Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

21 Kasım 2023 22:30, Salı
Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Kredi kartları taşıma kolaylığı, hızlı ve pratik kullanımı sayesinde en sık tercih edilen ödeme yöntemlerinden biri olarak öne çıkar. Market harcamalarından online alışverişe, fatura ödemelerinden eğitim masraflarına kadar pek çok kanalda kolay ve güvenilir ödeme hizmeti sunan kredi kartları aynı zamanda taksitlendirme ve erteleme gibi fırsatlar da yaratır.

Hayatı oldukça kolaylaştıran kredi kartları, sunduğu birçok avantajın yanı sıra bazı dezavantajlara da sahiptir. Bu nedenle özellikle güvenlik riskleri konusunda bilinçli olmak, her kart kullanıcısının açık olduğu tehlikeler karşısında dikkatli davranmak oldukça önemlidir.

Kredi kartları her ne kadar hızlı ve pratik bir ödeme aracı olsa da güvenlik riski tespit edilen bazı durumlarda bankalar tarafından bloke edilebilir. Sizin de kartınız bloke edildiyse sebebi bunlardan birisi olabilir.

Kredi Kartı Blokesi Nedir?

Kredi kartı blokesi, bankalar tarafından uygulanan bir güvenlik tedbiridir. Kısaca; kartın tüm işlemlere kapatılması, herhangi bir ödeme yapılamaması anlamına gelir. Eğer kartınız bloke edildiyse kartınızı kullanamaz, kartınızla herhangi bir alışveriş yapamazsınız. Bloke edilen kartlar her ne kadar kullanılamaz hale gelse de bankayla olan sözleşmeniz devam eder. Yani geçmiş borçlarınız hala geçerlidir ve bu borçlarınızı ödemeniz gerekir.

Kart blokeleri riskli bir işlem gördüğü takdirde banka tarafından yapıldığı gibi sizin başvurunuz üzerine de gerçekleşebilir. Bu nedenle bankanızdan gelen uyarı mesajlarını takip etmeniz, kredi kartı harcama hareketlerinizi kontrol etmeniz, şüpheli bir işlem gördüğünüzde ise bankanızla iletişime geçmeniz oldukça önemlidir.

Kredi Kartı Neden Bloke Edilir?

Kredi kartı blokelerinin birden fazla sebebi vardır. Bankalar güvenlik tedbiri olarak ya da kullanıcı kaynaklı nedenlerden dolayı kredi kartını bloke edebilirler.

 • Ödeme Gecikmesi: Kart borçları banka tarafından belirlenen süre boyunca ödenmediği takdirde kartınız bloke edilerek kullanımı kısıtlanabilir ya da tamamen kapatılabilir. Bu durumda kartınız geçici veya kalıcı olarak kullanılamaz hale gelir.Ödeme gecikmelerine bağlı kart blokeleri kredi notunuzu da olumsuz olarak etkiler. Finansal geçmişinizi değerlendiren bir faktör olan kredi notunuz düştüğü takdirde gelecekteki başvurularınızın reddedilme olasılığı artar.
 • Limit Aşımı: Kredi kartı limiti, banka tarafından belirlenen maksimum harcama miktarını gösterir. Bu limiti aşmanız durumunda çalıştığınız banka sizi uyarmadan kartınızı bloke ederek yeni işlem yapmanızı engelleyebilir. Bankalar finansal güvenlik, müşteri güvenliği, borçlanma riski gibi nedenlerden dolayı hem sizi hem de kendisini korumak adına limit aşımı durumlarında kartınızı bloke eder.
 • Şüpheli Aktivite: Bankalar, sahip oldukları bazı izleme araçları ve algoritmalar sayesinde sizin normal alışveriş alışkanlıklarınızı otomatik olarak takip eder. Bu alışverişlerin dışında gördüğü hareketleri şüpheli aktivite olarak nitelendirir. Şüpheli aktivite, kartınızın ve kart bilgilerinizin yetkisiz 3. kişiler tarafından kullanılması durumlarını içeren bir terimdir. Bu tür işlemler kartın çalınması/kaybolması, kimlik hırsızlığı veya kredi kartı dolandırıcılığı gibi durumları işaret edebilir. Bilinmeyen mağazalardan yapılan alışverişler, yüksek tutarlı alışverişler, tekrarlanan işlemler, farklı coğrafi konumlar üzerinden yapılan işlemler, anormal frekansta işlemler olarak değerlendirilen aktiviteler sonrası güvenliğiniz nedeniyle kartınızı bloke edebilir.
 • Güvenlik İhlali: Kart sahibi bilgilerinin kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilerek izinsiz şekilde kullanılmasına karşı alınan bir önlemdir. Örneğin, kart şifrenizi 3 kere yanlış girmeniz durumunda bankanın güvenlik duvarını aşamadığınız için kartınız geçici süreliğine bloke edilerek işleme kapatılır.
Kredi Kartı Bloke Kaldırma İşlemleri Nasıl Olur?

