Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

15 Mart 2022 13:04, Salı
Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Trafikte birçok tehlike bulunuyor. Bu tehlikelerle karşılaşıldığında maddi ve manevi sorunlar oluşabiliyor. Bu oluşan sorunların ekonomik boyutu can sıkıcı olabiliyor. Oluşan sorunlardaki maddi boyut kasko sayesinde sorun edilmekten çıkıyor.

Kasko Hasarsızlık İndirimi

Kasko hasarsızlık indirimi son zamanlarda pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Kasko hasarsızlık indiriminin içeriği merak ediliyor. Kasko ve zorunlu trafik sigortasının ücreti belirlenirken kasko hasarsızlık indirimi göz önünde bulunduruluyor. Kasko poliçesi satın alırken poliçeden tasarruf edilmesini sağlayan etmene kasko hasarsızlık indirimi adı veriliyor.

Kasko hasarsızlık indirimi herkes için aynı tutarda olmuyor. Kişilerin bu ayrıntıya dikkat etmesi gerekiyor. Kasko hasarsızlık indirimi herkese uygulanmıyor. Kasko hasarsızlık indirimi, trafikte kazaya karışmayan sürücülere veriliyor.

Kasko hasarsızlık indirimi sürücülere düşük fiyatlı poliçe avantajı sunuyor.

Kasko Hasarsızlık İndirim Oranları

Kasko hasarsızlık indiriminin bazı detayları bulunuyor. Bu detaylara hakim olmak gerekiyor. Aksi halde kasko poliçesi oluştururken bazı sorunlar oluşabiliyor. Kasko hasarsızlık indiriminin belli kademeleri bulunuyor. Bu kademelere göre farklı indirim oranları belirleniyor.

Kasko hasarsızlık indirim oranları belirlenirken sürücünün hangi kademede olduğu belirleniyor. Bu kademeye göre işlem yapılıyor. Kasko hasarsızlık indirim oranları şu şekilde:

  • İlk sigorta süresi sonunda yenilemede %30
  • İkinci sigorta süresi sonunda yenilemede %40
  • Üçüncü sigorta süresi sonunda yenilemede %50
  • Dördüncü sigorta süresi sonunda yenilemede %60 indirim uygulanıyor.

Kasko hasarsızlık indirimi 4 evreden oluşuyor. Aracı ile kazaya karışmayan kişiler bir üst evreye çıkıyor.

Kasko Hasarsızlık İndirimini Bozmayan Durumlar

Kasko hasarsızlık indirimini etkileyen bazı durumlar bulunuyor. Bu durumlardan bazıları kasko hasarsızlık indirimini bozarken bazı durumlar kasko hasarsızlık indirimini bozmuyor. Kasko hasarsızlık indirimini bozmayan birçok durum bulunuyor. Bu durumların sürücüler tarafından bilinmesi gerekiyor.

%100 rüculu hasarlar, kasko hasarsızlık indirimini bozmayan durumlar olarak açıklanıyor. %100 rüculu hasarlar, tamamen karşı tarafın suçlu olduğu hasarlar olarak biliniyor. Cam kırılması, teybin çalınması ve mini onarımlar kasko hasarsızlık indirimini bozmuyor.

Kasko hasarsızlık indirimini etkilemeyen durumlar sigorta poliçesinde detaylı bir şekilde yazıyor. Dileyen kişiler sigorta poliçelerini inceleyebiliyor.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nasıl Uygulanır?

Kasko yaptıracak olanlar kasko hasarsızlık indiriminin nasıl uygulanacağını sorguluyor. Kasko hasarsızlık indirimini uygulayabilmek için bazı işlemler gerekiyor. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için kasko şirketleri ile görüşmek gerekiyor. Kasko şirketleri bu konuda sürücülere yardımcı oluyor.

Kasko hasarsızlık indiriminin uygulanması için kasko şirketleri ile telefonda da görüşülebiliyor. Kasko şirketlerinin çağrı merkezlerine talebin bildirilmesi durumunda işlem kısa sürede başlıyor.

Kasko hasarsızlık indirimi uygulanmadan önce gerekli kontroller yapılıyor. Kontrollerin ardından bir sorun görülmezse indirim uygulanıyor.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Ne Kadar Geçerli

Kasko hasarsızlık indiriminin belli bir süresi bulunuyor. Birçok kişi bu sürenin ne kadar olduğunu öğrenmek istiyor. Bazı kişiler kasko hasarsızlık indiriminin devamlı geçerli olduğunu düşünüyor. Ancak bu yanlış bir bilgi olarak görülüyor. Kasko hasarsızlık indirimi 1 yıllık süreyi kapsıyor.

1 yılın bitmesinin ardından kasko hasarsızlık indirimi otomatik olarak bitiyor. Sürücülerin bu aşamada bir şey yapmasına gerek kalmıyor.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kasko hasarsızlık indiriminin farklı boyutları da bulunuyor. Bu boyutlar sürücüye, aracın yaşına bağlı olarak değişebiliyor. Kasko hasarsızlık indirimi sırasında kaza yapan sürücülere bir sonraki poliçe döneminde indirim uygulanmıyor. Bu sürücülerin indirimden yararlanabilmesi için bir sonraki poliçe döneminde kaza yapmaması gerekiyor.

Kasko hasarsızlık indirimi, sigortaya ara verildiğinde de ortadan kalkıyor. Birçok sürücü bu kısası bilmediği için farklı fiyatlarla karşılaşınca şaşırıyor. 


Yorumlar

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!