Aile Sağlığı Sigortası Yaptırmalı Mıyım?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

11 Mart 2022 14:22, Cuma
Aile Sağlığı Sigortası Yaptırmalı Mıyım?

Aile kavramı özellikle ülkemizde çok değerli olarak görülüyor. Ailesini koruyan pek çok kişi bulunuyor. Olası bir kaza anında aile fertleri ciddi sorunlar yaşayabiliyor.

Aile Sağlığı Sigortası Nedir?

Son zamanlarda aile sigortası ile ilgili yapılan araştırmalar artıyor. Aile sigortasının ne olduğunu merak eden kişiler, internetten yardım alıyor. Aile fertlerinin sağlığını güvence altına alan, olası bir kaza anında oluşabilecek masrafları teminat altına alan sigortaya aile sağlık sigortası deniyor.

Aile sağlık sigortası yaptıran kişiler hayatlarını çok daha güvence altına almış oluyor. Aile sağlık sigortasını yaptırmayan kişiler ise daha sonra pişman olduklarını dile getiriyor. Aile sağlık sigortası lüks olmaktan ziyade bir ihtiyaç olarak kabul ediliyor.

Aile Sağlık Sigortası Neden Tercih Edilmeli?

Aile sağlık sigortasını tercih etmenin birden fazla sebebi bulunuyor. Ailelerini güvence altına almak isteyen kişiler aile sağlık sigortası oluşturuyor. Aile sağlık sigortası yaptıran kişiler, özel hastanelerde çok daha iyi koşullarda tedai görebiliyor. Bu durum pek çok poliçelinin hoşuna gidiyor.

Aile sağlık sigortasını tercih eden kişiler bu sigortadan çok memnun kaldıklarını söylüyor. Aile sağlık sigortasının tercih edilme nedenleri kişiden kişiye değişiyor. Aile sağlık sigortasının tercih edilme sebepleri:

•Aile fertleri, bu sigorta ile aynı anda tedavi imkanı buluyor.

•Olası bir kazadan sonra tedavi masrafı ile uğraşılmıyor.

•Aile fertleri daha garanti bir yaşam sürüyor.

Aile sağlık sigortasının hiçbir zaman ihmal edilmemesi gerekiyor.

Aile Sağlık Sigortasının Kapsamı

Aile sağlık sigortasının belli bir kapsamı bulunuyor. Bu kapsam içerisinde gerçekleşen her kazada, sigorta şirketi aileye ödeme yapıyor. Ancak bazı kişiler için bu kapsam yeterli olmuyor. Kapsamı yeterli bulmayan kişiler ek teminat satın alarak aile sağlık sigortasının kapsamını genişletiyor.

Aile sağlık sigortası, ayakta ve yatarak tedavi olmak üzere 2 büyük teminat sunuyor. Ayakta tedavinin içerisinde doktor muayenesi, ilaç tedavi ve röntgen gibi durumlar yer alıyor.

Yatarak tedavinin içerisinde ise kemoterapi, radyoterapi gibi durumlar bulunuyor. Dileyen kişiler ekstra ücret ödeyerek daha kapsamlı poliçeye sahip olabiliyor.

Aile Sağlık Sigortasının Ücretleri

Aile sağlık sigortasının ücreti en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Ancak aile sağlık sigortasının belirli bir ücreti bulunmuyor. Kişinin özelliklerine göre sigortaya ödediği ücret değişiyor. Bazı kişiler aile sağlık sigortası için düşük ücret öderken bazı kişiler bu sigorta için yüksek ücretler ödüyor.

Aile sağlık sigortasının ücretlerini belirleyen birçok etmen bulunuyor. Bu etmenlere bağlı olarak aile sağlık sigortasının ücretleri değişebiliyor. Ancak ücret ne kadar yüksek olursa olsun, aile sağlık sigortasını yaptırmak gerekiyor.

Aile Sağlık Sigortası Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Aile sağlık sigortasının belirli bir geçerlilik süresi bulunuyor. Bu sürenin üzerine çıkılamıyor. Aile sağlık sigortasının geçerlilik süresi 1 yıl oluyor. Bu süre herkes için geçerli olarak kabul ediliyor. 1 yıl bittikten sonra aile sağlık sigortası otomatik olarak düşüyor. Bu aşamadan sonra aile fertlerinin tekrar sigortalarını yenilemeleri gerekiyor.

Sigortasını yenilemeyen kişiler, aile sağlık sigortasının otomatik olarak yenilenip yenilenmediğini merak ediyor. Aile sağlık sigortası otomatik olarak yenilenmiyor.

Aile Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Aile sağlık sigortasını yaptırabilmek için sigorta acenteleri ile görüşmek gerekiyor. Poliçe hazırlatmak isteyen kişiler taleplerini sigorta çalışanlarına bildiriyor. Sigorta çalışanları gerekli kontrolleri sağlıyor. Gerekli kontroller sağlandıktan sonra sigorta oluşturulma aşamasına geçiliyor.

Bazı kişiler sigorta acentelerine gidecek vakti bulamıyor. Ancak sigorta şirketleri bu soruna bir çözüm getiriyor. İnternet üzerinden de sigorta poliçesi hazırlanabiliyor.

Yorumlar

Aile Sağlığı Sigortası Yaptırmalı Mıyım? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!