Sanal Kart Nedir? Avantajları Nelerdir?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

24 Eylül 2022 15:40, Cumartesi
Sanal Kart Nedir? Avantajları Nelerdir?

Sanal kart, kredi kartı ile farklı olarak çevrimiçi bir şekilde alışveriş yapılabilmesini sağlayan dijital karttır. Bu kartı birçok mobil uygulamada ve web sitesinde kullanabilirsiniz. Kolay alışveriş imkanı sunan sanal kartlar, kullanmış olduğunuz karta göre açılır. Bu nedenle sanal kart kullanmak istiyorsanız, kartınız hangi bankaya ait ise o banka ile görüşmeniz gerekir. Bu kartlar, normal kullandığınız kartlara benzemezler. Yani fiziksel bir kullanım sunmazlar. Bu kartı kullanmanın en büyük avantajı ise limitini kendinizin belirliyor olmasıdır. Sanal kart kullanabilmek için bir bankanın müşterisi olmanız gerekir. Yani herhangi bir bankaya ait kartınızın olması önemli bir detaydır. Eğer banka müşterisi değilseniz, sanal kart kullanmanız imkansızdır.

Sanal kart kullanmanın avantajı oldukça fazladır. Mobil harcama, harcama kontrolü, harcamaları optimize etme gibi konularda büyük kolaylıklar sunar. Sanal kart kullanıma açılır açılmaz para yükleme yapılabilir. Bunun yanı sıra kartınızı dondurma hakkınız da vardır. Harcama limitlerinizi dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Sanal kartınızın ne zaman kapanmasını istediğinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Sanal kart kullanmanın farklı bir avantajı ise fiziksel kartlara göre daha avantajlı olmasıdır. Çünkü bu tür kartların kopyalanma ya da çalınma ihtimalleri yoktur. Böylece yetkisiz kişiler, hesabınıza sızamazlar. Sanal kartın bu gibi avantajlar sunması, çok yaygın bir kullanım alanı kazanmasını sağlamıştır.

Sanal Kart Ne İşe Yarar?

Sanal kart, normal kullanılan kartla gibi değildir. Yani bu kartın kullanımı için fiziksel bir temas yapmak zorunda değilsiniz. Sanal kartı kullanabilmek için tek yapmanız gereken şey, ödeme işlemini gerçekleştirmenizdir. Bu kartın kullanımı, kredi ve banka kartlarının kullanımı gibidir. Bu nedenle sanal kart kullanımında kesinlikle zorlanmazsınız.

Sanal Karta Nasıl Başvuru Yapılır?

Eğer bankanıza ait internet bankacılığını kullanıyor iseniz, bu sistem sayesinde sanal kart başvurusu yapabilirsiniz. Dilediğiniz zaman bankanın internet şubesine girerek başvuru yapabilirsiniz. Başvuru işleminin ardından bankanız size kart bilgilerinizi gönderecektir. Limit belirleme işlemlerini de tamamladıktan sonra kartınızı dilediğiniz alışverişlerde kullanabilirsiniz.

Sanal Kart Güvenli Mi?

Sanal kartın bu kadar yaygın bir kullanıma sahip olmasının en temel nedeni güvenli olmasıdır. Kullanım süresini ve limitini kendinizi belirleyebilirsiniz. Sanal kartın, aidatsız kredi kartı ile ya da banka kartı ile herhangi bir bağlantısı olmaz. Sanal kartınız ile yapacağınız tüm işlemlerde güvende olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Sanal Karttan Para Çekilir Mi?

Sanal kart, online sistemde kullanılır. Bundan dolayı para çekimi amacıyla kullanılabilecek bir kart değildir. Bu kartı sadece internet üzerinden alışveriş yaparken kullanabilirsiniz. Para çekim işlemleri için fiziksel kartlarınızı kullanabilirsiniz. Sanal kart, bu tür işlemler için uygun değildir.

Sanal Kart Hangi Alanlarda Kullanılır?

Sanal kart şu alanlarda kullanılabilir:

  • Giyim ve ayakkabı
  • Elektronik
  • Kitap, film, müzik, oyun
  • Kozmetik, çanta, vücut bakımı, takı
  • Yiyecek, içecek
  • Ev eşyaları
  • Bebek ürünleri
  • Spor
  • Kırtasiye, hobi malzemeleri

Sanal kartlar, yukarıda verilen alanlar haricinde daha birçok alanda da kullanıma açıktırlar.

Sanal Kart Kullanmak Tehlikeli Mi?

Sanal kart kullanmak, kesinlikle tehlikeli bir işlem değildir. Hatta kredi ve banka kartı kullanımından bile daha güvenli bir sistemdir. Bundan dolayı banka müşterisi olan herkes sanal kartı rahatlıkla kullanabilir.

Sanal Kart Ücreti Var Mı?

Sanal kart talebinde bulunmak isteyen bireyler, bu hususta hiçbir ödeme yapmayacaklarını bilmelidirler. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız, sanal kart başvurusu yapmanız son derece kolaydır. Eğer internet bankacılığı sistemini kullanmıyorsanız, müşteri hizmetleri ile görüşerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Kartınızın limitini ayarlayıp, kullanıma anında başlayabilirsiniz. Sanal kart, tüm online alışverişler için açık bir karttır.

Yorumlar

Sanal Kart Nedir? Avantajları Nelerdir? hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 2 değerlendirmeyi görüntüle.

ban kar varmı

Misafir Üye·8a

Sanal kartlar ne kdar güvenli..?

Misafir Üye·11a