Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

1 Mayıs 2022 12:32, Pazar
Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır?

Kredi kartı kullanım oranı ülkemizde artıyor. Kredi kartının aktif bir şekilde kullanılması bu oranların artmasındaki en büyük etken olarak görülüyor. Kredi kartları kullanım oranı yalnızca ülkemizde artmıyor.

Kredi Kartı Limiti Nedir?

Kredi kartları birçok Avrupa ülkesinde etkin bir şekilde kullanılıyor. Kredi kartlarının avantajlı kampanyalar sunması kullanım oranlarının artmasını sağlıyor. Kredi kartlarının hepsinin belli bir limiti bulunuyor. Bu limitler dahilinde harcama yapılıyor. Bu limitler aşılamıyor.

Kredi kartı limitleri herkesin farklı olabiliyor. Bazı kullanıcılar düşük limitli kredi kartlarını tercih ederken bazı kullanıcılar yüksek limitli kredi kartları ile işlem yapıyor. Kredi kartı limitine banka karar veriyor.

Kredi kartı limiti tamamen doldurulduğu zaman kart ile herhangi bir işlem yapılamıyor.

Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Olmalı?

Kredi kartları için kesin bir limit belirlenmiyor. Kartların limiti kullanıma göre değişiyor. Bazı müşteriler yaptıkları işlerden dolayı daha yüksek limitli kartlara yöneliyor. Kartların limiti daha sonradan yükseltilebiliyor. Kredi kartlarının limitini belirleyen bazı etkenler bulunuyor.

Kredi kartlarını ihtiyaç halinde kullanmak gerekiyor. Aksi halde kredi kartlarının borcu birikebiliyor. Bundan dolayı kişiler kredi kartı borcunu ödemede zorluk çekebiliyor. Uzmanlar kredi kartının limitinin ihtiyaç kadar ayarlanmasını öneriyor.

Kredi kartı limitinin fazla olması kart sahibine herhangi bir avantaj sağlamıyor.

Kredi Kartı Limitini Artırma Yolları

Kredi kartının limiti farklı yollarla artırılabiliyor. Müşteriler kendileri için en uygun olan yöntemi tercih ediyor. Bankaların şubelerine giderek bu işlem dakikalar içerisinde tamamlanıyor. Ancak çoğu kişi banka sırasında vakit geçirmek istemiyor. Çünkü çoğu kişi çok meşgul olduğu için banka sırasına girecek vakti bulamıyor.

Kredi kartı limiti bankaların mobil uygulamalarından da artırılabiliyor. Mobil uygulamalar sayesinde bankalara kart limiti artırma talebi gönderiliyor. Gönderilen talebe dakikalar içerisinde karşılık veriliyor.

Bankanın uygun görmesi halinde kredi kartı limiti artırılıyor.

Kredi Kartı Limit Artırma İşlemi Neye Göre Belirleniyor?

Kredi kartı limit artırma talebinde bulunanların sayısı artıyor. Ancak bu başvurulardan pek çoğu onaylanmıyor. Kredi kartı limitini artırmak için banka müşterilerinin bazı koşulları yerine getirmesi gerekiyor. Bu koşulları yerine getirmeyen kişilerin talepleri incelendikten sonra iptal ediliyor.

Kredi kartı limit artırma işlemleri çoğu bankada aynı işlemlerle yürütülüyor. Kredi kartı limit artırma işlemlerinde göz önüne alınan özellikler:

•Kart sahiplerinin borcunu düzenli bir şekilde ödemesi

•Kart sahibinin borcunun tamamını ödemesi

•Kart sahibinin ödeme günlerini aksatmadan borcunu ödemesi

Kredi kartı limitini artırmak isteyen kişiler dakikalar içerisinde bu işlemi bitirebiliyor.

Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı

Kredi kartı limiti belirlenirken bazı hususlar göz önüne alınıyor. Bankalar herkese aynı limitli kartları göndermiyor. Bazı kişilere yüksek limitli kartları gönderirken bazı kişilere daha düşük limitli kartları gönderiyor. Kredi kartlarının limiti belirlenirken kişinin maaşına bakılıyor.

Kart başvurusu yapan kişinin maaş bilgilerine ulaşılarak bir limit belirleniyor. Kredi kartı limiti, kanunlara göre başvuru yapan kişinin maaşının en fazla 2 katına çıkarılabiliyor. 2 katın üzerine çıkarılması kanunen yasaklanıyor.

Bu uygulama ile doğru bir şekilde kredi kartı harcamasının yapılması amaçlanıyor.

Kredi Kartı Limitini Artırmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi notuna pek çok kişi önem veriyor. Çünkü birçok kişi kredi çekmek istiyor. Bazı kişiler kredi kartı limitinin kredi notunu etkileyip etkilemediğini merak ediyor. Kredi kartı limit artırma işlemi, kredi notunu doğrudan etkilemiyor.

Kredi kartı borcu aksatılırsa veya kredi kartı limiti üzerinde işlem yapılmaya çalışılırsa kredi notu ciddi oranlarda düşebiliyor.

İçindekiler

Yorumlar

Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!