Kasko Değer Listesi Nedir?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

13 Mart 2022 09:41, Pazar
Kasko Değer Listesi Nedir?

Otomotiv sektörü her geçen gün büyüyor. Otomotiv sektörünün büyümesinin pek çok sebebi bulunuyor. Otomotiv sektörü büyürken bazı bilgilere hakim olmak gerekiyor. Kasko değer listesi de hakim olması gereken konular arasında yer alıyor.

Kasko Değer Listesi

Kasko değer listesi hakkında birçok soru soruluyor. Bu sorulan soruların içeriği ve türü değişiklik gösteriyor. Kasko fiyatını belirleyen etmene kasko değer listesi adı veriliyor. Kasko değer listesi, birçok sürücünün karşısına çıkıyor. Aracına kasko yaptırmak isteyen pek çok kişi bulunuyor. Kasko değeri belirlenirken bu liste baz alınıyor.

Kasko değer listesi hem ikinci el araçların hem de sıfır araçların kasko değerinin belirlenmesinde kullanılıyor. Araç kasko değeri şahıslar tarafından belirlenmiyor.

Kasko Değer Listesini Kim Belirliyor?

Kasko değer listesi pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Kasko değer listesine kolay bir şekilde ulaşılabiliyor. Kasko değer listesine ulaşmak için kasko şirketleri il görüşmek yeterli oluyor. Kasko şirketlerinde çalışan kişiler gerekli bilgilendirmeyi kişilere yapıyor. Bunun yanında internet üzerinden de kasko değer listesine ulaşılabiliyor.

Kasko değer listesi Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından belirleniyor. Bu şirketin belirlediği fiyatlar genel oluyor. Türkiye’nin herhangi bir ilinde değişiklik göstermiyor.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketi Birliği her ay fiyat belirliyor. Her ay belirlenen kasko değer listesinde birçok veri yer alıyor. Bu verilere dayanarak kasko şirketleri işlem yapıyor.

Kasko Değeri Belirlenirken Nelere Dikkat Edilir?

Kasko değer listesi kasko yaptıracak kişiler için büyük önem arz ediyor. Çünkü bu listeye bakılarak ücret ödeniyor. Bundan dolayı kasko yaptıracak olan sürücülerin çoğu kasko değer listesinin detaylarına hakim olmak istiyor. Kasko değer listesi belirlenirken birçok etkene dikkat ediliyor.

Kasko değer listesi belirlenirken bakılan etmenler araçtan araca fark ediyor. Kasko değer listesi ikinci el ve sıfır araçlar için farklı tutarlarda oluyor. Kasko değeri belirlenirken dikkat edilen etmenler:

  • Aracın yaşı
  • Kullanım amacı
  • Aracın özellikleri

Kasko değer listesi 15 yaşına kadar olan araçlar için belirleniyor. 15 yaşın üzerindeki araçlar için kasko değer listesi oluşturulmuyor.

Kasko Değer Listesi Sorgulama

Kasko değer listesi kolay bir şekilde sorgulanıyor. Bu sayede sürücülerin kasko şirketleri ile görüşmesine gerek kalmıyor. Kasko değer listesini sorgulamak için internete ihtiyaç duyuluyor. İnternet üzerinden kasko şirketlerinin internet sitesine girmek gerekiyor.

Kasko şirketlerinin resmi internet sitelerinde yapılacak basit işlemlerle kasko değer listesine ulaşılabiliyor. Kasko şirketlerinin sunduğu bu kolaylık birçok kişinin hoşuna gidiyor.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği’nin resmi internet sitesine tıklanarak da güncel kasko değer listesi öğrenilebiliyor.

Kasko Değer Listesini İncelerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasko değer listesini inceleyen kişilerin bazı verilere dikkat etmesi gerekiyor. Bu veriler araçların kasko bedelini direkt olarak etkiliyor. Kasko değer listesi incelenirken araç yaşına doğru bir şekilde bakmak gerekiyor. Araç yaşı arttıkça kasko değeri düşüyor. Kullanıcıların bu detayı unutmaması gerekiyor.

Kasko değer listesi her ay güncelleniyor. Güncel olmayan kasko değer listesi yanlış fiyatlar verebiliyor. Bunun için güncel olan kasko değer listesini bulmak gerekiyor.

Kasko Değer Listesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaskonun hiçbir zaman ihmal edilmemesi gerekiyor. Çünkü trafikte her an tehlike ile karşı karşıya kalınabiliyor. Trafikte oluşan bir sorun kasko sayesinde daha rahat atlatılabiliyor.

Trafik kazalarının fazla olduğu bir bölgede yaşayan kişiler kasko değer listesinde daha yüksek rakamlar görebiliyor. Çünkü kasko şirketleri trafik sorununun fazla olduğu bölgeler için sürücülerden fazla ücret alıyor.   

Yorumlar

Kasko Değer Listesi Nedir? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!