100.000 TL 181 Gün (6 Ay) Vadeli Mevduat Faizi Getirisi

TL vadeli mevduat getirisini hesaplayın.

Gün

100.000 TL tutarlı 181 gün vadeli mevduat faizi veren bankaların faiz oranları görüyorsunuz. Mevduat faizi hesaplama esnasında, bankaların komisyon ve ek masrafları da dikkate alınmış ve ödeyeceğiniz net rakamlar ortaya çıkmıştır.

Mevduat Faizi Hesaplama ve Mevduat Hesabı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Birikim ve tasarruflara getiri sağlayan, biriktirdikçe kazandıran ve farklı mevduat türleri ile parayı değerlendiren bir bankacılık hizmetidir. Türk lirası, altın, döviz ve diğer yatırımlarda birikimler değerlendirilebilir, para güvenli bir alanda muhafaza edilebilir. Mevduat; tasarruf ve ticari olarak iki bölüme ayrılır.

  • Tasarruf mevduatı; hesabının vadesi 1 ay,3 ay,6 ay ya da 12 ay olabilir. Belirlenen vade sonunda ise banka tarafından mevduat hesabı açılışında anlaşılan faiz oranı tutarında kazanç sağlanır. Hesap açılışı sırasında anlaşılan faiz oranı vade bitimine kadar değişiklik göstermez.
  • Ticari mevduat; ticari işlemlerde firmalar tarafından açılan mevduat hesaplarıdır. Firmalar risksiz bir şekilde paralarını bankada korur ve aynı zamanda faiz getirisi sağlamış olurlar.

Mevduat hesapları aynı zamanda vadesine göre de ayrılır:

  • Vadesiz Mevduat: Herhangi bir vade olmadan açılan klasik banka hesaplarıdır. Herhangi bir bankanın müşterisi olup, hesap açtırdığınızda başlangıç olarak vadesiz mevduat hesabı açılışınız gerçekleştirilir. Herhangi faiz kazancı ya da vade süresi söz konusu değildir. Herhangi bir vade olmadan istenildiğinde para yatırılıp çekilebilir. İnternet bankacılığı kullanarak ya da ATM üzerinden para 7/24 talep edildiği an çekilebilir.
  • Vadeli Mevduat: Vadeli mevduat hesabında ise paranızı belli bir faiz oranı ve vade ile yatırırsınız. Bu en çok kullanılan en risksiz yatırım aracıdır. 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl gibi süreler ile paranızı yatırır ve bu sürenin sonunda faiz kazancı elde etmiş olursunuz. Mevduatınızın (yatıracağınız paranın) büyüklüğü, bankanın size vereceği faiz oranını etkiler. Genelde bankalar yüksek tutarlı mevduat hesaplarına daha iyi faiz oranları verirler. Örneğin aynı bankada 100.000TL’lik bir mevduat hesabının faiz oranı ile 1.000.000 TL’lik bir mevduat hesabının faiz oranı genelde aynı olmaz. Faiz oranını etkileyen bir diğer konu da vade süresidir, bankalar zaman zaman farklı vadelere farklı oranlar sunabilir. Bu tamamen bankanın o dönemki planları ve finansal kurgusu ile alakalı bir durumdur. Vadeli mevduat hesaplarında, vade öncesinde para çekimi yaparsanız tüm faiz gelirinden vazgeçmek zorunda kalırsınız. Faiz kazancınızdan vazgeçtiğiniz durumlarda dilediğiniz zaman vade bozumu yapıp, ana paranızı alabilirsiniz.  
  • İhbarlı Mevduat: İhbarlı mevduat hesabında para çekme işleminden önce bankaya haber verilmesini talep eden bir hesap türüdür. Bankadan para çekmek için 7 gün öncesinden ihbarda bulunarak para çekme talebi iletilmelidir. Bu koşullar haricinde banka parayı vermeyebilir.
  • Kırık Vadeli Mevduat: Kırık vadeli mevduat türünde; günlük veya isteğe bağlı aylık ve yıllık vade seçenekleri ile faiz getirisi sağlayan vadeli hesap koşullarını tercih etmeyen müşteriler için oluşturulmuş 1–3 aylık vade süresine sahip bir hesaptır.
  • Birikimli Mevduat: Birikimli mevduat hesabı için minimum 5 senelik vadeli hesap açılması gerekir. Sözleşme ile belirlenen 1–5 ay arası sürelerde vadeli hesaba para girişi yapılabilir. Değişken faizin söz konusu olduğu bir hesap türüdür.
  • Birikim Hesabı: Vadeli mevduat hesaplarına alternatif olarak üretilmiş, gecelik faiz işleyen, dilendiği zaman para yatırılıp çekilebilen bir hesap türüdür.

