Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?


Sosyal Medyada Paylaş
Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalar insanların maddi ihtiyaçlarını karşılamaları için belirli miktarlarda krediler sunar. Bu krediler aynı zamanda farklı yatırımlar için de talep edilebilir. Gayrimenkul, taşıt gibi alımlarda da kullanılan krediler bu sebeple kendi aralarında farklı türlere ayrılmıştır. Birçok türünün bulunduğu bu maddi destekte, verilen paralar faiziyle beraber bankaya geri ödenir.

Kredi Alabilmek İçin Ne Yapılmalı?

Bankalar her bireye koşulsuz olarak kredi vermez. Mutlaka belirli şartları karşılamalarını ister. Bu şartlar doğrultusunda yapılan araştırmalar ile kişinin alacağı krediyi ödeyip ödeyemeyeceği kararlaştırılır. Eğer ödeyebileceğine kanaat getirilir ve farklı sorunlar ortaya çıkmaz ise yapılan başvuru olumlu sonuçlanır. Peki başvurunun olumlu sonuçlanması için gereken şartlar nelerdir?

  • Öncelikle bir gelir belgesi vermelisiniz. Bu belgedeki gelirin çekilecek kredinin taksitlerini karşılayabilecek düzeyde olması gerekir.
  • SGK’lı olmak kredi başvurusu için önemli bir kriterdir.
  • Sürekli çalıştığınız bir banka var ise ve bu bankayla geçmişte ödeme sıkıntıları yaşamadıysanız başvurunuzu buraya yapabilirsiniz. Çünkü çalışılan bankalara yapılan başvuruların olumlu olma olasılığı daha yüksektir.

Bunların dışında adres, telefon, kimlik bilgileriniz başvuru esnasında istenir. Ayrıca gerek görülürse çalıştığınız iş yerinin telefon numarasını isterler.

Kredi Notunun Başvuruya Etkisi

Kredi başvurularında bankaların baktığı ilk şey kişinin kredi notu olur. Kredi notları kredi alacak kişinin daha önce bankalardan aldığı kredi veya kredi kartını düzenli olarak ödeyip ödemediğini gösterir. Eğer kredi notu yüksek ise bu başvurunun olumlu sonuçlanması için önemli bir veri olur. Ancak düşük olursa kişinin geliri yüksek olsa dahi başvuru olumlu sonuçlanmayabilir.

Kredi Notunu Öğrenme

Kredi notunun bankalardan nakit desteği almak için ne kadar önemli olduğunu belirttik. Bunun yanı sıra insanlar kredi notlarını sorgulamak ve ne durumda olduklarını görmek isterler. Bu sebeple genellikle yaptıkları ilk şey bankaları aramak oluyor. Fakat bu pek doğru bir yol değil. Çünkü kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulur. KKB bu notları findeks sisteminde saklar. Bu sisteme erişebilmek için ise belirli bir ücret ödemek gerekiyor. Cüzi miktarlardaki bu ücreti ödedikten sonra kredi notunuzu görebilirsiniz. Aynı zamanda kredi notunuza göre kredi çekip çekemeyeceğinizi, çekebiliyorsanız ne kadar çekebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Puanlaması

Kredi notu 0 ila 1900 arasında puanlanır ve 5 farklı derece vardır. Bu dereceler çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi şeklindedir.

Puanlamaları ise şu şekildedir:

  • 0-699: Çok riskli
  • 700-1099: Orta riskli
  • 1100-1499: Az riskli
  • 1500-1699: İyi
  • 1700-1900: Çok iyi

Çok riskli kırmızı, orta riskli turuncu, az riskli sarı, iyi açık yeşil, çok iyi ise kapalı yeşil ile renklendirilmiştir. Çok ve orta riskli gruptaki bireylerin kredi çekmeleri zordur. Az riskli olanlar kredi başvurusunda kredi notu sorunuyla karşılaşmazlar. Eğer başvuruları olumsuz sonuçlanırsa bu diğer sebeplerden dolayıdır. İyi ve çok iyi grubundakiler ise kredi çekmeye müsait bireylerdir. Bazı belgelerin eksik olması durumunda bile kredi alabilirler.

Kredi Notunu Yükseltme

Düşük kredi notuna sahip olan insanların, notlarını yükseltebilmesi için bankalarla yaptıkları ödeme planlarına uyum sağlamaları gerekir. Geciken kredi taksitleri veya kredi kartı ödemelerinde kredi notu düşer. Ancak bu ödemeler zamanında veya daha erken yapılırsa kredi notu yükselir. Ayrıca sürekli olarak kredi kartından yapılan alışverişler ve her ay zamanında ödenen kredi kartı dönem borçları da kredi notunun yükselmesini sağlar. Bunun dışında kredi çekmek için bankada yüklü miktarda bir paranın olması olumlu anlamda işe yarayacaktır.

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
Sinan Sinan
Maaşindaki blokenin kalktiği günden itibaren minimum en kısa sürede kredi ve kredi kartına sahip olabilirim,yoksa t sene sonra veya hiç birşey dikkate alınmayarak bankanın koyduğu bir süre zarfı varmi
Sinan Sinan
1 ay önce 0
Sinan Sinan
Maaşina bloke konulmuş birisi kredi kartı onay alirmi.şayet bu sebepten dolayı onay alamazsa,en kısa sürede onay alabilmesi için hızlı bir şekilde ne gibi bir yol izleyerek onay sürecine ulaşir
Sinan Sinan
1 ay önce 0