Döviz Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

12 Mayıs 2022 14:48, Perşembe
Döviz Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır?

Yatırım yapan kişiler arbitraj yaparak kazanç elde edebiliyor. Piyasadaki fırsatları kazanca çevirebiliyor. Arbitraj risk bir durumdur. Fakat her zaman arbitraj yapmak da mümkün olmayabiliyor. Yatırımcılar piyasadaki dengesizlikleri gözlemleyerek kazanç sağlıyorlar.

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, bir yatırım aracının farklı piyasada oluşan fiyat farklılıkları ile yapılan alım - satım işlemidir. Yatırımcılar aynı anda farklı piyasalarda oluşan bu farklılıkları fırsata çevirip kazanç elde ediyor. Yatırım araçları olarak hisse senedi, tahvil, fon, kıymetli maden, menkul kıymet, para örnek verilebilir.

Piyasa göre işleyişler ve yatırım araçlarının etkilendiği farklı faktörler yer alabiliyor. Ama genel olarak da yatırım araçları farklı piyasalarda aynı fiyata sahip olur. Belirli zamanlarda oluşan bu fırsatları yatırımcılar değerlendirebiliyor. Yatırımcılar yatırım araçlarının düşük fiyata sahip oldu piyasadan satın alarak, yüksek olduğu piyasada satıyor. Arada oluşan fiyat farkından yatırımcı kar elde ediyor.

Arbitraj Nasıl Yapılır?

Yatırım araçları düşük piyasadan satın alınarak, yüksek fiyata sahip olan piyasadan satılarak arbitraj yapılır. Son derece basit bir işlemdir. Bekleme gibi bir durum da olmuyor. Yatırımcılar fiyatların yükselmesini beklemek zorunda kalmıyorlar. Anlık olarak işlem yapılarak yatırım aracı değerlendiriliyor.

Böylelikle risk unsuru da oluşmuyor. Anlık bir işlemle satılabiliyor. Bu işlemler basit görülse de her zaman arbitraj yapmak da mümkün olmayabiliyor. Piyasa bozuklukları gibi durumlarda ancak arbitraj yapmak mümkün olabiliyor. Düzenli olarak arbitraj yapılmıyor. Yatırımcının piyasadaki oluşan bu farklılığı fark etmesi ve yatırım yapması gerekir.

Döviz Arbitraj Nasıl Yapılır?

Döviz arbitraj aynı zamanda üçgen işlem olarak da bilinen bir arbitraj işlemidir. Döviz arbitraj da üç unsur yer alıyor. Para birimini farklı bir para birimine dönüştürerek ve yatırım aracı ile alınan para ile de dönüşüm yaparak döviz arbitraj işlemi yapılır. Örneğin 1 Euro 3.5 TL, 1 Dolar 2 TL, 1 Euro 1.5 TL. Burada 30 TL15 Dolar alınır. 15 Dolar ile 10 Euro alınır. 10 Euro ile de 35 TL alınır.

Bu gibi durumlar düşük bir ihtimal ile gerçekleşse de 3 farklı para birimi ile işlem yapıldığı için kar elde etmek mümkündür. Genellikle bu işlemler anlık olarak gerçekleştirilir. Çünkü para birimlerinin piyasa değeri sık bir şekilde değişim yaşar.

Arbitraj İşlemi Yapmak Yasal Mıdır?

Arbitraj işlemlerini yapmak son derece yasal bir durumdur. Piyasaya herhangi bir şekilde müdahale yapılmıyor. Bu açıdan yasaldır. Burada temel amaç, yatırımcının krizleri fırsata çevirmesidir. Burada herhangi bir manipülasyon durumu yoktur.

Arbitraj İşlemleri Hangi Yatırım Araçlar İçin Yapılır?

Arbitraj işlemleri yurtiçi ya da yurtdışı piyasalarda yapılabilen bir işlemdir. Döviz, para, hisse senedi, kripto para, altın, kıymetli maden, tahvil, emtialar için arbitraj işlemi yapılabilir. Genellikle altın ve döviz tercih ediliyor. Yurtiçinde birden fazla piyasası olduğundan dolayı altın ve döviz arbitraj işlemi için sıklıkla tercih edilen yatırım aracıdır.

Arbitraj işlemini hemen hemen her yatırımcı yapabilir. Fakat borsaya yeni girmiş bir kişinin, deneyimi olmayan bir yatırımcının arbitraj işlemi yapması pek önerilmez. Bunun için bilgi sahibi olmalı, yeterli deneyimi kazanmalıdır. Birçok piyasaya aynı anda hakim olmak gerekir. Bu açıdan arbitraj işlemlerini piyasaya hakim, tecrübeli kişiler tarafından yapılan işlemlerdir.

Yatırım yapmak isteyen kişiler için işlem süreçleri basit olarak görülebilir fakat bu işlemi her zaman yapmak zordur. Bu işlemler ancak piyasada yaşanan bozukluklar durumunda yapılan bir işlemdir. Yatırımcı bu bozukluğu önceden fark ederek işlemlerini yapmalıdır.


İçindekiler

Yorumlar

Döviz Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır? hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 1 değerlendirmeyi görüntüle.

Dolar frenledi, euro yürüdü, türkiyedeki ithalatçı ve ihracatçının yüzünü güldüren bu makasın açılması ülkemiz için iyi?umarım stabilizisasyon devam eder

Misafir Üye·1y