Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir? (Nasıl Kapatılır?)


Sosyal Medyada Paylaş
Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir? (Nasıl Kapatılır?)

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ödeme konusunda birçok kolaylık sağlanıyor. Bankalar tarafından verilen kredi kartları her bireyin yaygın olarak kullandığı ödeme yöntemidir. Kredi kartları belirlenen sürelerde düzenli olarak ödenmesi gerekiyor. Kartların içerisinde bulunan limitler bittiğinde kartlar ödeme yapana kadar kullanılamıyor.

Kredi kartını artık kullanmak istemeyenler, kartlarını iptal ettirmenin yollarını arıyor. Kredi kartını iptal ettirmenin birçok farklı yolu bulunuyor. Kredi kartını kapatabilmek için öncelikle tüm borçlarını ödemek gerekiyor. Borç bulunan bir kredi kartı bankalar tarafından tamamen kapatılmıyor. Kredi kartı kapatma başvurusu için bankaların çağrı merkezlerini arayarak işlem yapılabiliyor.

Kredi Kartını Tamamen Kapatma

Kredi kartı sahibi olanlar bazı nedenlerden dolayı kartlarını kullanmak istemeyebiliyor. Kartlarını iptal ettirme işlemleri yaparak kartlarını kolayca kapatmak istiyor. Kredi kartlarını tamamen kapatabilmek için kartın ait olduğu bankalardan işlem yapılması gerekiyor.

Kredi kartı hangi bankaya ait ise o bankayla iletişime geçmek gerekiyor. Kapatma talebi iletilerek, kredi kartının kapatılması mümkündür. .Belirli durumlarda kartın kapatılma süresi uzayabilir.

Kredi kartını tamamen kapatma yolları şu şekilde sıralanabilir;

  • Bankanın çağrı merkezini aramak
  • Banka şubesine giderek dilekçe vermek

Belirtilen tüm yollar kredi kartı kapatması için yeterli oluyor. Bankalar kart kapatma taleplerini belirli sürelerde tamamlayabiliyor. Belirtilen sürelerde kapanmaması durumunda tekrar banka yetkilileriyle iletişime geçmek gerekiyor.

Kredi Kartı Kapatma İşlemi Kaç Gün Sürer?

Kredi kartının iptal işlemleri tamamlandığında, belirli bir süreç başlatılıyor. Bankalar müşterilerin kapatma talebini değerlendirmeye alarak, belirli bir zaman içerisinde kartı tamamen kapatabiliyor.

Müşterilerin kapatma süresi boyunca tüm işlemleri yakından takip etmesi gerekiyor. 7 iş günü içerisinde kredi kartı kapatma işlemleri bankalar tarafından gerçekleştiriliyor. Kartların kapanmaması durumunda tekrar bankayla iletişime geçerek durumdan haberdar olmak gerekiyor.

Borç Varken Kredi Kartı Kapatılabilir Mi?

Kredi kartı borcu olanlar kart iptal işlemlerini yine bankalar üzerinden yapabilir. Bankalar borç olmasından dolayı kartı kullanıma kapatma işlemi yapabilir. Kalan borçlar banka tarafından yine müşterilerden talep edilir.

Müşteriler kalan borcu kredi kartı kapansa dahi ödemek zorundadır. Kalan borcu belirli sürelerde bankayla anlaşarak kart kapalıyken de ödeyebilir. Ödeme işlemleri bankalardan belirlenen dönemler için yapılabilir. Her banka 7 günü geçmeyecek şekilde kart kapatma taleplerini değerlendirir ve işleme alır. Kalan borçlar müşterilerden belirli dönemler için talep edilir.

Kredi Kartlarının İptali

Kredi kartlarının iptal edilebilmesi için bankalara müracaat etmek gerekiyor. Bankalara herhangi bir talepte bulunmadan kartların kapatılması mümkün değildir. Her müşteri banka şubelerine giderek gerekli olan kapatma işlemlerini başlatabilir. İşlemlerin başlatılmasıyla birlikte müşterilere gerekli bilgilendirmeler yapılıyor.

Kredi kartının tamamen kapatılması sonucunda, müşterilere gerekli iletişim ağlarından bilgilendirme yapılıyor. Kredi kartlarının işlem süresi boyunca kullanılmaması da büyük önem taşıyor. Kullanıma kapatılan kartlar, herhangi bir ödeme yöntemi olarak kullanılamıyor. Kredi kartlarının iptal edilmesi durumunda, kartların herhangi bir geçerliliği olmuyor.

Kredi Kartını Kapatanlar, Tekrar Kredi Kartı Alabilir Mi?

Kredi kartını kapatan müşteriler belirli bir süre sonra bankalar üzerinden kredi kartı başvurusu yapabilir. İptal edilmesi, yeni kredi kartı alınmasına engel bir durum değildir. Her müşteri kredi kartı taleplerini mobil uygulama üzerinden yapabilir. Banka şubelerine giderek de kredi kartı taleplerini oluşturabilir.

Kredi kartının iptal edilmesi herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Her banka müşterisi kredi kartı taleplerini belirli kurallar çerçevesinde yapabiliyor. Yeni kredi kartı talebi oluştururken, güncel borç bilgilerini de göz önüne almak gerekiyor. Borç durumları, bankaların kredi kartı verirken dikkat ettiği detaylar arasında yer alıyor.

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
Mesut Algor
Kredi kartı
Mesut Algor
4 ay önce 0
Mesut Algor
Mesut
Mesut Algor
4 ay önce 0