50.000 TL 24 Ay Vadeli Taşıt Kredileri

Şubeye gitmeden taşıt kredisine başvurun.

Ay

50.000 TL tutarlı 24 ay vadeli taşıt kredisi veren bankaların faiz oranları sonuçlarını görüyorsunuz. Kredi hesaplama esnasında, bankaların komisyon ve ek masrafları da dikkate alınmış ve ödeyeceğiniz net rakamlar ortaya çıkmıştır.

Taşıt Kredisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kredi ile taşıt alacak kişilerin, ilk olarak göz önünde bulundurması gereken husus, taşıt kredisi için bütçelerinden ne kadar para ayırabilecekleridir. Bütçelerinden ayırabilecekleri paranın daha üstünde ödeme planı tercih eden kişiler, taksit tarihleri gelince ödeme konusunda ciddi ekonomik sıkıntılar yaşamaktadır.

Bu nedenle, taşıt kredisi için başvuru yapılmadan önce, taşıt kredisi veren finans kuruluşları ile bankaların teklifleri detaylı olarak incelenmelidir. Ayrıca, yapılacak inceleme esnasında, kredi verilme şartları, ödeme planları, kredinin toplam maliyeti ile uygulanacak faiz oranları da dikkate alınmalıdır. Taşıt kredisi tercihi yapılmadan önce, tüm bu kriterler doğrultusunda, taşıt kredisi veren banka ve kuruluşlar mukayese edilmelidir.

Sıfır taşıt kredisi ile ikinci el taşıt kredileri arasında gerek kredi miktarı gerekse şartlar açısından farklılıklar bulunmaktadır. Bazen ikinci el taşıt kredisi almak yerine, sıfır taşıt kredisi almak daha avantajlı olmaktadır. Bankalar yasal kısıtlamalar gereği, değeri 120.000 TL’ye kadar olan sıfır taşıtlar için kasko değerinin % 70’ini kredi olarak verebilmektedir. Taşıtın değeri 120.000 TL’nin üzerinde ise, üzerinde olan değerin % 50’sini kredi olarak vermektedir.

Bankalar, sıfır taşıtlar için uygulayacakları vadeleri de 120.000 TL üzerinden belirlemektedir. Bu kapsamda kasko değeri 120.000 TL’ye kadar olan taşıtlara en uzun 60 ay, daha yüksek değerde olan taşıtlar için ise 48 ay vade uygulamaktadır. Bankalar, ikinci el taşıt kredileri için de kasko değerleri üzerinden değişik kredi miktarı ve vadesi uygulamaktadır. Bu nedenle de, taşıt kredisi almak isteyenlerin, yapacakları mukayese, kendileri için en uygun krediyi almalarını sağlayacaktır.

Taşıt kredisi hesaplamasına başlamadan önce, mutlaka aylık ne kadar kredi ödemesi yapılabileceği tam olarak hesaplanmalıdır. Daha sonra, taşıt kredisi hesaplamalarında bankaların uyguladığı dosya masrafı, uygulanacak faiz oranları, sigorta giderleri ve yasal vergiler ile kredinin vade sonundaki toplam maliyetine dikkat edilmelidir. Bazen aylık ödemeler düşük olurken, masraflar eklendiğinde kredi toplamda çok daha fazla bir miktara ulaşabilmektedir.

Bankalar, istenilen taşıt kredisinin onaylanması için değişik şartlar ileri sürse de, genellikle bazı şartlar tüm bankalar için geçerli olmaktadır. Bu şartların başında aktif bir SGK kaydının bulunması gelmektedir. Kredi çekecek kişinin toplam gelirlerinin, kredinin aylık geri ödemeleri karşılayacak yeterlilikte olması da gerekmektedir. Ortak kredi şartlarından birisi de, kredi çekecek kişinin kredi notunun, kredi çekmek için yeterli düzeyde olmasıdır. Son olarak ise, satın alınacak olan aracın üzerinde ipotek kaydının bulunmamasıdır. Bu şartları taşıyan kişilerin, tüm bankalardan taşıt kredisi çekme olasılığı oldukça yüksektir.

Taşıt kredisi çekmek için istenen belgeler, meslek gruplarına göre değişmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Özel sektörde çalışanlar için istenen belgeler: maaş bordrosu, ikametgah belgesi, iş yeri imza sirküsü, araç ruhsatı ya da faturası ile ek gelir belgesi (varsa)
  • Kamu çalışanları için istenen belgeler: maaş bordrosu, araç ruhsatı ya da faturası ile ek gelir belgesi (varsa)
  • Vergi levhalı çalışanlar için istenen belgeler: güncel vergi levhası, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi ile araç ruhsatı ya da faturası
  • Emekliler için istenen belgeler: emekli maaşı aylık dökümü, araç ruhsatı ya da faturası ile ek gelir belgesi (varsa)
Bankalar bu belgelere ilave belge de isteyebilmektedirler.

