Taksitli Nakit Avans Nedir ve Nasıl Çekilir?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

4 Ekim 2022 19:29, Salı
Taksitli Nakit Avans Nedir ve Nasıl Çekilir?

Bankaların vermiş oldukları hizmet çeşitliliğinde ihtiyaçların artmasına bağlı olarak sürekli güncellemeler yapılması gerekiyor. Müşterilerine verdiği puan kazandıran kredi kartları sadece alışveriş işlemlerinde veriyor gibi görünmesine karşın bankalar çok yönlü şekilde kullanım kapsamı geliştiriyor.

Kredi kartının alışveriş dışında anlık nakit ihtiyaçlarında kullanılması ve nakit avans imkanının değerlendirilmesi gibi olanakları hemen hemen tüm bankaların sunduğu görülebiliyor. Bireysel şekilde birilerinden borç alamayan veya almak istemeyen kişilerin bankaların verdiği nakit avansı alması sorunun ortadan kaldırılması anlamına geliyor.

Nakit avansın ne olduğu, nasıl değerlendirilebileceği, faiz durumu, tek ödemeli veya taksitli olup olmadığı gibi soruların cevaplarının bilinmesi etkin kullanımı sağlayabiliyor.

Nakit Avans Nedir?

Bankanın her müşteriye tanımladığı ve alışveriş benzeri işlemlerde kullanabildiği, ödemeler yapabildiği kredi kartının içeriğine nakit avans çekme sekmesi de eklenmiştir. Bazı bankalar herhangi bir kart kullanılmasını zorunlu tutmadan bankanın müşterisi olunması halinde nakit avans verme yoluna gidiyor.

İşlemin mantığı bankadan her müşteriye özel şekilde belirlenen limitler dahilinde nakit para çekilebilmesine dayanıyor. Bu sayede nakit sıkışıklıklarında bankadan kredi çekmek yerine bu şekilde ihtiyacın giderilmesi mümkün oluyor.

Taksitli Nakit Avans Nedir?

Kullanılmak istenen nakdin miktarına ve ödeme haline göre müşteriler tarafından tek seferde geri ödemeli veya taksitle ödeme şansı sunuluyor. Çekilen nakit avansın işlemleri yapılırken bankanın müşterisine maliyeti hesaplayarak isterse taksitli çekebileceği konusunda bilgi vermesiyle taksitli çekim yapılabiliyor. Bankaların müşterilerine çoğu zaman nakit avans konusunda taksit sağladığı biliniyor.

Taksitli Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Taksitli şekilde geri ödemesi yapılmak istenen avansın çekilmesi için banka ATM'sine ulaşılması yeterli oluyor. Kredi kartının olması veya olmaması fark etmeden bankanın hizmetinden yararlanılıyor. Bunun için:

  • Müşteri bilgilerinizin girilmesi veya kredi kartınıza erişim sağlanması istenir,
  • Seçenekler arasından nakit avans seçeneği tıklanır,
  • Nakit avans için belirlenen rakam üzerinden istenen avans miktarı girilir,
  • Avans miktarının geri ödemesi için tek seferde veya taksitli ödeme seçenekleri seçilir,
  • Maliyetler ekrana yansıdığında taksitli olan ve istenen taksit sayısı üzerinden onay verilir.

Bahsedilen işlemlerin tamamı oldukça kısa süre içinde tamamlanır. Yapılan işlemlerden hemen sonra hesabınıza otomatik şekilde talep ettiğiniz ödeme yansıtılır.

Taksitli Nakit Avans Nasıl Alınır?

İşlemlerin tamamlanmasının hemen ardından kredi kartıyla yapıldığında bağlı bulunan hesaba aktarım yapılır. Kredi kartı ile işlem yapmayanlar için zaten kullanılan hesaba aktarım sağlanır. Görüldüğü üzere çekilen taksitli nakit avansın işlemleri ve avansın kullanılmak üzere alınması son derece pratiktir.

Taksitli Nakit Avansın Kullanımı Avantajlı Mıdır?

Bankaların uyguladıkları faiz miktarları ve taksitlerden doğan farklar değişiklik gösteriyor. Yine de kredi çekmek ve kredi çekme işlemleriyle uğraşmak yerine kısa süre içinde işlem yapmak isteyenler için oldukça avantajlı bir hizmet olarak görülüyor. Bankadan çekilen krediye benzer olarak taksitle geri ödeme şansının verilmesi de ödemede kolaylık şeklinde değerlendirilebiliyor.

Taksitli Nakit Avasın Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Taksitli nakit avansın çekildiği hesaba belirlenen aylık ödeme tarihinde borç olarak gösterilen geri ödeme tutarı yansıtılır. Geri ödemenin hangi hesaptan avans alındığına bağlı olarak düzenli takip edilmesi önerilir. Ödemenin gününden önce yapılmak istenmesi halinde ise internet bankacılığı veya telefon bankacılığı işlemlerinin kontrol edilmesi gerekiyor.

Taksitli Nakit Avansın Düzenli Geri Ödenmemesi 

Her işlemde olduğu gibi taksitli nakit avans adımlarında da geri ödemelerin düzenli olması ileride yeniden ihtiyaç duyulduğunda kullanılmasına neden olur. Aksi halde banka verdiği nakit avansın yeniden alınmasını, taksitlendirilmesini değiştirme yönünde adım atabilir.

Yorumlar

Taksitli Nakit Avans Nedir ve Nasıl Çekilir? hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 5 değerlendirmeyi görüntüle.

Nakit avans nedir nasıl

Misafir Üye·11a

Çok güzel olmuş

Misafir Üye·12a

3000

Misafir Üye·12a

Bu konuda bddk nın bir taksit sınırı varmıdır acaba..?

Misafir Üye·1y

Takitli nakit avans çekince kmh limiti de kapanıyormu.?

Misafir Üye·1y