E-Haciz Nedir? Nasıl Kaldırılır?


Sosyal Medyada Paylaş
E-Haciz Nedir? Nasıl Kaldırılır?

Ödenmemiş borçlara gerekli önemi vermek gerekiyor. Ödenmemiş borçlar kişilere farklı sorunlar açabiliyor. Bu sorunlarla karşılaşmamak isteyen kişiler borçlarını ödüyor. Ancak borç ödeme konusunda herkes aynı tavrı göstermiyor.

E- Haczin İçeriği

E haciz hakkında birçok soru soruluyor. Bu sorulan soruların içeriği ve kapsamı değişiklik gösteriyor. E- haciz toplum içerisinde elektronik haciz adıyla biliniyor. E haciz, devlete ödenmeyen borçlar sonucunda çıkıyor. E haciz işlemi çoğunlukla maaş üzerinden uygulanıyor. Bundan dolayı ödenmeyen borçlara ekstra özen göstermek gerekiyor.

E haciz herkese aynı şekilde uygulanmıyor. E haczin içeriği duruma göre değişiklik gösteriyor. E haciz işlemleri borcun içeriğine göre değişiyor. E haciz bazen gayrimenkul ve araca da uygulanıyor.

E Haciz Kimlere Uygulanıyor?

E haczin içeriği pek çok kişi tarafından merak ediliyor. E haczin içeriği ile ilgili internette birçok bilgi yer alıyor. Bu bilgilerin bazıları yanlış olabiliyor. E haciz, devlet kurumlarına olan borcu kapsıyor. Özel kurumlara veya şahıslara olan borç, e haczin kapsamına girmiyor. Bu nokta e haczin önemli noktalarından biri olarak görülüyor.

E haciz işlemi her zaman borçlu olan kişilere uygulanıyor. E haciz borçlarının kapsamı her geçen yıl artıyor. E haciz işlemleri birçok kişiye uygulanıyor. E haciz işleminin uygulandığı kişilerden bazıları:

  • Trafik cezalarını ödemeyenler
  • Vergi borcunu ödemeyenler
  • Mahkeme cezasını ödemeyenler

E haciz uygulanması hemen gerçekleşmiyor.

E Haciz Nasıl Uygulanır?

E haciz uygulamadan önce borçluya borcunu ödemesi için belli bir süre veriliyor. Eğer borçlu borcunu belirlenen sürede ödemezse tebligat gönderiliyor. Bu tebligatın içerisinde borcun niteliği ve borç ödenmezse oluşturulacak yolların detayları yazıyor. Borçluların bu tebligatlara dikkat etmesi gerekiyor.

Borçlu borcunu ödememeye devam ederse e haciz işlemlerine geçiliyor. E haciz işlemi uygulanacağı zaman borçluya haber veriliyor. Borçlunun haberi olmadan e haciz uygulaması yapılamıyor.

E haciz uygulaması vergi daireleri tarafından uygulanıyor. E haciz 6183 sayılı kanuna göre uygulanıyor.

E Haciz Nasıl Kaldırılır?

E haciz ile karşılaşan bireyler bu haczi kaldırmak için bir çıkış yolu arıyor. E haciz belli yöntemlerle kaldırılabiliyor. E haciz işlemi başlatılınca kişiye tebligat gidiyor. Borçlunun 15 gün içinde borcunu ödemesi isteniyor. Eğer 15 günlük süreçte borç ödenmezse e haciz işlemlerine başlanıyor.

E haciz işlemlerinin kaldırılması için verilen süre içerisinde borcun kaldırılması gerekiyor. Borcun tamamını ödeyemeyenler olabiliyor. Borcun bir kısmını ödemek de e haczi ortadan kaldırıyor.

Verilen süre içerisinde ödeme gerçekleşmezse e haciz işlemleri hızlandırıyor. Bu da borçlunun daha zor duruma düşmesine neden oluyor. Birçok kişinin bu aşamaya gelmeden e haczi kaldırması gerekiyor.

E Haciz Borcu Nasıl Sorgulanır?

E haciz işlemlerinin olup olmadığı öğrenilebiliyor. E haciz işlemlerini öğrenmek için e devletten yardım alınabiliyor. E devlet şifresi olmayanlar ise bu hizmetten yararlanamıyor. E devlet şifresi ise PTT’den alınıyor. Ancak e devletten başka sorgulanacak bir mecra daha bulunuyor.

E haciz işlemlerini öğrenmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesini ziyaret etmek gerekiyor. Bu site üzerinden e haciz borcu detaylı bir şekilde sorgulanabiliyor.

E Haciz Borcu Taksitlendirilir Mi?

E haciz borcunun taksitlendirilmesi birçok kişi tarafından talep ediliyor. Çünkü borçlular toplu para ile ödemek yerine taksit seçeneği ile ödeme yapmayı istiyor. E haciz kapsamına dahil olan borçlar taksitlendirilebiliyor. Bu taksit seçeneği birçok kişinin işini kolaylaştırıyor.

E haciz işlemleri kapsamında olan borçların taksitlendirilmesi için ilk aşamadaki borcun %20’lik kısmının ödenmesi gerekiyor. 

 

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
İlk yorum yapan sen ol!