Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Tekrar Açılır mı?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

19 Kasım 2023 16:27, Pazar
Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Tekrar Açılır mı?

Kredi kartları iş hayatında ve sosyal hayatta en çok kullanılan ödeme araçları içerisinde yer alır. Bu sebeple kredi kartı kullanıcılarının sayısı oldukça fazladır. Farklı bankalar tarafından sunulan kredi kartı hizmetleri, bazı durumlarda durdurularak kredi kartı kullanımı engellenir. Bu duruma kredi kartının kullanıma kapatılması adı verilir. Kredi kartlarının tekrar kullanıma açılıp açılmayacağı ise birçok kimse tarafından merak konusudur. Kapatılan kredi kartlarının tekrar kullanılıp kullanılmayacağı, kartın kapanma nedenine bağlı olarak değişir. Örneğin kredi kartı, kart sahibi tarafından kapatıldıysa tekrar kullanıma açılması mümkün değildir. Bunun yanı sıra kredi kartı çeşitli nedenlerden dolayı banka tarafından kapatıldıysa kart kullanıma açılabilir.

Birçok kişinin hayatına kolaylık ve pratiklik kazandıran kredi kartlarını kullanım sırasında büyük bir hassasiyet ve titizlik göstermek gerekir. Gelir-gider dengesi doğru bir şekilde ayarlanarak gerçekleştirilen kredi kartı harcamaları, kullanıcılarına büyük bir avantaj sağlayarak kredi kartı kapatma ihtiyacını ortadan kaldırır. Modern dünyada pos cihazlarıyla daha hızlı işlem gerçekleştirilebiliyor olması, tüketicilerin harcamalarını sonraki ay taksitli ödeme isteği ve nakit para taşımama kolaylığı kredi kartı kullanımını yaygınlaştırır. Bu noktada sizler de zamanında çeşitli nedenlerden dolayı bankanız tarafından kapatılan kredi kartlarınızı açtırarak yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kişilerin alışveriş ihtiyacını karşılamak üzere özel olarak kullandığı kredi kartları giyimden yemeğe, market ihtiyaçlarından tatil masraflarına kadar oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Farklı bankalar tarafından farklı limitler ve ödeme planları doğrultusunda müşterilere sunulan kredi kartları ile sizler de harcamalarınızı planlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kartını kullandığınız bankaya ait mobil bankacılık uygulaması üzerinden harcamalarınızın ve ödemelerinizin takibini güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Kapatma Nedenleri Nelerdir?

Kredi kartları çeşitli nedenlerden dolayı kullanıma kapatılabilir. Kredi kartlarının kapatılmasındaki en önemli sebeplerin başında borçların ödenmemesi gelir. Kullanıcıların, dönem borçlarını belirlenen süre içinde ödememesi halinde kredi kartlarının kullanımı banka tarafından engellenir. Aylık taksitlerin zamanında ödenmemesi sonucu kapatılan kredi kartları, borcun ödenmesiyle birlikte tekrar kullanıma açılabilir. Bu sebeple kredi kartı kullanıcılarının, kartlarının kapanmaması için aylık ödeme takibini düzenli bir şekilde yapmaları, belirlenen tarih aralıklarında en az asgari ödeme tutarını ödemek koşuluyla borçlarını karşılamaları gerekir. Ödenmeyen borçlar nedeniyle kullanıma kapatılan kredi kartları, borçların ödenmesi sonrası talebe göre tekrar kullanıma açılabilir.

Kredi kartı kapatılma nedenlerinden bir diğeri de kayıp, çalıntı kart durumudur. Kredi kartını kaybeden veya çaldıran kişilerin bu durumu fark eder etmez bankaya ulaşarak kartlarını kullanıma kapattırmaları gerekir. Aksi halde kredi kartı başkasının eline geçtiği zamana kullanıcıya ait olmayan harcamalar için kredi kartı sahibinin ödeme yapması gerekir. Bu sebeple kartınızın kaybolması ve çalınması durumunda şubeye bireysel olarak başvurarak veya müşteri hizmetlerini arayarak kartınızın kullanıma kapatılmasını talep etmeniz oldukça önemlidir. Kayıp ve çalıntı durumunda kapatılan kredi kartlarının tekrar kullanıma açılması mümkün değildir.

Kredi kartı kapatma nedenleri arasında en sık karşılaşılan gerekçelerden bir diğeri de kullanıcıların bireysel talepleridir. Kredi kartı kullanmak istemeyen kişilerin başvurduğu bu kapattırma yöntemi sonucu kapatılan kartlar tekrar kullanıma açılamaz. Bu sebeple kredi kartı sahiplerinin kapatma işlemine karar vermeden önce kapsamlı bir şekilde düşünmesi gerekir. Kredi kartı kapattırma başvurusunun ardından kişilerin hesapta yer alan borçlarını ödemesi zorunludur.

Kapatılan Kredi Kartı Tekrar Nasıl Açılır?

