Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

27 Nisan 2022 14:39, Çarşamba
Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Ülkemizde ve dünyada kullanılan kredi kartlarının sayısı artıyor. Bankalar kredi kartı kullanan kişi sayısının özellikle son beş yılda iki katına çıktığını ifade ediyor.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nedir?

Kredi kartı harcamaları bazen şişebiliyor. Bu borcun ödenmesinde zorluk yaşanabiliyor. Ancak kredi kartı borcunun yapılandırılması ile bu sorun ortadan kaldırılabiliyor. Kredi kartı borcunu zorluk çekmeden ödemek için planlı olmak ve hesap yapmak gerekiyor. Kredi kartının çok fazla harcanmaması gerekiyor.

Bankalar, müşterilerin kredi kartı borcunu öderken zorluk çekmemesi için kredi kartı borç yapılandırma işlemlerini açıyor. Bu işlemle birlikte kart ekstresi belli taksitlere bölünebiliyor.

Bu yapılan işlemle birlikte müşteriler, bankaya olan borçlarını toplu olarak değil de taksit ile ödüyor.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borç yapılandırma işlemleri farklı şekillerde gerçekleştirilebiliyor. En fazla uygulanan yöntem iste müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek olarak görülüyor. Müşteri hizmetlerinde gerekli olan birime bağlandıktan sonra talep belirtiliyor. Müşteri hizmetlerinde çalışan personel gerekli işlemleri tamamlıyor.

Kredi kartı borç yapılandırma işlemleri banka şubelerinden de yapılıyor. Banka şubelerindeki personeller bu işlem için müşterilerine yardımcı oluyor. Ancak bu işlem için bazı evraklar gerekebiliyor.

Kredi kartı borcunu ödemekte zorlananlar yapılandırma yolunu tercih ediyor.

Kredi Kartı Borç Yapılandırması Kaç Ay Olur?

Kredi kartı borç yapılandırması için uygulanan bazı kurallar bulunuyor. Bu kurallara uyulması büyük önem arz ediyor. Kredi kartının borcunu yapılandırmak isteyen kişiler gerekli bilgileri müşteri hizmetlerinden alabiliyor. Kredi kartı borç yapılandırması en fazla 12 ay olarak yapılıyor.

Bankanın kalite standartlarına ve durumuna göre bu 12 aylık süre uzatılabiliyor. Ancak uzmanlar yapılandırmanın çok fazla olmamasını öneriyor. Çünkü vade arttıkça ödeme zorluğu da artabiliyor.

Son zamanlarda kredi kartı borç yapılandırması işlemini yapanların sayısı artıyor.

Kredi Kartı Borç Yapılandırması Neden Yapılır?

Kredi kartı borç yapılandırma işlemlerinin birçok nedeni bulunuyor. Ancak bankaların sağladığı bu sistem birçok müşteri tarafından güzel bir uygulama olarak kabul ediliyor. Çünkü kredi kartı borç yapılandırma işlemleri sayesinde birçok kişi ekonomik olarak rahat bir nefes alabiliyor.

Bazı kişiler kredi kartının borcunu yapılandırarak borçtan kaçtığını düşünüyor. Ancak bu işlemle borcu ödememek arasında bir bağlantı bulunmuyor. Kredi kartı borç yapılandırma işlemlerinin nedenleri:

•Müşterilerin hesabında yeterli paranın bulunmaması

•Müşterilerin ödemelerinin çakışması

•Müşterilerin kredi karcı borcunu ödemeyi unutması

Borç yapılandırma işlemleri çoğu bankada yapılıyor.

Kredi Kartı Borcunu Yapılandırmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Müşterilerin kredi veya kredi kartı alabilmesi için bankalar birçok kısasa dikkat ediyor. Bu kısaslardan biri de kredi notu olarak karşımıza çıkıyor. Kredi notu, müşterilerin kredi oranlarını belirleyen ana etmenler arasında yer alıyor. Kredi notu düşük olan kişiler birçok bankadan kredi çekemiyor.

Ödenmeyen veya ödeme süresinden sonra ödenen borçlar kredi notunu ciddi oranda düşürebiliyor. Ancak kredi kartı borcunu yapılandırma işlemleri kredi notunu etkilemiyor.

Kredi kartı borcunu düzenli olarak ödeyen kişilerde kredi notu yüksek oluyor.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma İşlemleri Kaç Kez Gerçekleştirilir?

Kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyenler bu işlemin toplamda kaç defa yapılabileceğini merak ediyor. Kredi kartı borç yapılandırma işlemleri için bir sınırlama bulunmuyor. Borcun düzenli olarak ödenmesi şartıyla bu işlem istenildiği kadar yapılabiliyor. Ancak bazı bankalar bir yapılandırma bitmeden diğer yapılandırmaya başlamıyor.

Yapılandırma işlemlerinin her zaman yapılması önerilmiyor. Bu işlemi alışkanlık haline getiren kişiler borçlarını ödemede zorluk çekebiliyor. Müşterilerin çoğu her başı sıkıştığında yapılandırma işlemini tercih ediyor.

Yorumlar

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!