Emekliler İçin Uygun Kredi Çekme Yolları

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

18 Ağustos 2022 17:39, Perşembe
Emekliler İçin Uygun Kredi Çekme Yolları

Emekliler çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için bankaların sunduğu kredi seçenekleri ile maddi ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Bankalar kişilerin gelir durumları ve özel şartlara göre farkı kredi seçenekleri sunuyor.

Emekliler maaş miktarlarına göre kredi talebinde bulunabiliyor ve bankalar kredi değerlendirmelerini aylık gelire göre yapıyor. Her emekli birey, talep edeceği kredi türüne göre bankaların faiz oranlarını karşılaştırarak en uygun kredi seçeneğini belirleyebiliyor.

Emekli Kredi Şartları Nelerdir?

Emekliler için en uygun kredi çekme yolları, bankaların sunduğu seçenekleri değerlendirmek ve emekli maaşına göre aylık ödeme miktarlarını belirlemektir. Emeklilerin kredi seçeneklerinden faydalanabilmesi için istenen şartlar şunlardır.

  • Emeklinin yasal ve idari takipte olan borcunun olmaması,
  • Bankanın kredi için belirlediği yaş sınırı altında olmak,
  • Ödenecek aylık taksitlerin, emekli maaşının yarısından fazla olmaması,
  • Kredi için eşinin rızasının alınması,

Bu ve bankaların istediği diğer şartları tamamlayanlar istedikleri krediyi alabilecektir.

Emekliler İçin Kredi Seçenekleri

Emekliler için en uygun kredi seçenekleri, bankaların faiz oranlarına göre belirlenebiliyor. Bankalar, çalışanlara ve emekli olanlara ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi altında seçenekler sunuyor. Emekliler almak istedikleri krediler için hesaplamaların almak istedikleri kredi miktarı ve vade sayısını belirleyerek yapıyor. Bankalar, kredi şartlarına sahip olanlara güncel faiz oranları üzerinden kredilerini veriyor.

Emeklilerde Kredi İçin Yaş Sınırı

Bankalar emekliler için kredi şartlarını sunarken yaş sınırı belirliyor. Verilen kredilerin geri ödemelerini garanti altına almak için yaş sınırı koyuyorlar. Emeklilerin talep ettiği kredilerin onaylanması tamamen yaş sınırı ile ilgilidir. Her banka farklı yaş sınırı belirleyebiliyor ve yaşa göre kredi oranını seçeneği sunuyor. 80 yaş sınırı genelde kredi almayı belirliyor. 80 yaş üstü emeklilere kredi verilmiyor.

Emekliler İçin En Fazla Kredi Miktarı Nedir?

Bankalar, kredi başvurusunda bulunan tüm müşterilerine aylık gelirlerine göre miktar belirliyor. Emekliler için düzenlenen kampanyalar, emekli aylık maaşlarının 15 -20 katı kadar olabiliyor. Kredi miktarı üst sınırı belirlenirken, geri ödeme vade sayısında aylık ödemelerin emekli maaşının yarısını en fazla %70 oranını geçmemesi isteniyor. Hesaplamalar buna göre yapılıyor.

Emekliler Konut Kredisi Başvurusunda Bulunabilir Mi?

Emeklilerin kredi alma yolları, maaş gelirleri üzerinden yapılan hesaplamalarla oluyor. Konut kredi miktarlarının çok yüksek olması, çoğu zaman emeklilerin konut kredisi başvurularının olumsuz olarak sonuçlanmasına neden olabiliyor. Konut kredileri satın alınacak olan evin değerinin %90’ı kadar verilebiliyor. Kredi hesaplamasında aylık taksit ödemeleri emekli maaşına göre uygun görülen emeklilere konut kredisi veriliyor.

Emeklilerden Kredi Başvurusunda İstenen Belgeler

Emeklilik kredisi ya da diğer ihtiyaç kredileri için başvura yapacak olanlardan çeşitli belgeler talep ediliyor.

  • Emekli maaşı aylık gelir belgesi,
  • İkametgah belgesi,
  • Çalışan emeklilerden ek gelir belgesi,
  • Konut için tapu fotokopisi,
  • Araç için araç ruhsat fotokopisi,

Kredi talebinde bulunulan bankalar, müşterilerinin talep ettikleri kredi türlerine göre farklı belgeler isteyebiliyor.

Kredi Masrafı Ödeniyor Mu?

Emekliler için sunulan çeşitli seçenekler en uygun krediyi almalarını sağlıyor. En iyi kredi alma yolu, maaş gelirine göre hesaplama yapılarak almaktır. Emekli kredisi ve bankaların sunduğu tüm kredi seçenekleri için dosya masrafı ve ek masraflar çıkabiliyor. Emekliler, kredi başvurularında kredi miktarının binde 5’i oranında dosya masrafı ödeyebiliyor.

Emekliler İçin Kredi Başvurularında Sigorta Zorunlu mu?

Bankalar, vermiş oldukları kredilerde geri dönüş garantisi sağlayabilmek için hayat sigortasını zorunlu tutuyor. Emekliler kredi başvurusunda bulunduklarında ve kredi hesaplamaları yapıldığında, banka tarafından hayat sigortası hemen yapılıyor. 

Yorumlar

Emekliler İçin Uygun Kredi Çekme Yolları hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!