Kredi Dosya Masrafını Geri Alma

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

20 Kasım 2023 11:24, Pazartesi
Kredi Dosya Masrafını Geri Alma

Bankaların kredi kullandırımlarında tüketicilerden tahsil ettiği ücretlerden biri de kredi dosya masrafıdır. Kredi başvurusu sırasında kullandırılan kredi içerisinden kesilen dosya masrafları, emsal niteliğindeki tüketici mahkemesi ve tüketici heyeti kararları incelendiğinde; ‘haksız şart’ olarak değerlendirilir.

Emsal teşkil eden davalardan hareketle kredi dosya masrafınızı geri almanız mümkündür. “Kredi dosya masrafı sorgulama nasıl yapılır?”, “Kredi tahsis ücreti iadesi nasıl alınır?” gibi soruların yanıtına ve iade sürecine ilişkin detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Kredi Dosya Masrafı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve oluşabilecek tüm ihtiyaçlarınız için uygun bir kredi ürününü rahatça bankalardan temin edebilirsiniz. Teknolojinin de gelişmesiyle kredilere internetin ve akıllı cihazınızın olduğu her yerden online kanallar vasıtasıyla birkaç dakika içerisinde erişmeniz mümkün hale gelmiştir. Ancak bu kredi başvurularınızda gözden kaçırmamanız gereken en önemli ayrıntıların başında kredi kullandırım aşamasında yapılan kesintiler gelir. Bu aşamada sizden haberiniz ya da mevzuatlar dışında tahsil edilen ücretler ve haksız kesintileri geri alabilirsiniz.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bankaların kredi çekme sürecinde kredi izleme masrafı, kredi dosya masrafı, ekspertiz ücreti, komisyon gibi 75 farklı kesinti yapabildiğini açıklamaktadır. Bakanlığın yaptığı resmi açıklamada kesintiler belgeli, haklı ve makul değilse bu ücretin tüketicilere idare edilmesi gerektiği ifade edilir. Yani bakanlık haksız ve habersiz alınan ücretlerin iade edilebileceğinin altını çizer.

Bankalar siz kredi çekerken dosya masrafı, ipotek fekki, hayat sigortası, ekspertiz ücreti gibi kesintileri sizinle müzakere etmeden kesinti yapamaz. Bu yüzden kredi çekerken hazırlanan sözleşmeleri detaylı bir şekilde okumak gerekir. Yapılan kesintiler ve alınan ücretlerin sözleşmede yer alıp almadığını kontrol etmelisiniz. Sözleşmede belirtilmeyen bir ücret kesintisi olması durumunda tüketici mahkemeleri ve Tüketici Heyetleri üzerinden iade süreci için başvuruda bulunabilirsiniz.

Kredi Dosya Masrafı Geri Alma Süreci Nasıl İşler?

Dosya masrafı iadesi için geri alma talebi oluşturulmalıdır. Dosya masrafı geri alma başvurusu için ilgili finans kuruluşunun müşteri hizmetleriyle iletişime geçilmeli ve yapılan görüşmede durum açıkça ifade edilmelidir. Bu aşamadan sonra başvuru belgesi ve prosedür tüketiciye aktarılır. Doldurulan başvuru formu ilgili kuruluşa iletilir. Formu gönderdikten sonra kredi masrafının geri ödemesine onay verilip verilmeyeceği açıklanmaktadır. Kredi dosya masrafı iadesi kabul edilirse tüketiciye geri ödeme yapılır.

Kredi dosya masrafı iadesini almak istiyorsanız aşağıda yer alan belgeler sizden talep edilir. Bu belgelerle birlikte iade başvurusu yapmak daha kolay hale gelir.

  • Kredi başvuru formu: Kredi dosyanızda yer alan bu form banka tarafından imzalanmış olmalıdır. Dosya masrafı iadesi için oldukça önemlidir.
  • Ödeme bilgileri: Krediyi aldıktan sonra bankaya yaptığınız ödemelerin listelenmesi gerekmektedir. Ödeme bilgilerini dosyalarken dekont ve makbuzlardan yararlanılır.
  • Banka hesap bilgileri: Başvuruda bulunurken bankaya mutlaka hesap bilgilerinizi iletmeniz gerekmektedir.
  • Kimlik belgesi: Başvuru yaparken kimliğinizi doğrulamak için içinde kimlik bilgilerinizin yer aldığı sürücü belgesi ya da nüfus cüzdanı gibi bir belge sunulmalıdır.
  • Kredi sözleşmesi: Kredi çekerken yapılan sözleşmenin de başvuru sürecinde iletilmesi gerekmektedir. Sözleşmede alınacak olan ücretlerle ilgili bilgilendirme olup olmadığı bu şekilde öğrenilir.
  • Başvuru dilekçesi: İade talebinde bulunmanız için başvuru dilekçesi yazılır. Başvuru dilekçesi yazmayı bilmeyenler için dilekçe örneği aşağıda yer almaktadır.

Banka kredisi dosya masrafı iadesi için örnek dilekçe:

………………BANKASI……………………ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…………….nolu müşterinizim. Şubenizden ……………… tarihinde …………… ay vadeli olarak ……….. faiz oranı üzerinden …………………. TL ……………….Banka Kredisi kullandım ve ……………. Ay ödeme yaptım.

İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan eke makbuzunu sunduğum ………… TL kesinti yapılmıştır. Kesilen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayıldığından tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

Tarih:

Adres:

Ad, Soyad:

İmza:

Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesinde Ne Yapılmalı?

Yukarıda belirtilen aşamalar takip edildiğinde başvuru yapılmış olur. Başvurunun banka tarafından reddedildiği durumlar da meydana gelebilir. Bu durumda her il ve ilçede bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapmak gerekir. Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurular geriye dönük son 10 yılı kapsamaktadır. Bu süreden daha fazlası için iade talebi yapılmamaktadır.

Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yaparken aşağıdaki dilekçe örneği kullanılabilir.

T.C. …………………… KAYMAKAMLIĞI

(Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na)

Şikâyet Eden:

Adresi:

E- Posta & Telefon:

Şikâyet Edilen:

Adresi:

Şikâyetin Parasal Değeri:

Şikâyetin Tarihi :

Şikâyetin Konusu: Banka Kredisi Dosya Masrafı adı altında alınan “……….. .- TL” bedelin tarafıma iadesi talebimdir. (4077/6. ve 10. maddeleri)

SSS
Kredi dosya masrafı iadesi için hangi kuruma başvurulmalıdır?

Dosya masrafı iadelerinde ilk olarak bankanın müşteri hizmetleriyle görüşme yapılmalı ve sorun bankayla çözülmelidir. Bankadan olumsuz yanıt gelirse bu durum Tüketici Hakem Heyeti’ne taşınabilir.

Birden fazla kredi çekenler tek başvuruyla tüm dosya masrafı iadelerini alabilir mi?

Yapılan her dosya masrafı iade başvurusu sadece bir krediyi etkilemektedir. Birden fazla kredi çekenler her bir kredi için ayrı başvuru yapmalıdır. Tüm iade başvuruları için aynı karar çıkmayabilir.

Kredi masrafı iadesi için hangi belgeler gereklidir?

Yukarıda belirtilen gerekli belgeler, kimlik kartı, kimlik belgesinin fotokopisi, kredi dosya masraf ücretinin iadesinin talep edildiği dilekçe ve son olarak da alınan dosya masrafının yazılı olduğuna dair bankadan alınacak yasal belge ile başvuru yapılabilir.

Kaç yıl süre için geriye dönük iade alınabilir?

Tüketici Kanunu'nda kredi çeken kişilerin geriye dönük dosya masrafı iadesi için son 10 yılı kapsayan sürede iade talebinde bulunabileceği yazmaktadır.

Kredi dosya masrafı iadesi hangi durumlarda verilir?

Dosya masrafının iade edilmesi için haksız şart hükmünde olması gerekir. Yani kredi dosya masrafının kredi çeken kişinin haberi olmadan alınmasından doğan bir sonuçtur. Kredi dosya masrafı almak isteyen bankaların sözleşmede bu durumu belirtmesi gerekir. Ayrıca sözleşmede yer alan bu maddenin krediyi alacak kişiye imza atmadan önce aktarılması büyük önem taşımaktadır. Müzakere edilmeden imzalatılan tüketici kredisi sözleşmeleri için iade başvurusu yapılabilir.

İade talebi onaylandıktan sonra ödeme süreci ne kadar sürer?

Kredi dosya masrafı iade başvurusu onaylandığında resmi belgelerle bankaya başvuruda bulunmak gerekir. İade talebini onaylayan banka ise hesabınıza kısa sürede yatırılmaktadır. Hakem Heyeti tarafından onaylanan taleplerde bankaya sonuç iletilir, daha sonra da bankanın bu sonucu kabul etmesi beklenir. Ödeme süreci bankadan bankaya farklılık gösterebilir.

İade başvurusu kabul edildikten sonra ödeme gelmezse ne yapılmalıdır?

Hakem Heyeti tarafından çıkan iade talebi onayı bazen bankalar tarafından kabul görmeyebilir. Bankalar ödemeyi reddettiğinde icra kurumlarına başvuru yapmanız gerekir. İcra kurumları ilgili bankaya 7 günlük ödeme süresi tanır. Bu süre içerisinde bankalar ödeme yapmazsa banka icra takibine alınmaktadır. Genellikle bankalar icra kurumuna gerek kalmadan para iadenizi en kısa sürede yapmaktadır.

Hangi durumlarda tüketici heyetine, hangi durumlarda tüketici mahkemesine başvurulur?

Tüketici Mahkemesine başvurmak için dosya masrafının  66 bin TL ve üzerinde olması gerekmektedir. Bu tutarın altındaki ücretler için Tüketici Heyetine başvuruda bulunulabilir. Bu tutarlar her yıl güncellenmektedir.


Yorumlar

Kredi Dosya Masrafını Geri Alma hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 3 değerlendirmeyi görüntüle.

Vahdet Bayıldım

50 milyar keşke siz çekmek istiyor

Vahdet Bayıldım·6a
Vahdet Bayıldım

20 milyar ın ihtiyaç kredisi

Vahdet Bayıldım·6a

Hesap acicam

Misafir Üye·6a
Vahdet Bayıldım

40 milyar ihtiyaç kredisi çıkmak istiyorum

Vahdet Bayıldım·6a