Tapu Dairesine Gittiğinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler


Sosyal Medyada Paylaş
Tapu Dairesine Gittiğinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tapu dairelerinde birçok farklı işlem yapılıyor. Ancak yapılan işlem ne olursa olsun dikkatli davranmak gerekir. Yapılacak yanlış bir işlem ciddi maddi yükün altına girilmesine neden olabilir.

Tapu Dairesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gayrimenkul veya taşınmaz malın alınmasında birçok etken göz önünde bulundurulur. Bu etkenler sayesinde sorun yaşama riski ortadan kaldırılıyor. Tapu dairesinde yapılacak işlemler için evrakların eksik olmaması gerekiyor. İşlemlerin uzamaması için evraklar kontrol edilmeli.

Tapu dairesinde dikkat edilmesi gerekenler işleme göre farklılık gösterir. Tapu dairesinde konut veya başka bir taşınmaz mal için işlem yapılabiliyor. Tapu dairesinde dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları:

•Tapu harcını ödeme konusunda alıcı ve satıcının uzlaşması

•Gayrimenkulün ipoteğinin olup olmadığını sorgulamak

•Randevu saatinde tapu dairesinde bulunmak

Tapu dairesindeki işlemlerin nizami bir şekilde yürütülmesi için işlemlerden önce randevu almak gerekir.

Ev Alırken Tapu Dairesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev almak birçok kişinin hayalidir. Ancak hiç kimse bu süreçte sorun yaşamak istemez. Ev alırken tapu dairesinde sorun yaşamamak için işlemlerin detaylarını bilmek gerekir. Tapu işlemleri sırasında evin bilgilerinin doğru olup olmadığı, kontrol edilmesi gereken en önemli konulardan birisidir.

Tapu işlemleri sırasında sorun yaşamamak için ödemenin nasıl olacağına karar vermek gerekiyor. Aksi halde tapu alma işlemlerinde gecikmeler yaşanabiliyor. Evi tapuya bildirirken evin gerçek bedelini söylemek gerekiyor. Aksi halde daha sonra sorun yaşanabilir.

Tapu dairesine gitmeden önce Tapu Dairesi’nden ev ile ilgili bilgi alınabilir. Ancak bunun için DASK gibi belgelere ihtiyaç duyulabiliyor.

Tapu Dairesinde Dikkatli Olunmazsa Ne Olur?

Tapu daireleri bazen yüzlerce kişinin işlemini yapıyor. Bu işlemlerin birçoğu sorunsuz bir şekilde tamamlanıyor. Ancak bazı işlemlerde ciddi sorunlar oluşabilir. Bu sorunların nedenleri arasında dikkatsiz olmak da yer alıyor. Tapu dairesindeki işlemlere gerekli önemi vermeyen kişiler çok ciddi sorunlar görülebiliyor.

Tapu dairesinde dikkatli olunmazsa tapunun alınmasında sorun yaşanabiliyor. Hiç kimse tapu almada sorun yaşamak istemiyor. Ancak tapu dairelerinde çalışan kişiler bir sorunla karşılaştığında işlemi iptal edebilir.

Tapu dairesinde yapılan her işlemin bilinçli olması gerekiyor. Aksi halde hem alıcı hem de satıcı tapu işlemlerinden zarar görebilir.

Tapu Dairesinde Sorun Yaşanmaması İçin Yapılacaklar

Tapu daireleri haftanın her günü hizmet vermez. Tapu daireleri hafta içi hizmet verir. Hafta içi sabah 08:00’de başlayan işlemler akşam 17.00’de sonra eriyor. Tapu işlemi yapacak olanların bu saatler içerisinde işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir. Aksi halde tapu dairelerinde işlem yapılamaz.

Tapu dairesinde sorun yaşanmaması için alıcı ve satıcının tapu dairesinde bulunması gerekebilir. Çünkü bazı durumlarda alıcı satıcıya, satıcı da alıcıya güven duymuyor. Bu durumlarda tapu dairesinde çalışan personele güvenmek gerekebilir.

Tapu dairesinde çalışan kişinin sorularına doğru cevap vermek gerekir. Bu şekilde tapu dairesinde bir sorun yaşanmanın önüne geçilebiliyor. Tapu dairesinde sorun yaşamamak için uzman kişilerden yardım da alınabilir.

Tapu Dairelerinde Özen Gösterilmesi Gerekenler

Tapu dairelerindeki her işleme özen göstermek gerekiyor. Bazı kişiler yapılan işlemlerde sabırsızlık gösterip sorun çıkartabiliyor. Ancak işlemlerin başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için tapu dairesinde çalışan personele yardımcı olmak gerekiyor. Aksi halde süreç çok daha uzun olabilir.

Tapu dairelerinde uyulması gereken bazı kurallar bulunur. Bu kurallara uyulmaması halinde kargaşa oluşabilir. Hiç kimse böyle bir ortamda işlemlerini gerçekleştirmek istemez. Bunun için tapu dairelerinde kuralların detaylı bir şekilde öğrenilmesi gerekiyor.

Tapu dairelerinde alım satım işlemlerinin süresi değişebilir.

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
Yorum yapmak için üye girişi yap!

Adnan Eski 2 ay önce
0

Tapu dairelerinde gerçekten işlemlerde dikkat edilmezse büyük sorunlar yaşanabiliyor içeriğinizi yararlı buldum