İskonto Kredisi Nedir?


Sosyal Medyada Paylaş
İskonto Kredisi Nedir?

İskonto kredisi nedir ve hangi şartlarda kullanılır gibi konular merak edilen konular arasında yer alır. Ticari ilişkilerde en çok kullanılan kredi çeşitlerinden biridir. Yüksek vadeli senet ya da çeklerin kısa süre içerisinde nakde çevrilmesine yardımcı olan bu kredi, ticari işletmelere çok ciddi bir fayda sağlar. Nakit şeklinde sermayeyi eklendiği için firma herhangi bir zarar durumu ile karşı karşıya kalmaz.

Çek karşılığı ya da iki senet karşılığı alınan bu kredi için belirli şartlar vardır. Ticari işletmenin bir başvuruda bulunması gerekir. Aynı zamanda şartların da tam olarak yerine getirilmesi hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için önemli bir durumdur. İskonto kredisi belirli oranlar ve vadeler ile ödenebilir. Böylece işletmenin zorlanması durumunda çek ve senetleri nakit haline getirme imkanı sağlar. Son zamanlarda çok fazla kullanılan ihtiyaç kredisi çeşitlerinden biri haline gelmiştir.

Banka İskonto Ödemesi Nedir?

İşletme içerisinde nakit ihtiyacı söz konusu olduğu zaman çek ve senetleri vade tarihinden daha önce nakit hale geçirme imkanı sağlar. Aynı zamanda yasal kesintiler düşürüldükten hemen sonra kalan bakiyenin ödenmesine de imkan sağlar. Faiz, komisyon ve yasal kesintiler düştüğü zaman net tutar ortaya çıkar. Alacaklı çeki ya da senide bozdurmak ister ise bankaya giderek kesinti sonrasında geriye kalan tutarı alabilir.

Bu duruma da banka iskonto adı verilir. İşletmenin nakit para ihtiyacı bu şekilde kolayca karşılanmış olur. Fakat banka kesintileri tercih edilen bankaya göre değişiklik gösterir. Faiz tutarı da bankadan bankaya farklılık gösteren durumlar arasında yer alır.

İskonto kredisi alabilmek için ilk olarak başvuru işlemini doğru bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Henüz vadesi gelmemiş senet ve çeklerin belirtilmesi şartlar arasında yer alır. Hem internet bankacılığı hem de şubeye giderek bu işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirme imkanınız vardır.

İskonto Kredisine Nasıl Başvurulur?

İskonto kredisi almak isteyen kişilerin belirli aşamaları sıralı bir şekilde yerine getirmesi gerekir. Aşamalar şu şekildedir;

  • İnternet bankacılığından yapacak olan kişileri ilk olarak kurumsal, işlemler, başvurular ve ticari kobi kredisi kullanımı kısmına girmesi gerekir. Bu işlem tüzel firmalar için geçerli olur.
  • Daha sonrasında ise şahıs firması için işlemler, başvurular, ticari kredi kullanımı şeklinde başvuru yapma imkanı söz konusudur.
  • Şubeden ve atm''den de iskonto kredisi başvuru yapmanız mümkün olur.

Kolay aşamalar ile kısa süre içerisinde iskonto kredisi ne başvurabilir kredi alabilirsiniz.

İskonto Kredisi Özellikleri

Uzun vadede olan çek ve senetlerine ciro edilmesine gerek kalmadan iskonto kredisi ile nakdi Çevirme imkanı söz konusu olur. Tahsil kabiliyeti yüksek olan senet ya da çekleri süresinden önce nakde çevirme imkanı sağladığı için ticari firmaların en çok tercih ettiği krediler arasında yer alır. Alacakların vadesine göre faiz durumu hesaplanır. Yasal vergi ve kesintiler de çıkarıldıktan sonra anapara firmaya verilir.

İskonto kredisinin teminat durumu ise çek ya da senedin tam olarak kendisidir. Çek borçlusunun ve müşterinin kredi durumu göz önünde bulundurulduğunda zaman teminat kabul edilir. İleri vadeli almak durumunda olan kişiler ise vade tarihine kadar gün hesabı yapılır. Aynı zamanda masraflar ve faizler düşürüldükten sonra kalan bakiye kişiye döner.

İskonto Kredisi Avantajlar

İskonto kredisinin kullanımı ile birlikte ticari firmalara çok ciddi avantajlar sağlamış olur. Yüksek hacimli senet portföy olan ve nakit döngüsü çok yoğun bir şekilde gerçekleşen firmalar için nakit ihtiyacı yüksektir. Yüksek nakit ihtiyacını iskonto kredisi ile kısa sürede gerçekleştirmek mümkün olur. Aynı zamanda ödeme konusunda esneklik sağlaması da avantajları arasında yer alır.

Uzun vadede alınacak olan paraları daha kısa süre içerisinde aldığınız için işletme sermayesine destek olur. Ticari senetler zamanla takipten düşer ve kaybolma durumu ile karşı karşıya kalırlar. İskonto kredisi ile bu durumu da ortadan kaldırmak mümkün olur. Kısa süre içerisinde firmanın finansman desteğini gerçekleştirme açısından avantaj sağlar.

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
İlk yorum yapan sen ol!