Araç Sigortasından Tasarruf Etme Yolları

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

10 Mart 2022 14:23, Perşembe
Araç Sigortasından Tasarruf Etme Yolları

Araç sahipleri için önemli konulardan biri de sigortadır. Araç sigortası yaptırarak araç kullanımı esnasında oluşabilecek kaza durumlarına karşı mağduriyetler önlenebilir. Aynı zamanda araç sahiplerini oluşabilecek birçok risklere karşı da araçlarını koruma altına alır. Araç sigortası yaptırmak için öncelikle sigorta hakkında gerekli bilgiye de sahip olmak gerekir.

Araç sigortası hakkında yeterli bilgiye sahip olarak, sigorta primlerini de daha az ödemek mümkün oluyor. Araç sigortasında nasıl tasarruf sağlanabilir, ne gibi noktalara dikkat etmek gerekir gibi birçok konuda gerekli araştırma yapılmalıdır. Araç sigorta primlerinden tasarruf etmek için birçok ipuçları yer alıyor.

Sigorta Primi Düşürmenin İpuçları

Araç sigortaları ihtiyaca yönelik olarak yapılmalıdır. Sigorta poliçelerinde yer alan teminatlar ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenmelidir. Birçok faktöre bağlı olarak araç sigorta primleri değişkenlik gösterebiliyor. Özellikle günümüzde internet kullanımının artması ile birlikte sigorta şirketleri arasındaki rekabet de artış gösterir. Buna bağlı olarak da birçok şirketten farklı fiyat teklifleri alınabilir.

Araç sigortası primlerini düşürmek için başvurulabilecek yöntemlerin başında, birçok araca sahip kişilerin sigorta şirketlerinden toplu fiyat teklifi almasıdır. Araç sigorta primlerinden tasarruf etmek için şu noktalara da dikkat edilmeli;

  • Araç sigortanız için alışveriş yapın,
  • Araç satın almadan önce sigorta maliyetlerini karşılaştırın,
  • Muafiyetinizi arttırın,
  • Değişikliklerden kaçının,
  • Aynı sigorta şirketinde kalın,
  • Temiz sürüş sicili tutun,
  • Grup sigortası hakkında bilgi alın,
  • Diğer indirimler hakkında bilgi alın,
  • Teminat kapsamını inceleyin,
  • Temsilcinizle konuşun.

Sigorta şirketine bilgilendirici sorular sorarak, doğru bir sigorta prim teklifi alınabilir.

Araç Sigortası İçin Alışveriş Yapın

Araç sigortası prim tutarları şirketlere göre değişkenlik gösterebiliyor. Bu açıdan araç sigortası yaptırmadan önce birkaç sigorta şirketinden fiyat teklifi alınmalıdır. Araç kullanıcılarının kullanmış oldukları sigorta firmaları konusunda da bilgi sahibi olunabilir. Aynı zamanda bir konuya da dikkat edilmelidir. Her zaman en uygun fiyatın doğru tercih olmayacağı konusunda da dikkat edilmelidir. Tercih edeceğiniz sigorta poliçesini ve sigorta firmasından memnun kalacağınızdan emin olun.

Araç Satın Almadan Önce Sigorta Maliyetlerini Karşılaştırın

Araç sigortası yapan çok sayıda sigorta şirketi yer alıyor. Araç sigortası prim tutarları aracın markasına, aracın modeline, aracın fiyatına, onarım maliyetine, güvenlik kaydına, hırsızlık olasılığına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Birçok sigorta şirketi bu gibi durumları göz önünde bulunduruyor. Araçların hırsızlık gibi olaylara karşı güvenli olması, kaza durumlarında yaralanma riskini azaltan özellikler gibi birçok konuya dikkat ediyor. Araçları güvenli olan kişilere de indirimli fiyat sunuyorlar.

Değişikliklerden Kaçının

Araç kullanıcılarının dikkat etmesi gereken konulardan biri de araçta yapılacak olan değişikliklerdir. Aracın performansına yönelik olarak yapılan iyileştirmeler, aracın dış görünümünde gerçekleştirilen değişiklikler, aracın sesinde yapılan değişiklikler gibi birçok etkenler sigorta prim maliyetlerini de arttırıyor.

Bu gibi konulara da hassas bir şekilde yaklaşılmalıdır. Araç sigortası primlerinden tasarruf sağlamak için bu gibi noktalara dikkat edilmelidir. Bu gibi değişikliklerin maliyetleri artırmasındaki nedenler arasında onarım maliyetlerinin yüksek olması, hırsızlık gibi olayların daha sık yaşanması gibi durumlar yer alıyor.

Temiz Sürüş Sicili Tutun

Araç sigortası prim maliyetlerinden tasarruf sağlamanın önemli yöntemlerinden biri de, temiz sürüş siciline sahip olmaktır. Temiz sicile sahip olanlar diğer kişilere oranla daha avantajlı oluyor. Araçların gerekli kurallar çerçevesinde kullanılması, kaza olasılıklarının azaltılması ile temiz sürüş siciline sahip olunabilir. Bununla birlikte ödeyeceğiniz araç sigortası prim tutarı da daha düşük olur.


Yorumlar

Araç Sigortasından Tasarruf Etme Yolları hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 1 değerlendirmeyi görüntüle.

Mustafa Öz

Bilgilendirme için teşekkürler. Tam olarak aradığım şeyi buldum araç sigortasında da tasarruf yolları varmış

Mustafa Öz·2y