Araç Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

12 Mart 2022 11:57, Cumartesi
Araç Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Trafiğe kayıtlı olan araç sayısı artıyor. Buna bağlı olarak yapılan trafik sigortalarının sayısı da artıyor. Aracını trafikte kullanmak isteyen kişiler trafik sigortasını ihmal etmiyor.

Trafik Sigortası Nedir?

Birçok farklı sigorta türü bulunuyor. Bu sigorta türleri arasında trafik sigortası da bulunuyor. Trafikte bulunan araçların kaza anında oluşturduğu maddi masrafları güvence altına alan sigortaya trafik sigortası deniyor. İnsanlar trafik sigortası yaptırmadan araçlarını kullanamıyor.

Trafik sigortası ülkemizin her ilinde yapılıyor. İnsanlar kendisine en yakın sigorta acentesine giderek durumu anlatıyor. Yapılan incelemelerden sonra dakikalar içerisinde trafik sigortası yapılıyor.

Trafik sigortası günümüzde olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Araç sahipleri araçlarını sorunsuz bir şekilde kullanabilmek için trafik sigortasını aksatmıyor.

Trafik Sigortası Ne Kadar Geçerli?

Trafik sigortasının belli bir süresi bulunuyor. Bu süre hiçbir şoförde değişmiyor. Şoförlüğe yeni başlayan kişilerin sigortaları ile uzun yıllardan beri şoförlük yapan kişilerin sigortalarının süresi değişmiyor. Trafik sigortaları 1 yıl geçerli oluyor. 1 yıllık sürenin ardından trafik sigortası otomatik olarak bitiyor.

1 yıl bittikten sonra hızlı bir şekilde trafik sigortasının yenilenmesi gerekiyor. Aksi halde trafikte farklı sorunlar görülebiliyor. İnsanlar sorunlarla karşı karşıya kalmamak için en kısa sürede trafik sigortasını yeniliyor.

Tekrardan trafik sigortası yapmak için sigorta acenteleri ile görüşüp aynı işlemleri tekrarlamak gerekiyor.

Trafik Sigortası Kaç TL?

Trafik sigorta ücretlerine yıldan yıla zam geliyor. Gelen zamlar, sigorta yaptırmak isteyen kişileri doğrudan etkiliyor. Trafik sigortasının belirli bir ücreti bulunmuyor. Çünkü herkesin sigorta parası birbirinden farklı oluyor. Şoförlerin sigorta ücretlerinin birbirinden farklı olmasının birçok etkeni bulunuyor.

Trafik sigortası için genç sürücülerin daha fazla ücret ödemesi gerekiyor. Genç sürücüler, tecrübeli sürücülere göre daha az deneyimli olduğu için daha fazla kazaya karışabiliyor. Sigorta şirketleri bu nedenden dolayı genç olan şoförlerden trafik sigortası için daha fazla ücret talep ediyor. Yaş arttıkça ve kaza yapmadıkça trafik sigortasına ödenecek olan miktar azalıyor.

Trafik Sigortası Otomatik Yenilenir Mi?

Trafik sigortalarını sıkı takip etmek gerekiyor. 1 yıl bittikten sonra trafik sigortası düştüğü için sigortasız araç kullanılabiliyor. Sigortasız araç kullanmanın birçok yaptırımı bulunuyor. Trafik polisleri, sigortasız araç kullanan kişilerin araçlarını trafikten men edebiliyor.

Trafikten men olan araçlar emniyet otoparkına çekiliyor. Araç sahibi sigortasını yapar ve masraflarını öderse aracına tekrardan kavuşabiliyor. Tüm bu sıkıntılarla uğraşmamak için biten trafik sigortasını ivedi bir şekilde yenilemek gerekiyor.

Trafik sigortaları otomatik olarak yenilenmiyor. Araç sahiplerinin sigorta şirketleri ile görüşüp yeni sigorta yapması gerekiyor.

Trafik Sigortası Neleri Kapsıyor?

Araç trafik sigortasının neleri kapsadığı ve ne şekilde kapsadığı birçok sürücü tarafından merak ediliyor. Özellikle yeni şoförlüğe başlayan kişiler trafik sigortasının içeriğini araştırıyor. Uzmanlar trafik sigortasının her detayının bilinmesi gerektiğini söylüyor.

Trafik sigortaları trafikte oluşan çoğu kazada maddi kaybı en aza indiriyor. Trafik sigortasının kapsadığı detaylar:

  • Ölümlü trafik kazalarında oluşan maddi hasar
  • Yaralanma ve sakatlanmalarda oluşan maddi hasar
  • Mahkeme ve avukatlık ücretleri

Trafik sigortasının detayları kişiden kişiye değişiyor.

Trafik Sigortası İçin Gerekli Olan Evraklar

Trafik sigortasını oluşturabilmek için bazı evraklara ihtiyaç duyuluyor. Bu evraklar olmadan sigorta oluşturma sürecine başlanamıyor. Her sigorta şirketinin kişilerden talep ettiği belgeler değişiklik gösterebiliyor. Ancak her sigorta şirketi, trafik sigortasını oluşturabilmek için araç ruhsatını talep ediyor. 

Trafik sigortası yaptıracak olan kişilerin ruhsatı unutmaması büyük önem arz ediyor. Çünkü trafik sigortası için gerekli bilgilerin hepsi ruhsatta yer alıyor.


Yorumlar

Araç Trafik Sigortası Neleri Kapsar? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!