Aracınıza Kasko Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler


Sosyal Medyada Paylaş
Aracınıza Kasko Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Son zamanlarda yapılan Kasko sayısı artıyor. İnsanlar kasko yaparak araçlarını güvence altına almaya çalışıyor. Ancak kasko yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor.

Kasko Nedir?

Kasko, araçların yanması, çalınması veya bir kazaya karışması sonucunda oluşan zararları teminat alına alan bir sigorta türü olarak açıklanıyor. Kasko, günümüzde bir ihtiyaç halini alıyor. Sürücüler, kasko sayesinde çok daha rahat bir sürüş gerçekleştirebiliyor. Kasko yaptırmanın araca hiçbir zararı bulunmuyor.

Kasko yaptıran kişiler olası bir trafik kazası sonucunda oluşan maddi riskleri düşünmüyor. Çünkü sigorta şirketi, kaza anında oluşan hasarı karşılıyor. Bundan dolayı pek çok sürücü kasko yaptırıyor. Aracına kasko yaptırmayan kişiler trafik kazası sonrasında çeşitli sorunlar yaşayabiliyor.

Kasko Bedeli Nasıl Belirlenir?

Her araca verilecek olan kasko ücreti aynı olmuyor. Bazı araçlar için daha düşük kasko ücreti çıkarken bazı araçlar için daha yüksek kasko değerleri görülebiliyor. Kasko bedelini belirleyen pek çok etken bulunuyor. Bu etkenlere bağlı olarak kasko fiyatları değişiklik gösteriyor.

Araçlara, araç kasko değerleri listesine göre kasko uygulanıyor. Bu listeyi Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği hazırlıyor. Sigorta acentesi çalışanları bu listeye göre işlem yapıyor. Kasko bedeli belirlenirken bazı yanlış anlaşılmalar görülebiliyor.

Kasko Ne Zaman Başlar?

Sürücüler, kaskolarının ne zamandan itibaren geçerli olduğunu merak ediyor. Kasko ücreti peşin veya taksitli bir şekilde ödenebiliyor. Taksit seçeneği tüm sigorta acentelerinde geçerli olmuyor. Sürücülerin taksit seçeneğinin olup olmadığını öğrenmesi gerekiyor.

Araç kaskosu, primin ödendiği ilk günden itibaren geçerli oluyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus bulunuyor. Sigorta primleri düzgün bir şekilde ödenmezse birçok sorunla karşılaşılabiliyor.

Kaskonun erkenden başlatılması çok daha iyi oluyor. Çünkü aracı kasko olmadan kullanmak birçok tehlikeyi barındırıyor. Aracı kasko olmadan kullanan kişiler çok daha dikkatli davranmak zorunda kalıyor.

Kasko Nasıl Yaptırılır?

Kasko hakkında bilgi almak isteyen birçok kişi bulunuyor. Kasko yaptırmak isteyen kişiler, internetten araştırma yapıyor. Araç kasko sigortaları, sigorta acenteleri tarafından gerçekleştiriliyor. Sigorta acentelerinde çalışan personeller kasko konusunda araç sahiplerine yardımcı oluyor.

Kasko yaptırabilmek için sigorta acentelerine gitmek gerekiyor. Ancak bazı kişiler vakit bulamadığı için sigorta acentelerine gidemiyor. Bu kişiler için de bir kolaylık bulunuyor. Sigorta şirketleri, internet üzerinden de kasko yapabiliyor. Bunun için yetkililer ile telefondan iletişim kurmak gerekiyor.

İnternet üzerinden yapılan sigorta işlemleri oldukça güvenli oluyor. İnternet üzerinden poliçe hazırlatan kişilerin kasko poliçeleri mail hesabına kısa sürede yollanıyor.

Kaskoda Hangi Teminatlar Bulunur?

Bazı kişiler kaskonun bütün kazaları karşıladığını düşünüyor. Ancak kasko, oluşan bütün kazalarda geçerli olmuyor. Kaskonun belirli bir kapsamı bulunuyor. Bu kapsamın dışında kalan kazalar, kasko ödemesine girmiyor. Ancak ek teminat satın alınarak kasko poliçesinin kapsamı genişletilebiliyor.

Kasko kapsamı poliçeden poliçeye değişiyor. Ancak bazı hizmetler bütün poliçelerde bulunuyor. Kasko sigortasında bulunan teminatlar:

• Araçların çarpışması

•Araçların maddi hasara neden olan kazalara karışması

•Aracın çalınması

Oluşan kazalar sonrasında kasko şirketi, poliçelilere ödeme yapıyor. Yapılan ödemelerin miktarı değişiyor.

Kasko Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasko yapmadan önce kaskonun inceliklerini öğrenmek gerekiyor. Aksi halde bu konuda bazı sorunlar oluşabiliyor. Bazı kişiler kaskonun her zaman devam ettiğini düşünüyor. Ancak kaskonun belirli bir geçerlilik süresi bulunuyor. Bu süre dolduğu andan itibaren araç kaskosunun yenilenmesi gerekiyor.

Araç kasko sigortası, 1 yıl geçerli oluyor. 365. Günden sonra kasko otomatik olarak düşüyor. Bazı kişiler bu durumdan haberdar olmuyor. 

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
Yorum yapmak için üye girişi yap!

Handan Arıcı 18 gün önce
0

Araç kaskosuyla alakalı dikkat edilmesi gereken çok şey varmış ve ben bunların neredeyse hiç birine dikkat etmiyormuşum