Kredi Kartı Taksitlendirme

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

12 Eylül 2022 19:56, Pazartesi
Kredi Kartı Taksitlendirme

Kredi kartının kullanım alanı her geçen gün daha fazla artarken hakkında bilinmeyenlerin sayısı da çoğalıyor. Alışveriş yapılmasının yanında nakit avans çekilmesi, fatura ödenmesi, vergilerin ödenmesinde kullanılması gibi farklı özellikler eklendiğinden ödemeler daha çok ön plana çıkıyor. Mantık olarak yapılan ay içi harcamaların diğer ay içinde ödenmesini içeren kredi kartının bazı durumlarda kullanımı değişebilir.

Özellikle banka tarafından belirlenen limite bağlı olarak yüksek işlemlerin taksitli ödenmesi yoluna gidiliyor. Her bankanın her işlem için gerçekleştiremediği taksitlendirme kolaylığı belirli oranda uygulanabiliyor. Bunun için bilinmesi gereken detaylara hakim olmak ve bankacılık işlemleri konusunda bilgi edinmek fazlasıyla yeterlidir.

Kredi Kartı Taksitlendirme Nedir?

Kredi kartı kullanıcılarının dönem içinde yaptıkları alışverişi hesap kesiminden sonraki ay ödemesi ve dönem borcunu kapatması gerekir. Ama kullanıcılar tek seferde ödeme yapmak istemediğinde taksit yapılması talebinde bulunabilir. Bu şekilde bankanın sunduğu kampanya ve kolaylık kapsamında ödemenin eşit taksitler halinde ödenmesi sağlanmış oluyor. Ödemeyi yapacak kişilerin rahatlaması sağlanırken bankanın ödeme yapılmaması gibi bir olumsuzlukla karşılaşma olasılığı azaltılmış oluyor.

Kredi Kartı Taksitlendirme Otomatik Yapılır Mı?

Alışveriş sırasında kullanılan karta ve işletmenin anlaşmasına bağlı şekilde taksitlendirme yapılabilir. Taksitlendirme yapılırken ödeme sırasında müşteriye bilgi verilmesi ve ardından onayla birlikte işlemin yapılması gerekiyor. Oldukça basit ve zaman almayan bir işlem olması birçok müşteri tarafından tercih edilmesini sağlıyor.

Kredi Kartı Alışverişini Sonradan Taksitlendirmek Mümkün Mü?

Her zaman otomatik şekilde kredi kartı taksitlendirmesi yapılması mümkün olmuyor. Alışveriş sırasında otomatik yapılan veya işletmenin uyguladığı taksitleri kullanamayan müşteriler daha sonradan taksitlendirme yapılmasını talep edebiliyor. Böyle olduğunda:

  • Yapılan alışverişin henüz hesap kesimi olmadan taksitlendirmesi gerekiyor,
  • Dönem içinde görünen işlem internet bankacılığından taksitlendirilebiliyor,
  • Bankanın ve müşterinin anlaşmasına, kart özelliklerine bağlı şekilleniyor.

Bahsedilen detaylara bağlı şekilde bankanın sonradan ve ay içinde taksitlendirme yapma şansı bulunuyor.

Kredi Kartı Taksitlendirmesinde Faiz Var Mı?

Kullanıcılar her zaman faiz veya hizmet bedeliyle işlem yapan bankalarla çalıştıklarından kredi kartı taksitlendirmesi için de aynı soruyu sorabiliyor. Normal şartlarda bankaların kredi kartı taksitlendirmesinden faiz veya hizmet bedeli alma uygulaması bulunmuyor. Sonradan ve istenen şartları uyulmaması halinde bazı değişiklik yapılabiliyor.

Kredi Kartı Taksitlendirmesi Nasıl Yapılıyor?

Aynı harcama dönemi içinde yapılan alışverişin taksitlendirmesinde bireysel bankacılık kanallarının kullanılması yeterli oluyor. İnternet bankacılığından kredi kartı harcamasının taksitlendirmesi özelliği kullanılabilir. Bu şekilde işlem yapılamadığında ise telefon bankacılığı kullanılması yoluna gidilebiliyor. Bahsedilen işlemler oldukça basit ve kısa süre içinde yapılabilen işlemlerdir.

Kredi Kartının Taksitlendirmesinde Olumsuz Bir Durum Var Mı?

Bazı müşterilerin kredi kartı taksitlendirmesi konusunda olumsuz bir tutum sergiledikleri görülebilir. Bunun altında yatan bazı nedenler vardır. Taksitlendirme işlemi daha çok harcama yapma konusunda müşterileri teşvik eden bir kolaylıktır. Aynı zamanda kart limitinin belli bir süre yani taksitlendirme bitinceye kadar azalmasına neden olur. Bundan dolayı kredi kartı kullanıcılarının bazıları limitlerini, harcama ve diğer işlemlerini daha kolay şekilde takip etmek adına taksitlendirme yapmaktan uzak duruyor.

Kredi Kartı Taksitleri Erken Ödenebilir Mi?

Taksit yaptırdıktan sonra vazgeçmek ve ödemelerin tamamını ödeyerek kapatmak isteyen kişiler olabilir. Müşterilerin yapması gereken şubeye uğramak veya telefon bankacılığından ödemelerin tamamını yapmak istediğini aktarmak olmalıdır. Kısa bir kaç işlem onayından sonra kredi kartı taksitlerinizin ödenmesi ve kart limitinizin eski haline gelmesi sağlanır. Yani işlem vadesi gelmeden taksitlerin ödenemeyeceği bir sisteme dayandırılmaz. İsteyenlerin erkenden ödemesi ve taksitleri bitirmesi mümkündür. 

Yorumlar

Kredi Kartı Taksitlendirme hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!