Kredi Kartı Otomatik Ödeme Talimatı


Sosyal Medyada Paylaş
Kredi Kartı Otomatik Ödeme Talimatı

İnsanlar ihtiyaçları doğrultusunda ekstra maddi kaynak arayışında olur. Bu kaynağı çoğunlukla bankalar sağlar. Ancak eğer bankaların gerektirdiği şartlar sağlanmaz ise kredi alınamaz. Böylelikle maddi bir kaynak da bulunamaz. Bu sebeple insanlar farklı yollara başvurmaya başlıyor. Bu yollardan biri de kredinin dışında bankalara kredi kartı başvurusunda bulunmaktır. Çünkü kredi kartı başvuruları, kredi başvurularına nispeten daha olumlu oluyor. Bu sayede insanlar kredi kartları ile maddi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Kredi Kartı

Kredi kartları bankalar tarafından kişilere verilir ve içerisinde belli bir limiti olur. Bu limit sınırında harcamalar yapılır, limit dolduğunda ise bir sonraki kesim tarihine kadar kart ile işlem yapılamaz. Kesim tarihi geldiğinde ise borcu ödenir ve kart tekrar kullanılmaya başlanır. Kredi kartı kullanırken ödeyeceğiniz faiz çok düşük miktarlarda olur. Genellikle ilk defa kredi kartı kullanacak kişilere 1000 liralık bir limit verilir. Eğer sadece kart üzerinden harcama yaparsanız aylık ödeyeceğiniz faiz 20 lira düzeyinde olacaktır. Ancak yine de bu faiz miktarı bankadan bankaya değişebilir.

Kredi Kartı İle Otomatik Ödeme

Kredi kartının kullanılmasındaki en büyük sebeplerden biri de otomatik ödeme talimatı vermektir. Otomatik ödeme talimatı ile birlikte aylık yapmanız gereken ödemeler gecikmiyor ve herhangi bir ekstra faiz ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

Kredi kartında otomatik ödeme verebileceğiniz harcamalardan bazıları şunlardır:

  • Telefon faturaları
  • Elektrik faturaları
  • Su faturaları
  • Doğalgaz faturaları
  • İnternet faturaları

Ve benzeri daha birçok fatura ve aylık harcamalar için otomatik talimat verebilirsiniz.

Kredi Kartına Nasıl Otomatik Talimat Verilir?

Kredi kartına otomatik talimat vermek oldukça basittir. Bunu yapmanın iki yolu vardır. Biri bankayı arayarak talimatı vermek istediğiniz faturayı bildirmek olur ancak bu artık günümüzde çok az başvurulan bir yöntemdir. Diğeri ise mobil bankacılık aracılığı ile talimat vermektir. Bunu yapmak için öncelikle ödemesini yapacağınız fatura bilgilerini girin. Daha sonra ise ödeme yapmak için gereken butona tıklayın. Tıkladıktan sonra ekrana gelen seçeneklerde otomatik talimat ver butonu aktif hale gelir ve eğer siz bu butonu pasif hale getirmezseniz ödeme yapıldıktan sonra talimat verilmiş olur. Böylelikle her ay elektrik, doğalgaz veya diğer faturalarınız gecikmeden ödenir.

Kredi Kartından Nakit Kullanılır Mı?

Otomatik talimat verilirken herhangi bir nakit para alınmaz. Sadece kart ile ödeme yapılır. Fakat bazen insanların nakde ihtiyacı olur ve kredi kartlarındaki limiti nakit olarak almak isterler. Eğer kredi kartınızda nakit avans özelliği var ise kartınızdan para çekebilirsiniz aksi halde para çekemezsiniz.

Nakit Avans

Nakit avans insanlara bankalar tarafından verilen bazı kredi kartları içerisinde bulunan bir özelliktir. Bu özellik ile bankanın belirlediği limitte karttan para çekebilirsiniz. Nakit avans limiti genellikle kart limitinden çok daha düşük olur. Eğer kişi bu limiti yükseltmek isterse ilk yapması gereken kartın tüm borcunu ödemektir. Daha sonra ise bankadan bu talep eder. Eğer daha önceki ödemelerde bir sorun olmamışsa genellikle banka bu talebi kabul eder. Ancak şu unutulmamalıdır ki nakit avans çektikten sonra ay sonunda ödenecek faiz miktarı çok daha yüksek olur.

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi kartı alabilmek için öncelikle kartı almak istediğiniz bankada bir hesabınız olmalıdır. Daha sonra bankanın mobil bankacılık uygulamasından kredi kartı başvurusunda bulunulur. Başvuru esnasında verdiğiniz bilgilere göre banka bir değerlendirmede bulunur ve kısa sürede olumlu/olumsuz bir yanıt verilir. Kredi kartı başvurusu, krediye göre daha çabuk sonuçlanır.

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
Mustafa Öz
Kredi kartlarıyla otomatik ödeme talimatı vermek oldukça kolay kullanmanızı tavsiye ederim
Mustafa Öz
7 ay önce 0