Paranın değerlendirilmesi ve sonucunda maliyetinin ortaya çıkması bu maliyetin faiz olduğunu gösterir. Bankalar tarafından farklı mevduat türleriyle hesapta toplanan altın, döviz ya da paranın tüketicilerden toplanarak, diğer banka müşterilerine kredi olarak kullandırılması sonucu ortaya çıkan maliyet hesaplanır. Bu nedenle faiz oranını belirlerken; enflasyon, temerrüt riski, reel risk olmayan faiz, likidite risk primi gibi birçok oranı göz önünde bulundururlar.

Vadeler günlük, aylık ya da yıllık faiz olarak tüketiciye sunulur. Mevduat hesabında ise sabit bir formül kullanılır.

Mevduat Getirisi Hesaplama Formülü:
Anapara x Faiz oranı x Vade/36500 şeklindedir. Bu formülde yer alan vade gün olarak belirtilmelidir.
Burada unutulmaması gereken konu çıkan sonuçlarda stopaj kesintisi yer almayacağından bankalardan elde edebileceğiniz faiz getirisi sonucunu net vermeyecektir.

Genel hesaplanan formülde ortaya çıkan tutarda stopaj yoktur. Tam hesaplama için güncel stopaj oranı ve kesintiler hesaplanarak net sonuca ulaşılır.
Net faiz getirisi hesaplaması yapabilmek ve stopaj kesintilerini de hesaplayabilmek için Mevduat Faizi Hesaplama aracını kullanmanızı öneririz.

Mevduat stopaj kesintisi oranları, Cumhurbaşkanlığı tarafından, gelir vergisi kanunu kapsamında belirlenmektedir. Devlet mevduat kazancınızdan da vergi tahsil etmektedir, faiz getirisi sayesinde gelir elde etmiş olursunuz ve bankalar size faiz kazancınızı vergileri kesilmiş haliyle öderler. Özetle bu konudaki gelir verginizi banka sizin yerinize peşin olarak devlete öder.

Vade SüresiTL Vergi OranıDöviz Vergi OranıAltın Vergi Oranı
1 - 6 Ay%5%20%15
7 Ay - 1 Yıl%3%20%15
1 Yıldan Uzun%0%18%15
Türk Lirasının değerini korumak için atılan adımların bir sonucunda TL mevduat hesaplarında stopaj oranları 1 yıldan uzun hesaplar için sıfırlanmıştır. Paranızı ne kadar uzun süre ile mevduata yatırırsanız, devlet o kadar az vergi alır. Öte yandan paranızı dolar mevduat, euro mevduat gibi döviz mevduat hesaplarında değerlendirmek isterseniz TL mevduat hesaplarına göre çok daha fazla vergi ödemek zorunda kalırsınız.

Banka müşterisi ya da ilk kez çalışma adına açılan vadeli mevduat hesabını açmak için banka seçimi önemlidir. Bankaların hoş geldin faiz oranları, banka müşterisine özel faiz oranları ve kampanyaları bulunur. Bankaları araştırarak banka seçimi yapılabilir. Bankaların hoş geldin faiz oranlarını sitemizin mevduat kategorisi ziyaret edilerek bulunabilir.

Ayrıca paranızı yatırmak istediğiniz bankanın henüz müşterisi değilseniz, uzaktan banka müşterisi ol linkini tıklayıp, şubeye gitmeden banka müşterisi de olabilirsiniz.

En iyi mevduat hesabını seçmek adına yüksek faiz oranı sunan bankaların tercih edilmesi gerekir. Karşılaştırma ile bankalar arasında hangisinin daha yüksek faiz ayrıcalığı sunduğu tespit edilebilir. Paranın daha fazla değerlendirilmesi adına faiz oranı önemlidir.

Bankalar genelde yeni müşterilerine özel hoş geldin faiz oranları sunarlar. Bu oranlar genelde 1 ay ile maksimum 3 aylık süre için geçerli olur ve sonra düşüş gösterirler.

Paranızı mevduat ürününde değerlendiriyorsanız, birkaç banka arasında paranızı zaman zaman dolaştırmanız sürekli bir şekilde yüksek hoş geldin faizleri ile karşılanmanız manasına gelir.

Günümüzde şube gezmeden, tüm bankaların kampanyalarından faydalanmak Mukayese.com sayesinde çok kolay olduğundan, tek tıkla kolaylıklı bankanızı değiştirebilir ve sürekli şekilde yüksek faiz kampanyalarından faydalanabilirsiniz.

