İşyeri Sigortası Neleri Kapsar?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

5 Nisan 2022 12:54, Salı
İşyeri Sigortası Neleri Kapsar?

İş yeri, her insan için büyük önem arz ediyor. İş yerinde oluşacak bir kaza pek çok bireyi etkiliyor. Özellikle büyük iş yerleri, oluşabilecek kazalara karşılık sigorta yaptırmayı tercih ediyor.

İş Yeri Sigortası Nedir?

Ülkemizde ve dünyadaki iş yerleri birçok tehlike barındırıyor. Bu tehlikelerden herhangi birinin oluşması, iş yeri sahiplerini ciddi bir maddi yükün altına sokabiliyor. Böyle olmasını hiç kimse istemiyor. İş yeri sigortası ile birlikte birçok avantaj elde ediliyor.

İş yeri sigortası ile iş yerinde kazalardan sonra oluşabilecek maddi hasarlar teminat altına alınıyor. İş yeri sigortası yaptırmayan kişiler olası bir kaza anında ciddi hasarlar görebiliyor.

İş yeri sigortası ile beraber iş yerindeki demirbaş eşyalar da sigortalanmış oluyor.

İş Yeri Sigortası Neleri Kapsar?

İş yeri sigortası yaptıran kişi sayısı günden güne artıyor. İnsanlar yaptıkları iş yeri sigortası ile iş yerlerini teminat altına alıyor. Ancak bazı kişiler iş yeri sigortasının hangi durumlarda devreye gireceğini araştırıyor. İş yeri sigortasının kapsamı poliçeden poliçeye farklılık gösterebiliyor.

İş yeri sigortasının oldukça geniş bir kapsamı bulunuyor. Ancak bu sunulan hizmetlere ek olarak farklı hizmetler de satın alınabiliyor. İş yeri sigortasının kapsadığı durumlar:

  • Terör olayları
  • Kara veya hava araçlarının iş yerine çarpması
  • Kasıtlı olmayan yangınlar

İş yeri sigortasının kapsamı sigorta acentesine göre değişebiliyor.

İş Yeri Sigortasının Avantajları Nedir?

İş yeri sigortasının pek çok avantajı bulunuyor. İş yeri sigortası ile yalnızca iş yeri sigortalanmamış oluyor. İş yerinde çalışan kişiler de bu sigorta kapsamında teminat altına alınıyor. İş yeri sigortası ile doğal afetlere karşı önlem alınmış olunuyor. Doğal afetlerin oluşturduğu etkiler can yakıcı olabiliyor.

İş yeri sigortası yaptırmayan kişiler avantajlı durumlardan yararlanamıyor. İş yeri sigortası sayesinde olumsuz durumlara karşı korunabiliyor.

İş yeri sigortası ile beraber mal kaybının da önüne geçilebiliyor. Bundan dolayı iş yerini sigortalatan birçok iş insanı bulunuyor.

İş Yeri Sigortası Kimler Tarafından Yaptırılabilir?

İş yeri sigortasının kimler tarafından yaptırılabileceği merak ediliyor. İş yerini korumak isteyen herkes, iş yeri sigortası yaptırabiliyor. İş yeri sigortası yaptırabilmek için ilk önce başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru işlemleri sigorta acentelerinde gerçekleştiriliyor.

Sigorta acentelerinde çalışan kişiler, başvuru yapacak olan kişilerin bilgilerini kontrol ediyor. Gerekli kontrollerden sonra başvuru işlemine geçiliyor. Başvuru kısmında iş yeri ile ilgili bazı bilgilere ihtiyaç duyuluyor.

İş yeri ile ilgili gerekli bilgiyi hızlı bir şekilde toplayan kişiler en kısa zamanda sigortasına kavuşuyor.

İş Yeri Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mudur?

İş yeri sigortası yaptırmanın kanuni olarak bir zorunluluğu bulunmuyor. İş yerini sigortalatmayan kişiler herhangi bir yaptırıma maruz kalmıyor. Ancak uzmanlar iş yeri sigortasının hiçbir zaman ihmal edilmemesi gerektiğini söylüyor. Çünkü bu sigorta ile oluşabilecek afetlerin önüne geçilebiliyor.

İş yeri sigortası yaptıran kişiler psikolojik olarak çok daha rahat olabiliyor. Çünkü oluşabilecek problemler bu kişileri çok daha az etkiliyor. İş yeri sigortasını yaptırmak zorunlu olmasa bile birçok kişi iş yeri sigortası yaptırmak için acentelerle görüşüyor.

İş Yeri Sigortasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş yeri sigortasını oluştururken dikkatli olmak büyük önem arz ediyor. Sigortayı oluşturmadan önce ihtiyaçlara uygun bir poliçe hazırlamak gerekiyor. Bu aşamada acente çalışanları, sigorta yaptıran kişiden yardım isteyebiliyor. İş yeri sigortasını oluşturmadan önce ek teminatları araştırmak avantaj sağlayabiliyor.

İş yeri sigortasını taksitli bir şekilde ödemek isteyen kişilerin bu talebi çalışanlara iletiyor. Sigorta poliçesinde herhangi bir noktanın atlanmaması önemli olarak görülüyor.

Yorumlar

İşyeri Sigortası Neleri Kapsar? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!