Taşıt almak için talep edilen kredi miktarı genellikle ihtiyaç kredisi için talep edilenden daha fazla olabilmektedir. Bunun sebebi ise, taşıt kredisinin satın alınan taşıtın ipotek edilmesi karşılığında verilmesidir. Bu nedenle de, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisinden daha kolay çıkabilmektedir.

Bankalar taşıt kredisi vermek için, sadece krediyi çekecek kişinin düzenli ve belgeli gelirlerini kabul etmektedir. Aile bireylerinin gelirlerinin bir geçerliliği olmasa da, birçok banka kredi verirken bu gelirleri de göz önüne almaktadır. Bu nedenle de, aile bireylerinin gelirlerinin de belgeli olarak, kredi dosyasında bulunması faydalı olacaktır.

Bankaların vermiş olduğu taşıt kredileri için, talep edilen vadelere göre uyguladığı faizler ile vergilerin dahil edilerek hazırlanan, aylık geri ödemeleri gösteren tabloya ödeme planı denir. Sitemizde, taşıt kredisi veren tüm bankaların, seçilecek vadelere uygun olarak hazırlanmış ödeme planları mevcuttur. Bu ödeme planlarına detaylı olarak, hesaplama araçlarımız üzerinden kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Bankalar verecekleri taşıt kredilerinin aylık geri ödeme tutarlarını, kredi notu ve kredinin miktarı gibi kriterler doğrultusunda belirlemektedir. Bu miktar genellikle kredi talep eden kişinin, belgeli aylık gelirinin % 50’si kadar olmaktadır.

Tüm bankalar, taşıt kredisi başvurusunda zorunlu trafik sigortasının, krediyi çekecek kişi üzerine yapılmış olmasını şart koşmaktadır. Özellikle sıfır araçlarda, kredi veren banka tarafından kasko yapılması bile şart olarak koşulabilmektedir.

Tüm bankalar verdikleri taşıt kredisi karşılığında, satın alınan aracı ipotek altına almaktadır. Krediyi çeken kişi, 90 günlük süre içinde ödeme yapmaz ise, banka yasal takip başlatarak, borcun ödenmemesi durumunda araca el koyma hakkına sahiptir.

Taşıt kredi faizleri, taşıtın sıfır ve ikinci el olması ile miktar ve vadesine göre değişmektedir. Ayrıca taşıt kredi faizleri, bankalara göre de değişiklik gösterebilmektedir. Sitemizin taşıt kredisi faizi hesaplama aracı kullanılarak, talep edilen kredi miktarı ve vadeye göre, bankaların uyguladığı güncel faiz oranları kolaylıkla hesaplanabilir.

Sitemizdeki taşıt kredisi hesaplama aracı ile tüm bankaların taşıt kredileri için uyguladığı faiz oranları ve gerekli tüm detaylara ulaşılabilmektedir. Ayrıca, seçilen kredinin detaylı incelemesi de üzerine tıklanarak yapılabilir. Tüm kredi bilgileri, sürekli olarak kaynağından alınan bilgilerle güncellenmektedir.

Sitemizde bulunan hesaplama araçları kullanılarak, istenilen miktar ve vadeye göre tüm bankaların vermiş olduğu kredi ve detaylarına ulaşılabilir. Ayrıca, en uygun kredi bul seçeneği ile de istenilen kredi miktarı için uygun krediye tek tıkla ulaşılabilir.

Dosya masrafı, bankaların verecekleri taşıt kredisi miktarına göre hesapladıkları masraf tutarıdır. Sitemizde bulunan dosya masrafı hesaplama aracı kullanılarak, talep edilen kredi miktarına uygulanan dosya masrafı öğrenilebilir. Ayrıca, kredi hesaplama aracı kullanıldığında, tüm bankaların uyguladığı dosya masraflarına da ulaşılabilir.

Bankalar en fazla 10 yaşından küçük ikinci el taşıtlar için, 48 aya kadar vadeli taşıt kredisi vermektedir. Bankaların ikinci el taşıtlar için verdiği kredi detaylarına da, sitemizdeki hesaplama araçlarından ulaşılabilmektedir.

Tüm bankalar, taşıt kredisini onayladıktan sonra krediyi vermeden önce, satın alınan taşıta ipotek koymaktadır. Borcun tamamı ödendikten sonra ise ipotek otomatik olarak, banka tarafından kaldırılmaktadır. Bu işlemlerin hepsi banka tarafından otomatik olarak yapıldığı için, krediyi kullanan kişinin yapacağı bir işlem bulunmamaktadır.