Kredi Kartı Kaybolanların Acilen Yapması Gereken 5 Şey


Sosyal Medyada Paylaş
Kredi Kartı Kaybolanların Acilen Yapması Gereken 5 Şey

Kredi kartını kaybeden insan sayısı, az denilemeyecek kadar fazladır. İnsanlar, çeşitli nedenlerden dolayı kredi kartlarını kaybedebilirler. Ve bu durum karşısında ne yapmaları gerektiğini tam olarak bilemeyebilirler. Kartın kaybolması halinde panik yaşanması normaldir. Çünkü bu kartlar kötü niyetli insanların ellerine geçtiğinde farklı amaçlar için kullanılabilirler.

Bu durumda kartın sahibi siz olduğunuz için yapılan usulsüz işlemlerden de siz sorumlu tutulursunuz. Ancak kartınız kaybolduğunda gerekli önlemleri alırsanız, bu işten zarar almadan kurtulabilirsiniz. Eğer gerekli tedbirleri almazsanız, kredi kartınızdan çok yüklü miktarda para çekilebilir. Ayrıca bankayı bu hususta bilgilendirmediğiniz için telafisi olmayan bir durum ortaya çıkabilir.

Kayıp Ve Çalıntı Bildirimi Yapın

Mukayese.com tavsiyesi kredi kartınız kaybolduğu zaman yapmanız gereken ilk şey, çalıntı ve kayıp bildirimi yapmaktır. Bu bildirimi yapmanız, bankanızın durumdan haberdar olmasını sağlayacaktır. Bunun için bankanın müşteri hizmetlerini aramalısınız. Böylece ihbarınız üzerine harekete geçilmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer bu ihbarı yapmazsanız, banka kredi kartınızla ilgili yapılan tüm işlemleri onaylar. Bu da sizi özellikle maddi bir zarara sokar. Kartın kullanıma kapatılabilmesi ve işlemlerin sizin adınıza yapılmadığına kanaat getirilebilmesi için bu ihbarı yapmak zorundasınız. Aksi durumda banka yapılan işlemlerden sorumlu değildir. Bu yüzden kredi kartınız kaybolduğu zaman hiç vakit kaybetmeden bu bildirimi yapmanız gerekiyor.

Kart İptalini Talep Edin

Kredi kartının kaybolması durumunda yapmanız gereken ikinci işlem ise kart iptalini talep etmektir. Bu işlem için de yine bankanızla görüşme yapmanız gerekecektir. Kartınız kaybolduğu zaman banka risk almak istemez. Bu nedenle iptal başvurunuzu hemen incelemeye alacaktır. İptal işlemleri, kartın herhangi bir alanda kullanımını sonlandırır. Böylece kredi kartınız birinin eline geçse bile kullanıma kapalı olur. Bu da adınıza harcama yapılmamasını sağlar. Maddi bir zarara uğramamak için bu iptalin gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

Bankanıza İtiraz Talebinde Bulunun

Kredi kartınız kaybolduğu zaman bankanıza itiraz talebi hakkınız da vardır. Bu hakkı kullanmanız gerekir. Eğer kredi kartınızın sizin kontrolünüz dışında kullanıldığından şüphe ediyorsanız, itiraz talebinizi iletmeniz gerekir. Bunun için direkt olarak müşteri hizmetleri ile görüşme yapmalısınız. Yapmış olduğunuz itiraz, yasa gereği inceleme altına alınmak zorundadır.

Kartınızdan Harcama Yapıldıysa Hukuki Süreci Başlatın

Bankanızı aramadan önce kredi kartınızla herhangi bir harcama yapıldıysa bunu hem bankaya hem de polislere bildirmeniz gerekir. Muhtemelen kartınız başkalarının eline geçmiş demektir. Bu durumda yasal haklarınızı sonuna kadar kullanabilirsiniz.

Yeni Kredi Kartı İçin Talepte Bulunun

Kredi kartının kaybolması halinde yapmanız gereken son şey ise yeni kart için talepte bulunmaktır. Bunun içinde bankayla görüşme yapmanız gerekecektir. Bankanız yeni kart talebinizi onayladıktan sonra kartınızı en fazla 15 gün içerisinde adresinize gönderecektir. Yeni kredi kartınız çıktıktan sonra diğer kartınızı bulsanız bile onun herhangi bir geçerliliği kalmayacaktır.

Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Kredi kartınızın kaybolduğunu fark ettiğiniz anda hiçbir işlem yapmadan bankayı aramanız gerekir. Banka bilgilendirme aşamasını asla atlamayın. Eğer ihbarı yapmazsanız, yapılan tüm harcamalardan siz sorumlu tutulursunuz. Ancak bildirimi yapmanız halinde sadece son 24 saatte yapılmış harcamalardan siz sorumlu olursunuz. Fakat bu durum bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilir.

Kredi Kartı Kaybolduğunda Yapılmaması Gerekenler

Kredi kartı kaybolduğunda yapılmaması gerekenler şunlardır:

  • Bankayı arayıp durumdan haberdar etmemek.
  • Kartı internet bankacılığı üzerinden kullanmaya devam etmek.
  • Kart bilgilerini paylaşmak.

Gibi durumları yerine getirmemeniz gerekir. Banka, karta dair işlemlerde sizi sorumlu tutacağı için kayıp ya da çalıntı hallerinde anında haberdar olmalıdır.

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
İlk yorum yapan sen ol!