Öğrencilere Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar


Sosyal Medyada Paylaş
Öğrencilere Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Öğrenciler özel ihtiyaçlarını ve eğitim ihtiyaçlarını kendi imkanlarıyla karşılamakta zaman zaman güçlük yaşarlar. Bunun için bankalardan kredi çekmek isterler ve bu kredi ile yaşadıkları güçlükten kurtulmayı amaçlar. Eğitim hayatına destek vermek isteyen bankalar öğrenciler için gelir belgesiz kredi imkanı sunarlar. Ayrıca öğrenciler için özel öğrenci kredi kartları da bulunmaktadır.

Böylelikle onların eğitimlerini tamamlayabilmelerine ve eğitim sırasındaki giderlerini karşılamalarını sağlamalarını isterler. Öğrenciler için gelir belgesiz kredi veren bankalar HSBC, QNB Finansbank, Denizbank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Halkbank ve Türkiye Ekonomi Bankası’dır. Bu bankaların kredi özellikleri ve şartları aşağıdadır;

Ziraat Bankası

Öğrencilerin gelir belgesi olmaksızın kredi almalarına imkan tanıyan bankaların başında Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi gelir. Banka eğitim kredisi altında 36 ay vadesi süresi bulunan krediyi sunarlar. Bu kredi öğrencilere kredi puanları göz önüne alınarak verilir. Eğitim kredisi için bankanın uyguladığı faiz oranları ise %1.94’ten başlar. Eğitim masraflarını karşılamak için bu krediyi almak isteyen öğrenciler banka şubelerine giderek başvurularını yapabilirler.

Halkbank

Öğrencilere gelir belgesi olmadan kredi veren bankalar arasında Halkbank bulunur. Bu kredi öğrencilerin ailelerinin çocuklarının eğitim masrafları için başvurabilecekleri bir kredidir. Bankanın öğrencileri için sunduğu kredinin limiti ise 100 bin TL’dir. Aileler çocuklarının eğitim masrafları için 0-50 bin TL aralığında kredi almak isterlerse bu krediyi 36 ay vadeyle ödeyebilirler. Kredi tutarı 50-100 bin TL aralığında ise kredi vadesi 24 aydır. Kredi için başvuru işlemleri ise Halkbank şubeleri üzerinden yapılabilir.

Denizbank

Denizbank öğrencilere eğitim kredisi verir. Bu kredi için öğrencilerden gelir belgesi talep etmez. Üst limiti 55 bin TL olan Denizbank eğitim kredisinin özellikleri ve başvuru için gerekli olan belgeler şunlardır;

  • Bankanın sunduğu eğitim kredisi kurs ücreti, eğitim masrafları, okul kayıt parası ve özel ihtiyaçlar içindir.
  • Eğitim kredi için vade limiti 36 aydır. Vade süresi çekilecek kredinin tutarına göre belirlenir.
  • Kredi çekmek isteyen kişiler çektikleri paranın binde 5’ini kredi tahsis ücreti olarak öderler.
  • Eğitim kredisi için bankanın uyguladığı faiz oranı ise %2.63’dür.
  • Eğitim kredisine öğrenciler nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı, öğrenci kabul belgesi, öğrenci velisi maaş bordrosu veya kira geliri belgesi ile başvuru formu ile başvurularını yapabilirler.

Eğitim kredisini almak için gerekli şartların taşınması durumunda öğrenciler belgelerle birlikte banka şubelerine bizzat giderek başvuruyu tamamlayabilirler. Bu kredi için online başvuru yöntemi yoktur.

İş Bankası

Öğrencilerin gelir belgesi kredi alabilecekleri banka İş Bankası’dır. İş Bankası tarafından kreş, ilkokul, lise, ortaokul ve üniversite öğrencilerinin eğitim ile öğrenim masraflarını karşılamalarını sağlamak amacıyla verilir.

İş Bankası eğitim kredisi faiz oranı %3.10’dur. Çekilecek kredi 100 bin üzerinde ise 12 ay vadeli, 50-100 bin aralığında ise 24 ay ve 50 bin ise 36 ay vadeli olarak kredi çekilebilir. Hayat sigortası zorunluluğu olmayan bu kredinin alınabilmesi için kişilerin banka sitesinde belirtilen evraklarla birlikte bankanın şubelerine gitmeleri gerekir.

Türkiye Ekonomi Bankası

Türkiye Ekonomi Bankası gelir belgesi olmadan öğrencilerin kredi çekebilecekleri bankalardandır. Banka online işlem için geliştirilmiş olan Cepteteb uygulaması üzerinden kredi sunar. Öğrenciler için sunulan kredi ihtiyaç kredisi kategorisinde yer alır. Bu kredinin alt ve üst limiti ise 1000-100000 bin TL’dir. Kredi için vade limiti ise 36 ay olarak belirlenmiştir. Türkiye Ekonomi Bankası’nın öğrenciler için verdiği kredinin faiz oranı ise %1.95 oranındadır.

HSBC Bankası

Eğitim giderlerinin karşılanmasını sağlamak için gelir belgesi olmaksızın kredi alınabilecek bankalar arasında HSBC Bankası yer alır. Bankanın eğitim için verdiği kredi ihtiyaç kredisi olarak adlandırılmakta olup eğitim için kullanılabilir. Bu kredi için bankanın uyguladığı faiz %2.79, %2.87, %2.89 ve %2.97 oranlarındadır. Bu oranlar 6 aylık vade faiz oranları olup vade sayısı arttıkça faiz oranı da artış gösterir. Bankadan eğitim için çekilebilecek kredinin maksimum tutarı ise 100 bin TL’dir.

QNB Finansbank

QNB Finansbank öğrencilerin kredi alabilecekleri bankalardandır. Gelir belgesi vermeksizin öğrenciler veya yaş durumuna göre öğrenci velileri eğitim için kredi çekebilirler. Bu kredi bankanın online işlem sunan Enpara kuruluşu üzerinden yapılabilir. Online olarak yapılan kredi başvurusu ihtiyaç kredisi olarak yapılır ve alınan kredi eğitim için kullanılabilir. Bu kredinin alınması durumunda 36 aya kadar vade ödemeleri yapılır. QNB Finansbank ve Enpara ortaklığı ile çekilebilecek kredinin faiz oranı ise %2.19’dur. Kredi başvurusu enpara.com adresinden online olarak yapılabilir.

 

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
İlk yorum yapan sen ol!