Ek Kart Nedir? Nasıl Alınır?


Sosyal Medyada Paylaş
Ek Kart Nedir? Nasıl Alınır?

Asıl kredi kartına bağlı olarak çıkarılan bir kart türüdür. Ek kartın numarası asıl karttan farklı olmakla birlikte kullanıcısına yeni bir limit verir. Kullanıcı bu ek kartıyla da limitleri dahilinde harcamalar yapar.

Ek kart kullanımı için 18 yaş sınırı mevcut. Ancak bazı durumlarda 16 ile 18 yaş arasında bulunan kişiler ek kart kullanabilirler. Elbette bunun için bireylerin ailelerinin özel yazılı izinleri şarttır. Bu izin olmadan bu yaş grubundaki kimseler ek kart kullanamazlar.

Ek Kart Hakkında

Ek kart, söz konusu kredi kartına ek olarak çıkarılabilen bir karttır. Çıkarılan ek kart, asıl kredi kartı üzerinden çıkarılır. Kredi kartı kullanıcısına yeni bir harcama olanağı sunar. Kredi kartı kullanıcısı, belli limitler dahilinde ek kart çıkararak hemen kullanmaya başlar.

Ek Kart Başvurusu

Ek kart başvurusu oldukça kolay edinilebilir. Ek kart başvuruları birkaç dakika gibi kısa sürelerde gerçekleşiyor. Asıl kart sahibi internetin olduğu her yerden ve günün her saatinde ek kart başvurusunda bulunabilir.

Genelde ek kart başvurusu için mobil uygulamalar tercih ediliyor. Asıl kartın ait olduğu bankanın mobil uygulaması indirilir. Bu uygulama üzerinden başvurular bölümüne gelinir. Buradan ek kart başvurusu gerçekleştirilir. Başvuru sonrasında banka müşterisine hızlı bire dönüş yaparak başvuru hakkında bilgi verir.

Ek Kart Çıkarmanın Şartları

Ek kart çıkarılabilmesi için asıl karta ihtiyaç vardır. Yani kişinin bir kart sahibi olması gerekir. Bu kart üzerinden ek kart başvurusunda bulunularak ek kart elde edilir.

Ek Kart Limitleri

Ek kart limitleri sahip olunan yani üzerine çıkarılan asıl kredi kartının mevcut limiti üzerinden belirlenir. Söz gelimi üç bin lira limiti olan asıl kredi kartı için çıkarılan ek kart bin lira limitli olabilir. Yan limitler iki bin ile bin lira arasında bölünür. Elbette asıl kredi kartının limitine göre limit belirlenir. Kredi kartı sahibi, asıl kredi kartının limitine göre ek kart limiti belirleyebilir.

Ek Kart Hangi Kartlarda Ek Kart İmkanı Var?

Bankaların neredeyse hepsi asıl kredi kartları için ek kart imkanı sunuyor. Bazı bankalar ise bir kredi kartı üzerinden birkaç ek kart çıkarma şansı da veriyor. Elbette bunun için bu imkanı tanıyan bir bankayla çalışılması gerekiyor. Her bankanın ek kart çıkarma imkanları farklıdır. Bu nedenle öncelikle çalışılan bankaların ek kart imkanları araştırılmalıdır.

Ek Kart Aidatları Ne Kadar?

Bilindiği gibi kredi kartları yıllık kart ücretlerine tabidir. Her kredi kartının belli ücretleri söz konusudur. Bu ücretler bankalara göre değişiklik gösterir. Ek kartların da belli aidat ücretleri mevcuttur. Çoğu banka ek kartlar için aidat ücreti talep ediyor. Bununla beraber ek kart için aidat ücreti almayan bankalar da var. Bu yüzden ilk olarak konuyla ilgili araştırma yapılmalıdır.

Ek kart aidatlarıyla ilgili en önemli husus maksimum aidat ücretleridir. Ek kart aidat ücretleri yönetmeliğe bağlıdır. Yönetmelik gereğince ek kart aidatları en fazla asıl karttan alınan aidatın % 50’si kadar olabilir. Bu yüzdenin üzerinde aidat talep edilirse bu yasaya aykırı bir durumdur. Bu durumların yaşanmaması için kart sahiplerinin çok iyi araştırma yapması ve dikkatli olması gerekir.

Ek Kart Puan Kazandırır Mı?

Ek kartlarla ilgili önemli hususlardan biri de puanlardır. Ek kartlar sahiplerine puanlar kazandırırlar. Ek kartla kazanılan puanlar bankalara göre değişir. Bazı bankaların ek kartları çok iyi puanlar kazandırırken bazıları beklentileri karşılamıyor.

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
İlk yorum yapan sen ol!