Kredi Skoru Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Önemli Şey

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

17 Eylül 2022 17:37, Cumartesi
Kredi Skoru Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Önemli Şey

Kredi almak isteyenlerin kredi onayı alıp alamayacağını belirleyen en önemli etmenlerin başında kredi skoru veya notu geliyor. Kredi notunun anlamı söz konusu müşterinin krediler konusundaki geçmişi ve nasıl bir ödeme sistemine sahip olduğudur. Puanlama sistemi içerisinde farklı işlemlerin belli ağırlıkları bulunur.

Bu ağırlıklar üzerinden yapılan hesaplama sonucunda skorun ortaya çıkması mümkündür. Bunun için kredi başvurusunda bulunulmadan önce değerlendirme sırasında bakılacak olan skorla alakalı detaylara hakim olunmalıdır. Aksi halde gereksiz yere reddedilmek ve bu red işleminden kaynaklı puan düşüklüğü ile uğraşmak zorunda kalınabilir.

Kredi Skoru ve Hesaplanması

Kredi skorunun ne olduğu ve kim tarafından hesaplandığı ilk merak edilenler arasındadır. Skorun hesaplanmasında tek yetkili kurum Kredi Kayıt Bürosu'dur. Büro 9 bankanın ortaklığı sayesinde oluşturulmuş olduğundan bilgilerin ortaklaşa görülmesi sağlanır. Sisteme kayıtlı olan 100'den fazla çeşitli finansman firması bulunur. Kredi talebinde bulunan kişinin geçmişi ve finansal hareketleriyle ilgili toplanan bilgilerin istatistiksel şekilde hesaplanması durumunda kredi skoru ortaya konmuş olur.

Kredi Skorunun Düşük Olması

Bankaya kredi işlemiyle alakalı başvuru yapan ve kredi skorunun düşük olduğunu öğrenen kişilerin bunun neden kaynaklandığını merak etmesi doğaldır. Bunun altında yatan bazı nedenler bulunur:

  • Ödemelerin geçmişi, nasıl ödendiği ve ödeme düzeni,
  • Toplamda var olan borç miktarı,
  • Yeni alınan kredi olup olmadığı,

Gibi ana başlıkların altında yer alan çeşitli işlemlerle alakalı değerlendirmelerden kaynaklanabilir. Sorulara verilen cevaplar kullanıcının neden skorunun düşük olduğunu genel hatlarıyla ortaya koyar.

Kredi Skoru Düşükken Kredi Kullanımı

Müşterilerin kredi talepleri için bakılan kredi skoru ortak olsa da kredi onay adımları ve finans kuruluşlarının esneklik payı birbirinden farklıdır. Bu nedenle bankacılık işlemlerinde kredi hesaplama, kredi skoru düşükken bile kredi alınabileceği gibi piyasa şatlarına bağlı olarak skor yüksekken bile kredi alınamaması ihtimali olabilir. Bu nedenle bankalarla görüşmek ve başvuru yapmadan önce sorgulama yaptırmak önerilir.

Kredi Skorunda Hata İhtimali

Bankacılık geçiminde sorunlu bir durum olmadığından, düzenli ödeme yapıldığından ve öncesinde yaşanan bir takip hali bulunmadığından emin olanların itiraz hakkı vardır. Bankalar aracılığıyla Kredi Kayıt Bürosu'na itiraz talebi iletilerek skorun yeniden hesaplanması istenebilir.

Kredi Skorunun Olmaması

Bankalardan kredi almamış, kredi kartı kullanmamış veya bir sorun yaşamamış kişiler ev almak istediklerinde kullanım sorunu yaşayabilir. Bunun anlamı bankacılık geçmişi olmayan bir tüketicinin kredi skorunun da hesaplanamıyor olmasıdır. Düşük limitli de olsa kredi kartı kullanmak, kredi alarak aylık düzenli ödemede bulunmak faydalıdır.

Kredi Skorunun Yükseltilmesi

Düşük olan veya hesaplanamayan kredi skorunun yükseltilmesi konusunda karamsar olunmamalıdır. Skorun düşmesine neden olan etmenler olduğu kadar yükselmesine katkıda bulunacak işlemler de mevcuttur. Düzenli ödeme, kredilerin düzenli ödenmesi, otomatik ödeme talimatları, hesapların hareketli ve bakiyeli olması tarzındaki alışkanlıklar skora katkıda bulunur.

Kredi Skorunun Değerlendirme Ağırlığı

İhtiyaç kredisi onayında kredi skorunun ne kadar öneme sahip olduğunu anlamak isteyenlere oldukça önemli ve büyük bir yeri olduğunu söylemek gerekir. Çünkü kredi skorunuz ve düzenli gelir beyanınız belirleyici olan iki ana etmendir. Diğer detayların oranı bu iki unsurun yanında sayılamayacak kadar az kalacaktır. Kredi skorunun bu denli sorgulanan bir yapıda olmasının nedeni budur.

Kredi Skorunun Negatif Olması

Kredi skoru hesaplamasında skorun negatif olmasına yönelik herhangi bir işlem yoktur. Yapılan hesaplamalara göre ortaya çıkan puanın bankacılık sisteminde riskli, az riskli veya çok riskli tarzında farklı anlamları vardır. Anlamına ve bankanın esnekliğine göre kredi onayı verilir.

Yorumlar

Kredi Skoru Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Önemli Şey hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!