Gelişen teknolojiyle birlikte oldukça yaygın bir kullanıcı kitlesine hitap eden kredi kartları, ödeme kolaylığı sağlamaları ve harcama takibi yapabilmeyi mümkün kılmaları sayesinde kullanıcılarına ayrıcalıklı fırsatlar sunar. Pratiklik, güven ve konfor sağlayan kredi kartları, kapatılması durumunda kullanıcılar nasıl açılacağına dair araştırma içerisine girer. Kapatılan kredi kartının tekrar açılması sürecindeki ilk adım, kartın hangi gerekçeyle kapattırıldığını öğrenmektir. Eğer kart bireysel başvurular veya kayıp, çalıntı durumları nedeniyle kapatıldıysa tekrar açılması mümkün değildir. Bunların yanı sıra eğer ödenmemiş borç gerekçesiyle kapatıldıysa kredi kartınızı yeniden kullanıma açmanız mümkündür.

Borç nedeniyle kapatılan kredi kartınızı yeniden kullanmak istiyorsanız bu noktada ilk olarak mevcut borcunuzu ödemeniz gerekir. Borcu ödedikten sonra bankanıza yazılı veya sözlü talepte bulunarak kredi kartınızı yeniden kullanıma açtırmanız mümkündür. Eğer borcunuzu uzun süre boyunca ödemediyseniz banka mevcut durumu hukuki sürece taşır ve haciz işlemlerini başlatır. Eğer kartınızı yeniden kullanıma açmak istiyorsanız kredi kartı borcunuzun yanı sıra avukat ve dosya masraflarına ait borçları da ödemeniz gerekir. Gerekli tüm ödemeleri tamamladıktan sonra kredi kartınızın açılması için gerekli olan başvuruları yaparak kartınızı güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yapılandırmaya gidilen veya kullanıcının bireysel talebi doğrultusunda kapatılan kredi kartlarının yeniden açılması mümkün olmayacağından bu durumda kullanıcıların yeni bir kredi kartı başvuruda bulunması gerekir. Borç ödeme gecikmesi gerekçesiyle kapatılan kredi kartları, Findeks puanını olumsuz etkilediğinden bu aşamadan yeni başvurunun onaylanma süresi uzayabilir.

Kredi Kartı Kapatma Sürecinde Takip Edilmesi Gereken Adımlar

Kredi kartı kullanımına son vermek isteyen birçok kimse için, bu süreçlerin nasıl gerçekleştirildiği merak konusudur. Oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilen kredi kartı başvuru sürecinin yanı sıra kapatma süreci de oldukça basit ve hızlı bir şekilde tamamlanır. Kişilerin kredi kartlarını kendi rızaları doğrultusunda kapatabilmeleri için karta ait herhangi bir borç bulunmaması gerekir. Tüm dönemlere ait borçları ödeyen kişiler için kredi kartı kapatma işlemi üç farklı yolla gerçekleştirilebilir. Bunlar:

  • Mobil bankacılık üzerinden kapatma işlemi yapmak
  • Müşteri hizmetlerini arayarak kapatma işlemi talimatının verilmesi
  • Şubeye bireysel başvuruda bulunarak kapatma işleminin tamamlanması

Yukarıdaki üç yoldan birini tercih ederek sizler de mevcut olarak kullandığınız kredi kartını güvenli bir şekilde kapatabilirsiniz. Mobil bankacılık üzerinden adımları takip ederek zahmetsiz ve beklemeden bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. Aynı şekilde müşteri hizmetlerini arayarak da aktif olarak kullandığınız kredi kartınızı kullanıma kapatabilirsiniz.

İnternet bankacılığını kullanmakta zorluk yaşayan ve müşteri hizmetlerini arayamayan kişiler için şubeye giderek işlem yapmak daha sağlıklı bir sonuç ortaya koyacağından bu kişilerin kredi kartı kapatma işlemini banka personeli ile birlikte yürütmesi önerilir. Siz de bankaların size sunduğu avantajları Mukayese ile karşılaştırarak ihtiyaçlarınıza en uygun seçenekleri rahatlıkla değerlendirebilirsiniz.

Yapılandırmaya gidilen kredi kartının tekrar açılması mümkün müdür?

Hayır, yapılandırmaya gidilen kredi kartlarının yeniden açılması mümkün değildir. Bu sebeple kredi kartı kapatılan kişilerin mevcut kartlarını yeniden kullanıma açılabilmesi için borçların yapılandırmaya gidilmeden önce ödenmesi gerekir.

Kredi kartı borcunun gecikmesi durumunda ne olur?

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda bankalar müşterilerine SMS ve mail yoluyla bilgilendirme mesajı gönderir. Borç hala ödenmiyorsa sesli aramalar ile müşteriye borç hatırlatması yapılır. Eğer ödeme tarihinden sonraki 3 ay içinde borç hala ödenmemiş ise kişinin kredi kartı kullanıma kapatılır. Bu durumda hala ödeme gerçekleştirilemedi ise kredi kartı sahibi kara listeye alınır ve listeye alınan kişinin tekrar kredi kartı sahibi olması oldukça zordur.

Kimler kredi kartı sahibi olabilir?

18 yaşını doldurmuş her birey bankaya başvurarak kredi kartı sahibi olabilir.

Yorumlar

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Tekrar Açılır mı? hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 1 değerlendirmeyi görüntüle.

nn

Misafir Üye·6g