Kredili mevduat hesabı (KMH) hesabı olarak bilinen; esnek, ek, eksi bakiye ve avans hesap olarak bilinen KMH, banka tarafından tüketici ihtiyaçlarına yönelik sağlanan mikro kredidir. Banka ve tüketici arasında belirlenen anlaşmaya göre belirli bir limit dâhilinde kullandırılan kredi türüdür.

Talep edildiğinde ve şartların uygun olması halinde banka tarafından limit artırımı yapılan bir avans hesaptır. Hesabın verdiği limitten daha yüksek oranda yararlanılması mümkündür.

Bankalar para sıkışıklığında kredi başvurusu yapmadan kullanabilmeniz adına tanıdığı bu limit kullandığınız an faiz işlemeye başlar. Genelde faiz oranı kredi faizlerinden daha yüksektir bu sebeple bu tarz bakiyeler kullanıldığında borcun hızlı bir şekilde kapatılması elzemdir.

Vaktinde ödenmediğinde hem yüksek faiz yükü ile hem de kötü bir kredi puanı notu ile karşılaşmanıza sebebiyet verir.

Bankanın tüketiciye sağladığı KMH hesabının bakiyesi bazen 0 altı kullanıma açılabilir. Banka tarafından verilen limite göre günlük işleyen faiz oranıyla kullandırılan 0 altında limit, tüketici tarafından kurtaran bir hesap türüdür. Paranın tüketici tarafından yatırılmasıyla öncelikle 0 altındaki limit 0'a çıkarılır ve o şekilde üstüne bakiye eklenir.

Bankalar tarafından mevduat türüne göre uygulanan bazı faiz oranları vardır. Bu değişken ya da sabit faiz oranlarını tüketici tercih edebilir. Ülkenin ekonomik koşulları göz önüne alınarak faiz oranlarında değişiklik söz konusu olabilir. MBPPK tarafından oluşturulan politika kapsamında enflasyon ve ülke şartlarına göre faiz oranları artırılabilir ya da düşürülebilir. Güncel faiz oranlarına ise site üzerinden ulaşabilir, bankaları mukayese edebilirsiniz.

Faiz kullanmak istemeyen tüketicilere yönelik oluşturulan mevduat türleri arasında faizsiz mevduat sistemi bulunur. Faizsiz bankacılık olarak bilinen katılım bankaları tarafından vadeli mevduata alternatif kazanç hesapları önerilebilir. Bu sistem de vadeli hesap gibi paranızı çekmediğiniz müddetçe kazanç olarak geri dönmesini sağlayan sistemdir.

Vadeli hesaba göre bakıldığında katılım hesabı tamamen tüketici talebine göre faizi istemem durumuna göre işleyen bir sistemdir. Vadeli hesaba yatırılan para, döviz ya da altın vadesine göre faiz ile değerlendirilir. Katılım hesabında ise paranız banka tarafından işletilerek kar payı verilir. Bu karlılık oranı hiç olmayabilir. Her halükarda ana paranız garanti altında durur.

Bankalar arasında en yüksek faiz oranlarını öğrenmek için güncel listeleri karşılaştırmak gerekir. Değişkenlik gösteren ve enflasyona göre farklılık gösteren mevduat faiz oranları bankalara göre değişebilir. Tüm bankalara bakmak yerine istediğiniz vade türü, mevduat türü seçilerek tüm bankalar arasında mukayese yapılabilir.

Banka tarafından sunulan mevduat türlerinden size en uygun olanını seçtikten sonra dilediğiniz faiz oranını tercih edebilirsiniz. Paranın günlük, aylık, yıllık olarak vadeye yatırılması sonucu aylık biriken faiz ve anapara hesaplanır.

Banka faiz oranlarını belirleyerek yapılan sözleşmede mevduat hesabı vadeye göre yatırılmışsa, sözleşmede olan faiz oranı geçerliliğini korumaya devam eder. Bunun yanı sıra vade bitiminde yeniden paranızı yatırmak isterseniz güncel faiz oranlarına göre hesaplama yapılır ve yeni faiz oranından yararlanılır.

Tüketiciler tarafından merak edilen sorular arasında yer alan mevduat hesabının vade bitiminde nasıl yenilendiğidir. Tüketici tarafından otomatik yenileme kabul edilmesi halinde vade bitiminde para ekleyebilir ya da çekebilirsiniz. Yeni bir hesap oluşturmak istemeyen tüketiciler tarafından paranın yeniden değerlendirilmesi adına mevduat hesabında devam etmesi adına otomatik yenileme seçeneği tercih edilebilir. Otomatik yenileme seçenekleri; anapara uzatılması, belirtilen faizin uzatılması, anapara ve faiz vade süresinin uzatılması şeklindedir. Bu seçenekler ile mevduat hesabınızda yer alan paranın vadesini otomatik olarak yenileyebilirsiniz.