Kredi Kartınızı Kapatmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

14 Eylül 2022 15:47, Çarşamba
Kredi Kartınızı Kapatmak İçin Yapmanız Gerekenler

Puan kazandıran kredi kartı kullanmak sunduğu avantajlar kapsamında mantıklı kullanılması şartıyla son derece fayda sağlayan bir hizmettir. Alışverişlerde, ödeme ve ihtiyaç hallerinde kullanımı sıkışıklık yaşanmasını engeller. Aynı zamanda bir ay gibi bir ek ödeme ertelemesi elde edilmesi anlamına gelir.

Bu sayede kullanıcılar yapabilecekleri ödemeleri ötelediklerinden finansal rahatlama yaşayabilir. Ek şekilde müşterilerin kullanım puanlarının artırılmasına yardımcı olurken nakit avans tarzında seçeneklerle anlık para girişlerinin yapılmasına olanak tanır.

Bazı kartların kullanım aidatı bulunmazken bazılarının kullanımından doğan asgari düzeyde ödemeler talep edilir. Yine de bazı hallerde kullanım sorunu yaşayan veya artık kullanmak istemediğine karar veren kişiler kredi kartını kapattırmak isteyebilir. Kredi kartının kapattırılmak istenmesi halinde yapılması gereken bazı işlemler vardır.

Banka Şubesine Başvuruda Bulunmak

Bankanın hangi şubesinden alındığı bilinen kredi kartının kapatılmak istenmesi durumunda ilk olarak şubeye ulaşılması önerilir. Farklı yerde veya uzakta olduğunda bu seçenek devre dışı kalacaktır. Bankaya ulaşıldığında artık kredi kartı kullanmak istemediğini dile getiren müşterinin işlemleri kontrol edilerek kartının kapatılması sağlanır.

Telefon Bankacılığını Kullanarak Kapatmak

İsteyenlerin telefon bankacılığı kullanarak kredi kartını kapatması mümkündür. Kredi kartınızı kapattırmak istediğinizi dile getirince bazı sorularla karşı karşıya kalınabilir. Bunların bazıları:

  • Neden kapattırmak istendiği,
  • Ek fırsat sağlanması halinde kapatılmanın engellenip engellenemeyeceği,
  • Kart aidatı gibi işlemlerin yeniden gözden geçirilmesinin fikri değiştirip değiştirmeyeceği

Sonuç olarak banka ürününü kullanan bir müşterisi ile bağlarını koparmak istemeyecektir.

İnternet Bankacılığı Aracılığıyla Kapatma İşlemi

Bir başka seçenek ise internet bankacılığının kullanılmasıdır. İnternet bankacılığı hesaba bağlı işlemleri, ürün ve kullanımları görmenizi sağlayan bir uygulamadır. Bu şekilde kredi kartının kullanımını, borcunu veya diğer işlemlerini görme imkanı sunulur.

Bankanın uygulamasına bağlı olarak kartın kapatılmasını sağlayan uygulama sekmesi olabilir. Buna tıklayarak ve menüden gerekli onayları vererek kartın kapatılması sağlanabilir.

Kredi Kartının Kaybolması Halinde Kapatılması

Bankalar bazen kredi kartının kapatılmasını onaylamamak adına sayısız sebep üretebilir. Bu durum kullanıcıların zora düşmesini ve gereksiz yere gerginlik olmasını hızlandırabileceğinden daha kısa yollar üzerinden ilerlenebilir.

Bankaların kayıp ve çalıntı hatlarına yapılan ihbarlarda kartın kaybolduğu ve yeniden gönderilmesinin istenmediği bilgisi verilebilir. Onay verilmemesinden kaynaklı olarak kartın kullanıma kapatılması ve tekrar basılmaması mümkün hale gelir.

Kredi Kartının Kapatılması Talebi ve Borç

Kredi kartının kapatılması adına gereken işlemleri yapmak isteyen kullanıcıların atladıkları ve çoğu zaman kartın kapatılmasını engelleyen etmen güncel borcun olmasıdır. Kredi kartında hali hazırda borç olması veya taksitli borç görünmesi kartın kapatılmasını önündeki en büyük engeldir. Bunun için kartın ödemelerinin tamamlanması ve borcunun bulunmaması noktasında dikkatli olunmalıdır.

Kredi Kartının Kapatılması İçin Onay Verilmesi

Bankaların kredi kartını kapatılması için şubeye başvuran müşterilerine bu konuda uyguladıkları bazı sistemler bulunur. Her ne kadar iptal için başvuruda bulunulmuş olsa da banka son ana kadar müşterisinden onay almaya çalışır. Bunun için telefonla aranıp onay verilmesi gerektiği bilgisi sunulur. Bunun gibi nedenlerle aranmak istenmediğini belirten müşterilerin işlemleri kısa sürede yapılır. Bu detaya dikkat ederek işlemlere devam edilmesi önemlidir.

Kredi Kartının Kapatılmasından Sonra

Kartın kapatılmasına onay veren ve bankanın istediği işlemleri yerine getiren kişinin bankadan kapatma işlemiyle alakalı bilgi almasından sonra kartı kullanması söz konusu değildir. Kartın kullanımı mümkün olmadığından sahibinin güvenlik gereği yine de kartı yok etmesi, kullanılamaz hale getirmesi önerilir. Üzerinde var olan bilgilerden güvenlik açığı oluşturmaya çalışan farklı art niyetli oluşumlar olabileceği unutulmamalıdır. 

Yorumlar

Kredi Kartınızı Kapatmak İçin Yapmanız Gerekenler hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 2 değerlendirmeyi görüntüle.

Kart aidatı olmayan kartları yazan bir kısmınız varkı acaba

Misafir Üye·11a

Kullanılmayan kredi kartının kart sahşbine bir yükümlülüğü varmıdır acaba.?

Misafir Üye·11a