Proforma Fatura Nedir? Nasıl Kullanılır?


Sosyal Medyada Paylaş
Proforma Fatura Nedir? Nasıl Kullanılır?

Birçok fatura çeşidi bulunuyor. Fatura çeşitleri birçok farklı alanı kapsıyor. Proforma fatura da son zamanlarda pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Proforma faturanın işlevsel birçok özelliği bulunuyor.

Proforma Fatura

Proforma fatura hakkında birçok soru soruluyor. Sorulan sorular ile proforma faturanın detayları öğrenilebiliyor. Proforma fatura bir çeşit ön fatura olarak nitelendiriliyor. Proforma faturaların kanuni ve mali açıdan bir değeri olduğu düşünülüyor. Ancak bu faturaların kanuni ve mali olarak bir yükümlülüğü olmuyor.

Proforma fatura yapılan işe karşılık karşı tarafa verilen teklif faturası olarak açıklanıyor. Bu fatura bilgilendirme amaçlı kullanılabiliyor. Proforma fatura hakkında Ticaret ve Vergi Hukukunda bir düzenleme yer almıyor.

Proforma fatura son zamanlarda popüler hale geliyor.

Proforma Faturada Yer Alan Bilgiler Nelerdir?

Proforma faturanın birçok amacı bulunuyor. Proforma fatura verilen yere göre farklı amaçlara hizmet edebiliyor. Verildiği yere göre proforma faturada yer alan bilgiler değişiklik gösteriyor. Proforma faturalarda her zaman aynı bilgiler yer almıyor. Çünkü yapılan işlemlerin içeriği değişiklik gösteriyor.

Proforma faturada bulunan bilgilerin hukuki bir yaptırımı bulunmuyor. Proforma faturayı alan kişilerin bu durumu unutmaması gerekiyor. Proforma faturalarda yer alan bilgilerden bazıları:

  • Ödeme ile teslimat verileri
  • Alıcı ile satıcının bilgileri
  • Faturanın düzenlendiği tarih

Proforma faturalar bir çeşit kolaylık olarak görülüyor. Bundan dolayı pek çok büyük firma proforma fatura kullanıyor.

Proforma Faturaları Nasıl Kullanılır?

Proforma faturaları pek çok alanda kullanılıyor. Proforma faturalar özellikle diş ticarette kullanılıyor. Uluslararası firmalar proforma faturalara daha fazla ihtiyaç duyuyor. Proforma fatura bir belge olarak kabul ediliyor. Proforma fatura ürünü satmadan önce hazırlanıp müşteriye sunuluyor.

Hazırlanan proforma faturada satıcı ve ürün detayları bulunuyor. Bu detaylar kaşe ve mühürle onaylanıyor. Bu sayede müşterilerin elinde bir belge olmuş oluyor. Proforma faturaları hazırlarken bilgilerin doğru olmasına özen göstermek gerekiyor.

Proforma faturalar genellikle hazır bir şablon dahilinde hazırlanıyor. Böylelikle faturaların hazırlanması daha kolay oluyor.

Proforma Faturaların Özellikleri

Proforma faturaların farklı özellikleri bulunuyor. Hazırlanan kuruma göre faturanın detayları değişiyor. Proforma faturanın zorunlu bir fatura olmadığının bilinmesi gerekiyor. Çünkü bu fatura tamamen isteğe bağlı olarak hazırlanıyor. Proforma faturalarının kullanıldığı alanların sayısı günden güne artıyor.

Proforma faturaları günümüzde bankacılık işlemleri içinde kullanılıyor. Ancak hazırlanan proforma faturanın üzerinde proforma faturadır yazısının bulunması gerekiyor. Bu fatura için damga vergisi de ödenmiyor. Çünkü kanuni olarak yok sayılıyor.

Proforma fatura sayesinde müşterinin firmaya olan güveni artıyor. Bundan dolayı firmaların çoğu proforma fatura kullanmaya özen gösteriyor.

Proforma Fatura Kimlere Verilebilir?

Ticari işletmelerin istisnasız olarak hepsi proforma fatura verebiliyor. Kanuni olarak proforma fatura hazırlamanın bir yaptırımı bulunmuyor. Proforma faturanın kimlere verileceği merak ediliyor. Proforma fatura bir mal alan ya da hizmet alan kişilere verilebiliyor. Kişiler bu sayede aldıkları ürün hakkında bilgi sahibi oluyor.

Proforma faturaların dış ticarette kullanılmasının birçok sebebi bulunuyor. Bu faturalar sayesinde ithalat ve ihracat işlemleri hızlandırılıyor.

Proforma Faturalar En Çok Hangi Firmalar Tarafından Kullanılır?

Proforma faturalar birçok kurum tarafından kullanılıyor. Toplum içerisindeki ufak işletmeler dahi proforma fatura kullanabiliyor. Ancak proforma faturanın en çok hangi işlemlerde kullanıldığı merak ediliyor. Bu soruya kesin bir cevap verilemiyor. Çünkü çoğu alanda sorunsuz bir şekilde proforma fatura kullanılabiliyor.

Proforma faturayı toptancılar fazlaca kullanıyor. Toptancılar sattıkları her mal için alıcılara proforma fatura hazırlıyor. Bundan dolayı proforma faturanın en fazla toptancılık yapan firmalar tarafından kullanıldığı düşünülüyor. 

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
İlk yorum yapan sen ol!