Kredi Notu Yükseltme


Sosyal Medyada Paylaş
Kredi Notu Yükseltme

Kredi çekmek birçok kişinin en son düşünmek istediği şey olsa da maalesef günümüzde birçok insan bu yola başvuruyor. Özellikle acil nakit ihtiyacı olanlar için ilk başvurulan ve bazen olumsuz yanıtlar alınan yerdir. Kişiler çoğu zaman bir bankadan aldıkları olumsuz yanıttan sonra başka bir bankaya başvuruyor fakat oradan da ret cevabı alıyor. Ve aldığı bu cevabın nedeni önceki başvurduğu banka ile aynıdır.

Bu başvuruların sürekli olarak çaresizce tekrarlanması, birçok kişinin neden olumsuz sonuçlandığını bilmediğini gösterir. Oysa bankaların bireylerden istedikleri bazı şartlar vardır. Bu şartlar karşılanmadığı takdirde defalarca başvuru yapılsa dahi yine de olumlu bir cevap alınamayacaktır.

Kredi Alma Şartları

Bir kişi kredi çekecekse öncelikle çekeceği kredi türünü belirlemelidir. Belirledikten sonra ise başvuru yapmalıdır. Başvuru esnasında istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesi önceliklerden biri olmalıdır. Peki başvuru esnasında istenen şartlar veya belgeler nelerdir?

  • Gelir belgesi
  • SGK’ya bağlı çalışma
  • Varsa vergi levhası
  • İkamet belgesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Bankalar istediği belgelerin detaylarını inceler ve kredi almaya uygun olup olmadığınızı belirler. Gelir belgesine baktığında gelirin alınacak kredi için yeterli olmasını ister. Gelir belgesinin ardından bakılacak en önemli husus ise kredi notudur. Kredi notunun yüksek olması kredi çekmek için belirleyicidir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi başvurusu sırasında istenen belgeler teslim edilmesine ve gelir belgesinin de yeterli olmasına rağmen başvuru olumsuz sonuçlanabilir. Bu durum bireyler için anlamsız gelse de aslında bunun temeldeki sebebi kredi notunun düşük olmasıdır. Bankaların en fazla önem verdiği nokta olan kredi notu, daha önce bankalarla yaptığınız çalışmaları gösterir. Bankalar ile ne kadar iyi çalışılırsa kredi notu da o kadar yüksek olur. Tam tersi durumda ise kredi notu düşük kalır ve kredi çekme olasılığı oldukça zayıflar.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzun yüksek olabilmesi için diğer bankalardan çektiğiniz kredileri düzenli olarak ödemiş olmanız gerekmektedir. Ayrıca kredi kartı kullanımı veya bankalara yapılan yatırımlar gibi çalışmalar da kredi notunun yükselmesini sağlar. Eğer yüksek miktarda bir kredi kullanmışsanız ve bu krediyi düzenli olarak ödemişseniz kredi notunuz daha hızlı yükselir. Bankada yüklü miktarda paranızın bulunması kredi çekmenize yardımcı olur.

Kredi Notu Derecelendirmesi

Kredi notu bankaların kişilere nasıl baktığını gösterir. Eğer düşük bir kredi notuna sahipseniz bankalar için iyi bir müşteri olmadığınız anlamına gelir. Ancak yüksek bir kredi notunuz varsa bankaların aradığı müşterisinizdir. Kredi notu 0-1900 arasında derecelendirilir. 0 ila 699 arasında bir kredi notuna sahip olan kişi çok riskli kategoride yer alır ve sorgulama sırasında kırmızı renkte bulunurlar. Bu kişilere kredi verilmez.

700 ila 1099 arasında kredi notuna sahip kişiler orta riskli kategorisinde yer alır. Sorgulamada turuncu renkte bulunurlar. Bankalar bu kredi notuna sahip kişilere kredi vermeye sıcak bakmaz. Kredi notu 1100-1499 olan kişiler az riskli kategoride sarı renkte bulunurlar. Bu kişiler kredi çekebilirler. 1500-1699 arasında olanlar iyi kategorisinde açık yeşil renkte yer alırken, 1700-1900 arası kredi notuna sahip olanlar ise çok iyi olarak kapalı yeşil renkte olurlar. Bu kişilere yüklü miktarda kredi verilebilir.

Kredi Notunu Öğrenme

Kredi notunuzu öğrenmek için yapmanız gereken şey findeks sistemini kullanmaktır. Kredi Kayıt Büro’sunun sunduğu findeks sistemine belli bir ücret karşılığında girerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca çekebileceğiniz kredi miktarını da görebilirsiniz.

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
İlk yorum yapan sen ol!