Yüksek Limitli Kredi Kartı Nasıl Alınır? Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

20 Kasım 2023 11:20, Pazartesi
Yüksek Limitli Kredi Kartı Nasıl Alınır? Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartları, günümüzde pek çok kişinin kullandığı ödeme araçlarından biri olarak öne çıkar. Özellikle nakit ihtiyacını acil bir şekilde karşılayan ve kişilerin borçlanarak alışveriş yapmalarını sağlayan bir yöntemdir. Ayrıca taksit ve ödeme planı avantajı sunan kredi kartları, alışveriş yapmayı daha cazip kılar. Teknolojik aletler, beyaz eşya, mobilya gibi eşyaları satın alırken daha sık kullanılan kredi kartları, ödemeleri zaman içine yayarak kolaylaştırır. Bu nedenle de kullanıcılar yüksek limitli kredi kartı alarak ihtiyaçlarını daha kolay karşılayabilir. Kredi kartının limitinin yüksekliği ise kullanıcıdan kullanıcıya değişiklik gösterir. Çünkü bankalar, kullanıcıların gelirine göre yasal sınırı geçmeyecek limite sahip kredi kartı seçenekleri sunar. Her müşterinin geliri aynı olmadığı için kredi kartlarının limiti de farklılık gösterir.

Yüksek Limitli Kredi Kartı Almak İçin Neler Yapılmalı?

Kredi kartı limiti yüksek olan kişiler, alışverişlerini daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilir. Ancak bankalar, herkese yüksek limitli kredi kartı vermez. Bunun için öncelikle kişinin, bankaya yüksek bir gelire sahip olduğunu belgelemesi gerekir. Gelirin belgelenebilmesi için ise vergilendirilmelidir. Kişinin yüksek gelire sahip olması ve bunu vergilendirmesi, yüksek limitli kredi kartı almasını kolaylaştırır. Ayrıca kredi notunun yüksek olması da limiti yüksek olan kredi kartı almayı sağlayan bir faktördür. Yüksek limitli kredi kartı almak için belgelenebilir gelirler arasında şunlar yer alır:

 • Kira gelirleri
 • SGK kayıtlı gelirler (vergi levhası, maaş bordrosu)
 • Şirket ortaklığı gelirleri
 • Yasal çiftçilik gelirleri
 • Faiz/kâr payı gelirleri
Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır?

Kredi kartı limitini yükseltmek için bankalara başvuruda bulunabilir, çağrı merkezi ile iletişime geçebilir ya da mobil/internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Kredi kartı yasal limit, maksimum gelirinizin 4 katı olacak şekilde belirlenmiştir. Kredi kartınızın limiti gelirinizin 4 katından daha az ise, en fazla bu limite ulaşacak kadar limit artırımı talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi kartı limit artırma işlemlerinde banka, gelirinizi değerlendirir. Eğer bankada kayıtlı geliriniz arttıysa, bunu bankaya bildirerek limit artırım talebinde bulunabilirsiniz. Bu şekilde yeni yasal limitiniz belirlenir ve limit artırma işleminiz gerçekleşir. Yani kredi kartı limiti en fazla ne kadar olur sorusunun net sayısal bir yanıtı yoktur. Kişinin gelirine göre değişiklik gösteren bu limit için belirlenen yasal detay, herkes için oransal olarak aynıdır.

Kredi Kartı Limitini Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Kredi kartı limiti, kişinin yapabileceği üst harcama limitini ifade eder. Eğer kullanıcı borcunu her ay düzenli olarak öderse, bu limit sabit kalır. Önceki aylardan borç kalması durumunda ise aylık üst limit değişiklik gösterir. Kredi kartı limitinin belirlenmesinde etkili olan iki önemli faktör vardır. Bunlar kişinin geliri ve kredi notudur. Kişi hangi bankadan kaç tane kredi kartı sahibi olduğundan bağımsız bir şekilde, üst limitle ilgili yasal bir sınır olduğu için aynı kart limitine sahip olur. Yani farklı bankaların kredi kartına başvursanız da en fazla harcama yapabileceğiniz üst sınır aynıdır. Örneğin; aynı bankadan iki kredi kartınız var ve yasal limitiniz 10.000 TL. Bu durumda her iki karta da 10.000 TL limit yüklenmez; bu limit iki kart arasında bölüştürülür.

