Sigorta Primleri Nasıl Düşürülür?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

10 Mart 2022 13:00, Perşembe
Sigorta Primleri Nasıl Düşürülür?

Sigorta, ileride yaşanabilecek risklere karşı önlem alma amacı ile yaptırılır. Birçok alanda farklı sigorta çeşitleri yer alıyor. Sigorta yaptırarak mağduriyetlerin önüne geçilebilir. Aynı zamanda geleceğe yönelik de yatırım yapılabilir.

Sigorta Primi Nedir?

Hayatımız boyunca yaşamımızın her alanında ortaya çıkabilecek risklere karşı, sigorta şirketleri tarafından bu risklerin önlenmesi adına yapılan iki taraflı sözleşmeye sigorta denir. Sigorta primi ise, sigorta şirketi tarafından verilen teminatı satın almak için ödenen ücrettir. Sigorta yaptıran kişi hayatı boyunca ya da belirli bir süre ile sigorta şirketine ödeme yaparak, bu risklerin önüne geçebilir.

Bu ödemeler belirli aralıklar ile gerçekleştirilir. Sigorta primi sigorta sözleşmesinin temel unsurudur. Sigorta primleri nasıl belirlenir? Sigorta primleri belirlenirken şu unsurlar göz önünde bulundurulur;

  • Risk primi,
  • Sigorta şirketinin kurumsal maliyetleri,
  • Kar marjı,
  • Ek teminatlara ait risk primleri bulunur,
  • Acente komisyonları.

Birçok sigorta şirketlerinde farklı sigorta primlerinin yer alması, poliçe kapsamına giren riskler ve sigorta şirketinin maliyetleri ile kar marjı oranları ile ilişkilidir.

Sigorta Maliyetleri

Sigorta yaptırmak isteyen kişilerin önemli konularından biri de ortaya çıkan maliyetlerdir. Sigorta yaptırmak aynı zamanda bir maliyet unsuru oluşturmaktadır. Bu maliyetleri minimize etmek oldukça önem arz etmektedir.

Maliyetleri düşürmek için birçok yöntem yer alıyor. Belirli hususlara dikkat edilerek daha uygun bir fiyatla sigorta primi ödenebilir. Sigorta şirketlerine göre de ödenen primler farklılık gösterebilir. Hangi sigorta şirketinin ne kadar fiyat sunduğu gibi konularda araştırmak yapmak gerekir. Araştırma neticesinde en uygun fiyatı sunan sigorta şirketi tercih edilerek sigorta maliyetleri de en aza indirgenebilir.

Trafik Sigortası Prim Düşürme Yolları

Sigorta primlerinin düşürülmesi için etkili faktörler arasında ek olarak bir teminat alınması, eskiye dönük hasar talebinde bulunulmaması, sağlık sigortası kapsamında kişilerin yaşı, kasko sigortasında trafikte geçirilen zaman, poliçenin birkaç yıl yenilenmesi gibi durumlar yer alıyor. Sigorta şirketleri bu gibi durumlara bakarak sigorta primlerini düşürebilmektedir. Aynı zamanda istenilen sigorta teminatları arasında tercih yapılması gerekir. Poliçe kapsamına giren her ek bir teminat prim miktarını yükseltecektir. Ufak çaplı kaza durumlarında oluşan ufak hasarları kendiniz karşılamanız da sigorta priminde olumlu etki yaratacaktır. Farklı sigorta şirketlerinden farklı teklifler alınarak en uygun sigorta firması tercih edilebilir.

Trafik Sigortası Prim Hesaplama

Sigorta primleri belirli noktalara dikkat edilerek hesaplama işlemleri gerçekleştirilir. Bu noktalardan biri de teşvik türüdür. Teşvikten yararlanan kişilere sigorta primi konusunda indirim yapılabilmektedir. Vadesi geçmiş prim borcu olanlar ise bundan yararlanamamaktadır. Sigorta primleri hesaplanırken aracın markası, aracın modeli, aracın yaşı, kullanım şekli, hasar geçmişi, poliçe teminatları gibi unsurlar prim hesaplamasında etkili olmaktadır.

Kasko Primleri Nasıl Düşürülür?

Birçok kişi sigorta ile birlikte kasko da yaptırarak, oluşabilecek çeşitli risklere karşı sahip olduğu mallarını güvence altına almak istiyor. Buna bağlı olarak kasko prim tutarları da önem arz ediyor. Kasko sigortası primlerinin de minimize edilmesi gerekiyor.

Bu konuda kişilerin beklentileri ve sigorta şirketlerinin politikaları önem kazanıyor. Kasko sigorta primini düşürmek için öncelikli yapılacak şeylerden biri de hasarsızlık koruma teminatının kaskoya dahil edilmesidir. Bu kasko primini önemli oranda düşürmesine imkan verecektir.

Bir diğer kasko priminde tasarruf sağlama yöntemi de, kişiler ihtiyaç duyduğu teminatları kasko kapsamına almalıdır. Bu da kasko priminde önemli derecede tasarruf sağlayacaktır. Sahip olunan diğer teminatlar da devre dışı bırakılmalıdır. Kişiden ya da sigorta şirketin en kaynaklı sebepler doğrultusunda kasko priminde indirim sağlanabilir. 


Yorumlar

Sigorta Primleri Nasıl Düşürülür? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!