Kadın Girişimcilere Destek Veren Bankalar


Sosyal Medyada Paylaş
Kadın Girişimcilere Destek Veren Bankalar

Kadın girişimciler son yıllarda hem ülkemiz hem de dünya genelinde çok ciddi bir destek ile karşı karşıyadır. Kadın girişimcileri destekleyen bankalar ve teşvik imkanı sağlayan kurumların artması ile birlikte etrafımızda daha çok kadın girişimci görme şansımız artmıştır. Spordan sanata pek çok alanda kadın girişimleri görebiliriz. Türkiye Kadın Girişimciler Derneği'ne başvurarak bu alanda kolay bir şekilde destek imkanlarından yararlanma şansınız söz konusu olur. Kadın girişimcileri Finans Bankası, Ziraat Bankası ve TEB çok ciddi bir şekilde teşvik ihtiyaç kredisi  imkanları ile destekler. Geçmişte hiçbir bankada yer almayan bu destek paketleri şimdilerde çok yaygın bir şekilde karşımıza çıkarlar.

Kadın Girişimciler Teşvik Kredisi İçin Nereye Başvururlar?

Kadınlara yönelik olan teşvik kredisi için ilk olarak belirli bir yol haritası belirlemek gerekir. Kaymakamla bağlı olan Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfı’na başvuru yapıldığı zaman devlet tarafından kadın girişimci 15.000 TL civarında bir destek verilir. Devlet bunu geri ödemesiz şekilde verir. Bunun yanı sıra mikro kredi veren pek çok kurum ve banka söz konusudur.

Kadınlara yönelik olan bu destek paketleri geri ödemeli dahi olsa belirli bir süre sonra girişimciden alınır. Bu şekilde kadınları teşvik ederek daha çok kadın çalışan görmemiştik mümkün olur. Kadın girişimciler KOSGEB tarafından da çok ciddi bir şekilde desteklenir. İlk olarak yeni bir iş kurulacağına dair belgeleri toplayıp kaymakamla teslim etmek gerekir. Daha sonra inceleme durumu söz konusu olur ve inceleme sonucunda size kısa süre içerisinde bu para aktarılır.

Kadın Girişimcilere Ne Gibi Destekler Var?

Kadınlara yönelik olan desteklemeler kendi içerisinde de gruplara ayrılır. İş Bankası tarafından KOSGEB kadınların iş kurması ve bu işlerini büyütmesi için destek sağlayan programlar arasında yer alır. Estiği 2020 yılı içerisinde 60.000 TL olacak şekilde açıklandı. Kadın girişimcilere %80 oranında destek durumu söz konusu olmaktadır. İlk olarak destek şartlarını araştırarak buna uygun olacak şekilde yol haritası belirlemek gerekir. Aynı zamanda belirli bir kursa katılım başarılı bir şekilde kursu sonuçlandırmak da gerekir. Bu gibi imkanlar söz konusu olduğu için kadın girişimcileri günümüzde daha çok görmemiz mümkün hale geldi.

Kadınlara Destek Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Kadınlar için gerekli olan destek kredisine almak belirli aşamalar ile mümkün olur. Bu aşamaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • KOSGEB İle desteklenen iş sektörleri olması gerekir.
  • Destek alabilmek ve işinizi büyütebilmek için mutlaka girişimcilik sertifikasına sahip olmanız gerekir.
  • Daha önce bu gibi desteği almamış olmanız da şartlar arasında yer alır.
  • Kadın girişimcilerin destek alabilmesi adına 18 yaşından büyük olması zorunludur.
  • Herhangi bir terör örgütü ile bağlantısı olan kişilere destek durumu söz konusu olmaz.

Bu gibi şartlar yerine getirildiği zaman kısa süre içerisinde hibe desteği alarak kadınların kısa zamanda iş kurması mümkün hale gelir.

Kadın Girişimci Kredisi Nedir?

Kadınların iş kurması ve işlerini büyütmesi adına sadece kadınlara verilen krediye kadın girişimci kredisi adı verilir. En az altı ay gibi bir sürede geri ödeme beklemeden verilir. 150.000 TL civarında yeni iş kuran kişilere 100.000 TL kadar destek verilir. Bu destek sonucunda 36 ay vade uygulanır ve iş yeri kazanana kadar geri ödeme istenmez. Geri ödemesiz olacak şekilde alınan destek kredileri de söz konusu olmaktadır. İnsanlar genel olarak geri ödemesiz olan krediyi tercih edip olmadığı zaman geri ödemeli desteklere yönelim gösterirler.

 

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
İlk yorum yapan sen ol!