Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

27 Mayıs 2022 13:13, Cuma
Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Ülkemizde ve dünyada birçok yatırım seçeneği bulunuyor. Bu yatırım seçeneklerinden insanlar zarar etmek istemiyor. Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı da bir yatırım şekli olarak görülüyor.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Ne İşe Yarar?

Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı ile ilgili birçok soru soruluyor. Bu sorulan soruların içeriği ve yapısı değişiklik gösteriyor. Son zamanlarda popüler olan kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı ile ilgili bilgi alınmak istiyor. Türk Lirasını kurdaki değişimlere karşı korumak amacıyla açılan sisteme kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı adı veriliyor.

Piyasa şartlarından etkilenmeden birikim yapmak isteyen kişiler bu yatırım türünü seçiyor. Çünkü kur korumalı TL vadeli mevduat hesabında kurdaki dalgalanmalar yatırımcıyı ilgilendirmiyor.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Özellikleri

Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabının birçok özelliği bulunuyor. Bu özellikler genel olarak değişmiyor. Ancak bankadan bankaya bazı farklılıklar görülebiliyor. Bu farklılıkları öğrenmek için banka ile görüşmek gerekiyor. Bankalar bu sistemin tüm özelliklerini yatırımcıya açıklıyor.

Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabına girenlerin sayısı günden güne artıyor. Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabının bazı özellikleri şu şekilde:

•Hesap için belirlenen stopaj oranı %0 oluyor.

•Bu sistemde yalnızca TL para birimi ile işlem yapılıyor.

Mevduata uygulanacak faiz oranını Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası belirliyor.

Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabını açmak için belirlenen asgari tutar bankadan bankaya değişiyor.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabını Kimler Açabilir?

Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabını kimlerin açabileceği merak ediliyor. Bu konuda belli şartlar bulunuyor. Bu şartları yerine getirmeyen kişiler kur korumalı TL vadeli mevduat hesabından yararlanamıyor. Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabını Türkiye’de yaşayan gerçek kişiler açabiliyor.

Belirlenen şartın bazı esneklikleri bulunuyor. Yurt dışında bulunan iş sahipleri, işçiler de Türk vatandaşlığına sahipse bu sistemden faydalanabiliyor. Sistemin geniş bir yelpazesinin bulunması çoğu kişinin hoşuna gidiyor.

Yabancı vatandaşlardan da pek çok talep geliyor. Ancak bu sisteme dahil olacak yabancı vatandaşların aynı zamanda Türk vatandaşlığının bulunup bulunmadığı sorgulanıyor.

Mevduat Hesabı Nereden Açılır?

Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabını açtırmak isteyenler bu işlemin internet üzerinden yapılıp yapılmayacağını araştırıyor. Bu sisteme dahil olmak için gerçek kişi olmak yeterli olarak görülüyor. Sisteme girmek isteyenlerin şubeye gitmesine gerek kalmıyor. Bankaların mobil bankacılık uygulamasından vadeli mevduat hesabı açılabiliyor.

Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı farklı süreli vadelerle açılabiliyor.

TL Vadeli Mevduat Hesabı Açma Ücreti Var Mı?

Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı açacak olanlar hesap açma ücreti olup olmadığını sorguluyor. Bankalar bu konuda müşterilerine yardımcı oluyor. TL vadeli mevduat hesabı açmak için ek ücret ödenmiyor. Bundan dolayı kur korumalı TL vadeli mevduat hesabını tercih edenlerin sayısı günden güne artış gösteriyor.

Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı açmak masrafsız olarak görülüyor. Bu sisteme girmek için gerekli sözleşmeyi imzalamak yeterli oluyor.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Tek Seferlik Mi Açılır?

Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı açanlar erkenden hesabı kapatabiliyor. Bu durumda hesabı kapatmış olan kişiler tekrar hesap açıp açamayacağını merak ediyor. Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı vatandaşlara birçok kolaylık sunuyor. Bu hesabını kapatan kişiler tekrardan hesap açabiliyor.

Tekrardan açılan hesap için herhangi bir ücret ödenmiyor. Böylelikle mevduat hesapları bir defaya mahsus açılmamış oluyor.


Yorumlar

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Nedir? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!