Gelirinize göre belirlediğiniz limiti, kredi kartlarınız arasında eşit bir şekilde bölüştürebilirsiniz. Eğer kredi kartınızın limitini yükseltmek istiyorsanız, öncelikle kayıtlı gelirinizi kontrol etmeli ve ona göre talepte bulunmalısınız. Gelirinizin 4 katından fazla limit yükseltme talebinde bulunamazsınız. Kredi kartı limitinizin belirlenmesinde etkili olan faktörlerden bir diğeri de kredi notunuzdur. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, kartınızın limiti de o kadar yüksek olur. Ancak her bankanın kredi notuna yaklaşımı aynı olmadığı için farklı bankalar tarafından belirlenen kredi kartı limiti değişiklik gösterebilir. Kredi notunuz değerlendirilirken ise önceki borçlarınız, ödeme alışkanlıklarınız, mevcut kredileriniz, borçlardan dolayı açılan kanuni takipler vb. dikkate alınır. Kredi notunuzu yüksek tutarak, kredi kartı limitinizin de yüksek kalmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü zaman içinde kredi notunuz düşebilir ve bu limitinizin de azalmasına yol açabilir.

Limitsiz Kredi Kartı Var mı?

Kredi kartını yoğun bir şekilde kullanan ve yüksek tutarlı alışveriş yapan kişiler limitsiz kredi kartı var mı diye merak eder. Bankalar bazı müşterilerine limitsiz kredi kartı seçeneği de sunar. Ancak bu kartlar, yalnızca bankalarla anlaşmalı olan ve nakit yatırıma sahip kişilerin kullanabileceği kartlardır. Özellikle banka hesabında sürekli para transferi yapan iş yeri sahipleri, bu limitsiz kredi kartlarını kullanabilir. İşle ilgili yurt dışından ürün alımı yapan ya da tedarikçilerden ürün alan şirket sahipleri de limitsiz kredi kartlarından yararlanabilecek kişiler arasında yer alır.

Bu bilgilerden anlaşılacağı üzere limitsiz kredi kartları, sınırlı sayıda kişiye verilen özel kartlardır. Yani normal ya da orta düzey gelire sahip kişilerin limitsiz kredi kartı alması mümkün değildir. Bu kişiler için en yüksek kredi kartı limiti ne kadar olabilir sorusuna, gelirlerine göre yanıt verilebilir. Gelir elde ettiğiniz birden fazla kaynağa sahipseniz, bunların tümünü bankaya göstererek kredi kartı limitiniz için artırım talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kredi kartının limitini belirlemede önemli bir faktör olan kredi notunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz bazı işlemler vardır. Geliriniz ne kadar yüksek olursa olsun kredi notunuz düşükse, yüksek limitli kredi kartı alamayabilirsiniz. Benzer şekilde geliriniz düşük olsa da maksimum seviyede limitli kredi kartı alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeye ihtiyacınız var. Kredi notunuzu yükseltmek için yapabilecekleriniz arasında şunlar yer alır:

 • Var olan kredi borçlarınızı son ödeme tarihi geçmeden ödemeniz ve bankaya ekonomik olarak iyi durumda olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.
 • Banka hesabınıza yüklü miktarda para giriş çıkışı yaparak bankanın güvenini kazanabilirsiniz.
 • Kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı oluşturabilir ve hem ödemelerinizin gecikmesini önleyebilir hem de hesabınızı aktif tutabilirsiniz.
 • Otomatik ödeme vermeseniz dahi, kira ve fatura ödemelerinizi banka aracılığıyla yapmalısınız. Bu sayede bankadaki işlem hacminizi artırabilirsiniz.
 • Kredi kartınızın aylık borcunun tamamını, ödeme günü geçmeden ödemelisiniz. Eğer sürekli asgari borç tutarını öderseniz, kredi notunuzun düşmesine neden olabilirsiniz.
 • Kullanmadığınız banka hesaplarınızı ya da kredi kartlarınızı kapatarak kredi notunuzun olumsuz etkilenmesinin önüne geçmelisiniz.
 • Bankanızdan sürekli kredi ya da kredi kartı istemeniz, kredi notunuzun düşmesine sebep olur..

Kredi notunuzu yükselttikten sonra gelirinizle orantılı olarak yasal sınırı geçmemesi kaydıyla 1 milyon limitli kredi kartı bile almanız mümkündür. Eğer geliriniz zaman içinde artarsa, bunu bankaya bildirerek kredi kartı üst limitinizin artmasını da sağlayabilirsiniz. Maksimum limiti kullanmasanız bile ihtiyacınız olduğu an limit yükseltme talebinde bulunduğunuzda, bunu gerçekleştirebilirsiniz. Kredi notunuzun düşmemesi adına yukarıda sayılan detaylara dikkat etmenizde fayda vardır. Hem gelirinizi hem de kredi notunuzu dengeli bir şekilde sabit tutmanız ya da yükseltmeniz, limit yükseltme taleplerinizde size kolaylık sağlar. Siz de yüksek limitli kredi kartları için başvuru yaparak ya da kredi kartı limitinizi yükselterek alışveriş esnasında nakit ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz.


Yorumlar

Yüksek Limitli Kredi Kartı Nasıl Alınır? Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir? hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 1 değerlendirmeyi görüntüle.

Limitiartirmakistiyorum

Misafir Üye·7a