Katkı ve Öğrenim Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?


Sosyal Medyada Paylaş
Katkı ve Öğrenim Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Öğrencilik yaşamının ekonomik anlamda zorlayıcı yönlerinin olması maddi destek ve olanaklardan yararlanılma yönünde eğilimlerin oluşmasını sağlamıştır. Farklı bir yerde ve aileden uzakta kalındığında barınma, beslenme, eğitim gereksinimlerini yerine getirme ve sosyal ihtiyaçları karşılama gibi birbirinden farklı giderleri karşılama zorunluluğu bulunuyor.

Bundan dolayı devlet kanalıyla verilen ve geri ödenmesinde bazı şartların olduğu desteklerden faydalanan öğrenci sayısında her geçen gün daha fazla artış yaşanıyor.

Öğrencilerin her sene düzenli olarak verilen ve başvuruları kabul edilen geri ödemeli yardımlardan belirli dönemlerde yararlanmalarına izin veriliyor. Mukayese.com’da en sık tercih edilen destekler kapsamında ise katkı ve öğrenim kredisi geliyor. Her birinin kendi içinde ne olduğu, nasıl alınacağı ve kullanımıyla alakalı detaylarının olması konunun ayrıntılarıyla bilinmesi gerektiğini işaret ediyor.

Katkı Kredisi Nedir?

Daha önceden alınan üniversite harçlarının ödenmesinde kullanılan bu kredi türünün artık bunun kalkmasıyla öğrenciler adına kuruma yatırılması yoluyla verilmesine başlanmıştır. Öğrenci adına kurumlar hesabına yatırılan, ödeme ve ihtiyaçları karşılığında kullanılan geri ödemeleri bir borçlanma türüdür.

Katkı Kredisi Nasıl Alınır?

Kredilerin tamamı için senede düzenli olarak iki kez başvuru yapılma şansı verilir. Bu başvurular öğrenim dönemlerine paralel olacak şekilde belirlenmiştir. İhtiyaç kredisi almak isteyenlerin başvuru işlemlerini Kredi ve Yurtlar Müdürlüğü sayfalarından takip etmeleri gerekiyor. Yapılması gerekenler ise:

  • Başvuru zamanları izlenmelidir,
  • Başvurunun yapılması ve gerekli bilgilerin doldurulması isteniyor,
  • Lisans, ön lisans, master veya doktora öğrencilerine verilebiliyor,
  • Başvuru sonuçlarıyla beraber ilan edilen tarihte ödemeler gerçekleştiriliyor.

Bahsedilen işlemler internet ortamından gerçekleştirildiğinden son derece kolay, pratik ve zaman almayan adımlar içeriyor.

Katkı Kredisi Rakamları Ne Kadardır?

Her sene eğitim öğretim dönemlerine eş değer şekilde değerleme oranları üzerinden güncellemelerin yapılması söz konusu oluyor. Bu nedenle kesin bir rakam söylemek mümkün olmuyor. Ayrıca ödemeler önlisans, lisans, yükseklisans ve doktora eğitiminde olan öğrencilere farklı rakamlar üzerinden yapılıyor. 2022 yılı eğitim öğretim döneminde lisans öğrencilerine 850, yüksek lisans öğrencilerine 1850 ve doktora öğrencilerine 2550 TL üzerinden ödeme yapılmıştır. Bu rakam yeni eğitim öğretim döneminde değişiklik gösterecektir.

Öğrenim Kredisi Nedir?

Katkı kredisinden farklı v e daha maliyetli olan kredilerden bir tanesi olan öğrenim kredisi öğrencilerin aylık bazda ödeme alması mantığına dayanır. Aylık ihtiyaç ve ödemelerini karşılamak için verilen rakamların daha sonra belirlenen faiz üzerinden geri alınması sistemine dayandırılır. Verilme amacı geri ödemeli olsa bile öğrencilerin masraflarına ortak olarak destek sağlanmasıdır.

Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

Öğrenim kredilerinin alınması için katkı kredisinde olduğu gibi başvuru yapılması ve başvuru zamanlarının takip edilmesi gerekir. Başvuruların yapılmasından sonra beklenen sonuç takviminde ilan edilen duruma göre işlem yapılır. Yapılan imza ve kabul adımlarından sonra anlaşılan devlet bankasından hesap açılması ve hemen ödemelerin yapılması şeklinde bir işleyişe sahiptir.

Öğrenim Kredisi Ne Kadar Verilir?

Yine aynı şekilde belirlenen ve yıllık şekilde sunulan değişim oranlarıyla artışı sağlanan bir ödeme çeşididir. Son eğitim öğretim yılı baz alındığında lisans öğrencilerine 850, yüksek lisans öğrencilerine 1700 ve doktora öğrencilerine 2.550 TL'dir.

Öğrenim ve Katkı Kredilerinin Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Anlaşılan faiz rakamı üzerinden yapılan ödemelerle geri ödemeler alınması yoluna gidilir. Ama öğrenim ve katkı kredilerinde son yapılan düzenlemeyle sadece ana paranın alınması yönünde bir karar alınmıştır. Yasanın meclis onayından geçmesiyle birlikte sadece ana paranın ödenmesi ve faizsiz destek verilmesi amaçlanmıyor. Bu durum birçok geri ödeme işlemini ortadan kaldırabiliyor. 

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
İlk yorum yapan sen ol!