Alkollü Araç Kullanımında Sigorta ve Kasko İşlemleri

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

11 Mart 2022 14:28, Cuma
Alkollü Araç Kullanımında Sigorta ve Kasko İşlemleri

Trafikte birçok şey araç sürücülerinin dikkat etmesi gereken ve hayati önem taşıyan konulardır. Hem kendi hayatları, hem karşıdaki insanlara verebilecekleri zarar sebebiyle onların hayatları hem de oluşabilecek ciddi maddi yükler ortaya çıkabilmektedir. Kazaların birçok sebebi olabilir.

Bunlar:

  • Uykusuzluk
  • Telefonla konuşma ya da mesajlaşma
  • Yanındakiyle sohbete dalma
  • Kurallara uymama
  • Alkol

Bunlar trafikte en çok ortaya çıkan kazaların sebepleridir. Her biri çok büyük hatalara ve kayıplara sebep olabileceği için bu davranışlardan kaçınmak ve hem başkalarını hem de kendimizi korumak önemlidir.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezaları

Alkollü araç kullanırken yakalanmanın elbette cezası vardır. Herhangi bir kazaya karışmadan yalnızca polis çevirmesi sırasında alkol kullandığınız tespit edilirse, ilk yakalanmanız için 2022 yılında 1823 TL, ikinci yakalanmada 2286 TL, üçüncü kez yakalanıldığında ise 3674 TL ceza ödenir. Ancak eğer herhangi bir kaza yapmış, bir yere çarpmış ya da başka bir araca ya da insana çarparsanız elbette daha büyük cezalar alırsınız. Öncelikle ehliyetinize el konur, ardından eğer ölümlü bir kazaysa hapis cezasına ulaşacak kadar derin bir yargı ve dava süreci başlar.

Alkollü Araç Kullanımında Sigorta İşlemleri

Alkollü araç kullanımı sonucu yapılan kazalarda maddi hasar sigorta tarafından karşılanmaz ve sigorta teminatına dahil edilmez. Eğer başka bir kişiye hasar verme durumu varsa sigorta tazminatı karşıya öder, ardından kusurlu olan alkollü araç kullanan sürücüden karşılığını geri tahsil eder. Eğer kazanın tek sebebi alkol değilse, örneğin yol bozukluğu varsa sigorta ödeme yapabilir. Araçlar mutlaka kasko ve sigortası yapılarak trafiğe çıkmalıdır. Çünkü her an her şeyin yaşanabildiği ve her eve en az iki aracın düştüğü bir dönemde trafik ne yazık ki çok yoğun ve kalabalıktır. En iyi önlem elbette kurallara tamamen uymaktır ancak oluşabilecek olumsuzluklara karşı da tedbir alınmalıdır.

Alkollü Araç Kullanımında Kasko İşlemleri

Sürücü, kanında 1,00 üzeri promil alkolle yakalanırsa trafik kazaları sonucu meydana gelen hasarları kasko şirketi de ödemez. Kasko, tüm kurallara uyulmasına rağmen meydana gelen şanssızlıklar sebebiyle ortaya çıkan hasarları karşılar. Alkol, kesinlikle buna dahil değildir.

Alkollü Araç Kullanımında Promiller

Alkollüyken araç kullandığınızda herhangi bir çevirme sonucu alkollü olduğunuz tespit edilirse ceza alırsınız. Bunun sınırı ise ticari araç kullananlar ve kamu personeli olanlar için alt sınır olmaksızın tamamen yasaktır. Diğer sürücüler için ise 0,50 promili geçen her sürücüye ceza yazılır.

Alkollü Araç Kullanmanın Zararları

Alkol, elbette zararlı olarak belirlenen tüketim ürünlerinden biridir. Ancak kullanımı yasal yaş sınırına ulaşan herkese serbesttir. Fakat bu demek değildir ki her an her yerde ve her şiddette rahatlıkla alkol kullanılır. Alkol kullandığında işini aksatan, kendini ciddi ölçüde kaybederek etrafına zarar veren ya da alkollü bir şekilde diğer insanların hayatlarını ve kendi hayatını tehlikeye atan insanlar için bir yaptırım vardır. Özellikle çok yoğun bir trafiğe sahip olan ülkemizde en ciddi sorunlar alkol başta olmak üzere birçok kuralsızlıktan meydana gelir.

Bu yüzden kazasız yakalanıldığında para cezası, ikinci ya da üçüncü kere yakalanıldığında daha fazla para cezası, yine yakalanılırsa belirli bir süre ehliyete el koyma cezası uygulanır. Eğer maddi hasarlı bir kazaya karışıldıysa hem para cezası hem de ehliyete el koyma meydana gelir. Ancak ölümlü bir kazaya alkollü araba kullanıldığı için sebep olunduğunda ise hem ehliyet cezası hem de karşı taraf şikayetçi olmasa bile, ki çok düşük ihtimaldir, kamu davasına döndüğünde hapis cezasına kadar gidebilir.


Yorumlar

Alkollü Araç Kullanımında Sigorta ve Kasko İşlemleri hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!