Ptt İhtiyaç Kredisi Bilgi

Çağdaş Akagündüz

4 Mayıs 2022 16:38, Çarşamba
Ptt İhtiyaç Kredisi Bilgi

Günümüzde pek çok kişi kredi çekmek istiyor. Ancak kredi çekme süreci her banka için aynı olmuyor. Bankaların kredi şartlarını ve kredi faiz oranlarını iyi araştırmak gerekiyor.

PTT İhtiyaç Kredisi Nedir?

PTT, uzun yıllardan beri vatandaşlara hizmet veriyor. Verilen hizmetin türü ve niteliği her yıl değişebiliyor. Çünkü PTT devamlı kendisini geliştirmeyi hedefliyor. Emekli kişiler veya emekli olmayı hak etmiş olanlar PTT’den ihtiyaç kredisi çekerek para ihtiyacını karşılayabiliyor.

Herkesin para ihtiyacı farklı oluyor. Bazı kişiler düğün, nikah gibi işlemler için ihtiyaç kredisi çekerken bazı kişiler borçlarını ödemek için ihtiyaç kredisi çekiyor. PTT, bütün ihtiyaçlara cevap vermeye çalışıyor.

PTT ihtiyaç kredisi farklı bankalardan alınabiliyor.

SMS İle PTT İhtiyaç Kredisine Başvuru

Bankaya veya şubeye gitmeden de PTT ihtiyaç kredisi başvurusu yapılıyor. Bankaya veya şubeye gitmeden nasıl kredi başvurusu yapılacağını birçok kişi merak ediyor. PTT ihtiyaç kredisine SMS yolu ile başvuru yapılabiliyor. Birçok emekli, bankaya gitmek yerine bu yöntemi tercih ediyor.

Bu yöntem oldukça pratik olarak görülüyor. Kısa sürmesi ve ekstra masraflara yer açmaması, müşterilerin bu yöntemi seçmesini sağlıyor. İhtiyaç kredisine başvuru yapabilmek için PTT yazıp boşluk bırakıp kimlik numarasını yazmak ve 3050’ye SMS yollamak gerekiyor.

Başvuru onaylandığında mesaj atan kişiye bilgilendirme mesajı geliyor.

PTT İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

PTT ihtiyaç kredisinin faiz oranları pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Kredi çekmek isteyen kişiler kredi faiz oranlarını araştırıyor. Ancak kredi faiz oranları belli etkenlere bağlı olarak değişebiliyor. Çekmek istenilen miktar ve taksit sayısı, faiz oranlarını belirlemede ana rol olarak kabul ediliyor.

2022 yılı için PTT ihtiyaç kredisi faiz oranları 2,79 olarak açıklanıyor. Bu oran pek çok kişi tarafından yüksek olarak görülüyor. Ancak en doğru oranları yakalayabilmek için şubelerle görüşmek gerekiyor.

PTT ihtiyaç kredisi faiz oranlarını merak edenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

PTT İhtiyaç Kredisi Çekme Şartları

PTT ihtiyaç kredisi alabilmek için bazı şartları taşımak gerekiyor. Gerekli şartları taşımayan kişilere ihtiyaç kredisi verilemiyor. PTT ihtiyaç kredisi çekmek için belirlenen şartlar arasında ilk sırada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak yer alıyor. Türk vatandaşı olmayan kişiler ihtiyaç kredisi başvurusu yapamıyor.

PTT ihtiyaç kredisine yalnızca emekliler veya emekliliği hak edenler başvurmuyor. PTT bünyesinde çalışan kişiler de başvuru yapabiliyor. PTT ihtiyaç kredisi için istenen şartlar:

•18 yaşını geçmiş, 80 yaşını geçmemiş olmak

•Kredi notu düşük olmamak

•Kişinin üzerine herhangi bir haciz işleminin bulunmaması

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler PTT üzerinden kredi notunu hesaplayabiliyor.

PTT İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

PTT ihtiyaç kredisi çekmek isteyen kişiler şubelere giderek gerekli görüşmeleri gerçekleştiriyor. Ancak başvuru yapanların PTT ihtiyaç kredisi veren bankaları öğrenmesi gerekiyor. PTT ile anlaşan bankalar emeklilere ve PTT çalışanlarına ihtiyaç kredisi veriyor.

PTT ihtiyaç kredisini hangi bankaların verdiği şubelerden öğrenilebiliyor. Dileyen kişiler şube personellerinden bu bankaların listesini talep edebiliyor.

PTT ihtiyaç kredisi almak isteyenlerin muhakkak anlaşmalı bankadan işlem yaptırması gerekiyor.

PTT İhtiyaç Kredi Evrakları Nelerdir?

PTT ihtiyaç kredisi çekmek isteyen kişilerin bazı evrakları toplaması gerekiyor. Bu evraklar bankalara teslim ediliyor. Teslim edilen evraklar, banka dosyaları arasında saklanıyor. İstenen evraklardan bir veya birkaçının olması durumunda kredi çekilemiyor.

Kredi çekmek isteyenler bu evrakları kısa süre içerisinde bankaya teslim ediyor. Başvuru belgesi ve nüfuz cüzdanı kimlik fotokopisi kredi için istenen evraklar arasında yer alıyor.