorta acenteleri ile görüşüp bilgi almak gerekir. Aksi durumda kaskonun içeriği tam anlamıyla öğrenilemez.

Kasko poliçesi kapsamında araçlar yangın, sel, deprem gibi doğal afetlerden korunabilir. Bu sayede sürücüler, araçlarını tehlikeli durumlardan korumuş olur. Kasko poliçesine sahip olmayan sürücüler, böyle durumlarda araçların onarımı için oldukça yüksek ücretler ödemek zorunda kalabilir.

Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kasko yaptırırken bazı detaylara hakim olmak gerekir. Bu detaylar kaskonun içeriğini belirler. Kasko yaptırırken sigorta çalışanına gerekli olan tüm sorular sorulmalıdır. Aksi durumda kişiler haklarını ve sorumluluklarını tam olarak öğrenemeyebilir. Bu da kaza anında birtakım hak mahrumiyetlerin yaşanmasına neden olabilir.

Kasko yaptırırken alanında uzman ve tecrübeli sigorta acentelerinden yardım almak gerekir. Bu acenteler profesyonel bireyler ile çalışır. Kasko yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Kasko poliçesinin kapsamı iyi öğrenilmeli
  • Kasko poliçesinde özel şartlar varsa öğrenilmeli
  • Kasko poliçesinin ek teminatları araştırılmalı

Kasko yaptırmak için sigorta acentelerine gitmek yerine müşteri hizmetleri de aranabilir. Sigorta acentesinin müşteri hizmetleri gerekli yardımı telefonda da verir.

Kasko Poliçesinde Neler Bulunur?

Kasko poliçesi oldukça geniştir. Buna bağlı olarak kasko poliçesinin detayları değişiklik gösterebilir. Ancak kasko poliçesinde yer alan temel maddeler değişiklik göstermez. Bunlar bütün poliçelerde yer alır. Kasko poliçesi kapsamında mini onarım, çarpma sonrası oluşan hasar teminatı gibi durumlar vardır.

Kasko poliçesine ek teminatlar satın alınabilir. Satın alınan ek teminatlar sayesinde kasko poliçesinin içeriği genişletilebilir. Bu sayede daha güvenilir bir sürüş sağlanabilir. Ancak ek teminat satın almak zorunda değildir.

Kasko poliçesinin ek teminatlarında hasarsızlık koruma, yol yardım hizmeti gibi şeyler de yer alır.

Kasko Poliçesini Kimler Yaptırabilir?

Kasko poliçesi yaptırma konusunda bir kısıtlama bulunmaz. Ancak kasko poliçesi yaptırabilmek için aracın belli bir yaşı geçmemesi gerekir. Aksi durumda kasko yapılamaz. Kasko poliçesi için belirlenen yaş 15 yaş olarak açıklanır. 15 yaşını geçmiş olan araçlar, kasko yaptıramaz.

15 yaşının üzerinde olan her araç, marka fark etmeksizin kasko yaptırabilir. Araçlar için kasko yaşı resmi kurumlar tarafından belirlenmiştir. Bu kural Türkiye’nin hiçbir sigorta acentesinde esnetilemez.

Kasko poliçesini direkt olarak ruhsat sahibinin yatırması önerilir. Vekaleten kasko yaptırma işlemleri görülse de bu işlem pek de sağlıklı olarak kabul edilmez. Kasko poliçesini yaptırmak isteyenlerin sayısı günden güne artıyor.

 


Yorumlar

Kasko Poliçesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!