Araç Kasko İptali Nasıl Yapılır?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

11 Mart 2022 14:37, Cuma
Araç Kasko İptali Nasıl Yapılır?

Araçlar için kaskonun ayrı bir önemi bulunuyor. Kaskolu olan araçların kaskosuz araçlara göre pek çok avantajı bulunuyor. Bu avantajlardan yararlanmamak için kasko yapmayı ihmal etmemek gerekiyor.

Araç Kasko İptali Nedir?

Kasko, araçlar için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Kaskonun ihmal edilmesi durumunda birçok tehlike ortaya çıkıyor. Bilinçli olan sürücüler araçları ne olursa olsun kasko yaptırıyor. Ancak bazı durumlarda kaskonun iptali gerekiyor. Var olan kaskonun ortadan kaldırılmasına kasko iptali adı veriliyor.

Kasko iptali, poliçeye göre yapılıyor. Bundan dolayı iptal durumlarında poliçenin incelenmesi gerekiyor. Poliçe dışında olan durumlar için iptal gerçekleşmiyor. Poliçe iptal edilme işlemleri sıklıkla yapılıyor.

Kaskosunu iptal ettirenler kasko avantajlarından faydalanamıyor.

Kasko İptali Neden Yapılır?

Kasko sigortasının iptal edilmesi için birçok sebep bulunuyor. Bu sebepler sigorta poliçesinde yer alıyor. Ancak kaskosunu iptal ettirecek olanların bu konuda araştırma yapması gerekiyor. Çünkü kasko iptal ettirmenin bazı detayları bulunuyor. Bu detaylara hakim olmak gerekiyor.

Kasko sigortası şahsi olarak yapılıyor. Bundan dolayı iptal işlemlerinde poliçe sahibine ihtiyaç duyuluyor. Kasko iptali için poliçe sahibinin işlem yaptırması gerekiyor. Kişilerin bu noktaya dikkat etmesi gerekiyor.

Kasko iptalinin nedenlerinden biri araç sahibinin hayatını kaybetmesi olarak biliniyor. Araç sahibinin vefatı halinde yasal hak, hayatını kaybeden kişinin ailesine veriliyor.

Kasko Sigortası Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Kasko sigortası birçok duruma bağlı olarak iptal ediliyor. Kasko sigortasının iptal edilmesi için gerekli olan şartların yerine gelmesi gerekiyor. Aksi halde kasko iptalinde bazı sorunlar yaşanıyor. Kasko sigortasının iptali iki başlık altında inceleniyor. Bunlar kasko şirketine bağlı olan sebepler ve poliçe sahibine bağlı olan nedenler olarak açıklanıyor.

Kasko sigortasının iptali için sigorta acentelerine başvuran kişiler çoğu zaman sorun yaşamıyor. Ancak bazı kişiler farklı sorunlarla karşılaşabiliyor. Kasko sigortasının iptalini gerektiren durumlar:

•Yeni bir araç alışında

•Araç satışı

•Sigortalının talebi üzerine

Kasko sigortasının iptali kısa sürede tamamlanıyor. Sigortanın iptali için sigorta acentesini bilgilendirmek gerekiyor.

Kasko Sigortası İade Ücreti

Kasko sigortası iptal edildiğinde poliçe sahibine iade ücreti ödeniyor. Ödenecek olan tutar herkes için aynı olmuyor. Çünkü herkes farklı tutarlarda kasko ücreti ödüyor. Bazı kişiler kasko sigortasını iptal ettirince ödediği tutarın hepsini alacağını düşünüyor. Ancak böyle bir durum gerçekleşmiyor.

Kasko sigortasının iptal edilmesi durumunda kalan günler hesaplanıyor. Kalan günlerin hesaplanması ile birlikte bir tutar belirleniyor. Belirlenen tutar poliçe sahiplerine ödeniyor.

Kasko sigortası için ödenecek olan iade tutarı en kısa sürede poliçe sahibine ulaştırılıyor. Ancak kasko şirketleri farklı sürelerde ödeme gerçekleştiriliyor. Ödeme gününü öğrenmek için kasko şirketi ile görüşme gerçekleştirmek gerekiyor.

Kasko Sigortası Nasıl İptal Edilir?

Kasko sigortasının iptali için kasko şirketinin bilgilendirilmesi gerekiyor. Aksi halde kasko iptali gerçekleşmiyor. Bazı kişiler kasko iptalinin otomatik olarak gerçekleşeceğini düşünüyor. Kasko iptali otomatik olarak gerçekleşmiyor. Kasko iptali için kasko acentesi ile görüşmek gerekiyor.

Kasko sigortası iptal edilirken gerekli kontroller sağlanıyor. Bu kontrollerden sonra iptal için herhangi bir mani yoksa kasko iptal ediliyor.

Kasko İptali Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kasko sigortası birçok durum için araçları koruyor. Trafikte pek çok tehlike araçlara zarar verebiliyor. Kasko sigortası, bu zararları karşılıyor. Kasko sigortası isteğe bağlı olarak iptal edilse de uzmanlar iptal edilmesini önermiyor. Çünkü trafik kazalarının oluşması durumunda kaskoya ihtiyaç duyulabiliyor.

Kasko sigortasının iptali için kaskoyu yapan şirket ile görüşmek gerekiyor. Farklı şirketler bu işlem için yardımcı olamıyor.

Yorumlar

Araç Kasko İptali Nasıl Yapılır? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!