Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?


Sosyal Medyada Paylaş
Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Nakit sıkıntısına girildiği zaman bulunan çarelerden ilki kredi çekmektir. Çünkü insanlar, belli ihtiyaçlarını karşılayabilmek için krediye ihtiyaç duyarlar. Ancak bankalar, öyle her önüne gelene kredi vermezler. Kredi almanın belli şartları vardır. Bu şartlara uygun olmayan insanlara kredi verilmez. Çünkü bankalar da borcun geri ödenmesi için kendilerini garanti altına almak zorunda kalır. Bankalar kredi alacak insanların gelir durumunu inceler. Eğer gelir durumu krediye uygun ise o kişiye kredi verilir.

Banka kredi borcunu belli şekilde böler. Ve taksit zamanı geldiğinde o kişinin borcu ödemesini bekler. Ancak bazı insanlar, çeşitli nedenlerden dolayı borçlarını zamanında ödeyemezler. Kredi borcunun ödenmemeye başlanması ise farklı bir sürecin kapılarını açar. Peki, kredi borcu ödenmezse ne olur? Bu durumlarda nasıl hareket etmeniz gerektiğini ve ne gibi bir sürece gireceğinizi iyi bilmelisiniz. Bunları bilerek kredi çekmeye karar vermeniz önemlidir.

Kredi Borcu İçin Hukuki Süreç Başlar

Kredi borcunuzu ilk kez ödemediğiniz zaman bankanız sizinle iletişime geçecektir. Ve en kısa zamanda ödemenizi isteyecektir. Bu tür durumlarda banka, hukuki sürece başlamaz. Ancak borcun iki kez ödenmemesi halinde hukuki süreç başlatılır. Böylece borcunuzu hukuk yoluyla ödemek zorunda kalırsınız. Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği’nin 18. maddesinde borcun ödenmemesi halinde borçluya ihtarname gönderilmesi gerektiği yazılmıştır. Bu ihtarname ise 30 günde elinizde olacaktır.

Yasal Takip Süreci Başlar

Hukuki sürecin başlaması ile birlikte size 90 gün verilir. Bu 90 gün içerisinde borcunuzu mutlaka ödemeniz gerekmektedir. 90 gün geçtikten sonra hala ödeme yapılmazsa, banka her türlü hukuki süreç için hak kazanır. Gerekli görüşmeler yapılarak borçlunun durumu incelenir. Bankanın yeteri kadar süre tanıması ve buna rağmen hala borcun ödenememesi hukuka başvurmanın yolunu açar.

Kredi Borcu Ödenmediğinde Haciz Gelir Mi?

Kredi borcu ödenmediğinde banka her şekilde haciz gönderme hakkına sahiptir. Verilen sürenin bitmesi, bankaya haciz hakkı doğurur. Haciz özellikle de eve gelmektedir. Ancak insanların fazla mağdur olmaması için haczin mümkün olduğunca eve gelmemesi sağlanır. Mesel arabanız var ise haciz arabanız üzerine olabilir. Bu durum tamamen bankanın talebine ve hukuki sürecin nasıl şekilde ilerlediğine bağlıdır.

Kredi Borcu Ödenmediğinde Faiz Uygulanmaya Başlar

Kredi borcunun ödenmemesi halinde faiz uygulaması arttırılır. Bu durum daha siz kredi alırken bildirilir. Ve bunu kabul etmeniz istenir. Kredi borcu ödenmediğinde faiz yapılarak borçluya ceza verilmektedir. Ancak bu faiz miktarı çok fazla değildir. Bu faizin miktarı maksimum %30'dur. Faiz miktarının artmaması için borcun her zaman zamanında ödenmesi çok önemlidir. Kredi almaya karar vermeden evvel, bu tür olasılıkların çok düşünülmesi gerekir. Çünkü bankaya gittiğiniz zaman bu durumları kabul ettiğinizi gösteren belgeleri imzalayacaksınız.

Kredi Borcunu Ödeyemeyen Kişilerin Yapabilecekleri Nelerdir?

Eğer kredi borcunu ödeyemiyorsanız, bazı yolları kullanabilirsiniz. Bu yollar ise şunlardır:

  • Kredi borcunuzu ödeyebilmeniz için farklı bankalardan yeni bir kredi alabilirsiniz.
  • Davaya bakan avukatla veya kredi alınan bankayla anlaşma yapmaya çalışabilirsiniz.
  • Krediyi farklı şekilde ödemek için bankayla konuşabilirsiniz.
  • Verilen 90 günlük sürede başvuru yaparak borcunuzun tekrardan yapılandırılmasını isteyebilirsiniz.

Bu yollardan istediğinizi yaparak kredi borcunuzu ödemeye çalışabilirsiniz.

İşte bu durumlara maruz kalmamak için kredi aldığınız zaman iyi bir ödeme planı yapmalısınız. Aksi halde büyük sıkıntılar içerisine girebilirsiniz. Özellikle de hukuki süreç başlatıldığında başınız çok fazla ağrıyabilir. Bunları yaşamamak için borç yapılanmasının planını, kendinize uygun şekilde yaptırmalısınız. Kredi borcunu ödemediğinizde kredi notunuzda düşer. Eğer adınız kara listede yer alırsa 5 yıl kadar bir süre zarfınca hiçbir banka size kredi vermez.

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
İlk yorum yapan sen ol!