Kredi ya da banka kartınız yanlış şifre girilmesinden SIM kart değişikliğine kadar birçok farklı nedenle bloke edilebilir. Kartınız hangi sebeple bloke edilmiş olursa olsun kart bloke kaldırma işlemleri için mutlaka bankanızla iletişime geçmeniz gerekir. Çalıştığınız bankanın çalışma sistemine bağlı olarak ATM üzerinden, müşteri hizmetlerini arayarak, internet bankacılığı kullanarak ya da şube ile yüz yüze görüşerek kart blokenizi kaldırabilirsiniz.

Kredi kartı ya da banka kartı bloke kaldırma başvurunuz için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Kartınızın bloke edilmesi durumunda yapmanız gereken ilk şey bankanızla iletişime geçmektir. En yakın şubeye giderek ya da müşteri hizmetleri numarasını arayarak durumu bildirmeniz gerekir.
 • Bankanız ile iletişime geçtiğinizde bloke sebebini öğrenin. Güvenlik önlemleri ya da kart borcu gibi nedenlerden dolayı kartınız işleme kapatılmış olabilir. Bloke nedenini öğrenmek daha kolay çözüm yolu bulmanıza yardımcı olur.
 • Bankanız bloke nedenine bağlı olarak sizden birtakım belgeler talep edebilir, tedbir amaçlı olarak kişisel bilgilerinizi isteyebilir. İstenen bilgi ve belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlamak bloke kaldırma sürecini hızlandırır.
 • Blokenizin sebebi kart borcunuz ise ödemenizi gerçekleştin. Bu aşamada bankanızla görüşerek en azından asgari tutarı yatırmanız blokenizin kalkmasına yardımcı olur.
 • Çalıştığınız bankayla görüştükten ve istedikleri işlemleri gerçekleştirdikten sonra kartınızın blokesini hızlı bir şekilde kaldırılması için yeniden değerlendirme talep edin. Bankanın çalışma prensibine, iç politikalarına ve bloke nedenine bağlı olarak bu talebinizin sonuçlanma süresinin değişiklik gösterebileceğini unutmayın.
 • Kart blokeniz kaldırıldığında kart bilgilerinizi ve kişisel bilgilerinizi kontrol edin. Bu bilgiler güncel değilse derhal güncelleyin. Bu bilgilerin güncelliği, kartınızı sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilmeniz için oldukça önemlidir.
 • Kartınızın geçmiş hareketlerini inceleyin. Kart hareketlerinizi düzenli olarak kontrol ederek şüpheli veya bilinmeyen tüm işlemleri hemen bankanıza bildirin.
Kart Bloke Kaldırma İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Kredi kartı bloke süresi, blokenin nedenine ve çalıştığınız bankanın politikalarına göre değişiklik gösterebilir. Kart blokeniz bankanızla iletişime geçmenizin ardından birkaç dakika içinde kalkabileceği gibi kalıcı da olabilir.

Örneğin; banka ya da kredi kartları şifrenin 3 kere yanlış girilmesi durumunda güvenlik nedeniyle hemen bloke edilir. Yanlış şifre girmeye bağlı olarak bloke edilen kartlar, bankayla temas kurulmadığı müddetçe kaldırılmaz. Böyle bir durumda müşteri hizmetleri, internet bankacılığı ya da şubeler aracılığıyla başvuru yapmanızın ardından çok kısa sürede bloke kaldırma işleminiz gerçekleşir. Borca bağlı blokelerde kart borcu ödenene kadar blokeniz devam edeceği gibi ciddi güvenlik sorunları gibi nedenlerle bloke edilen kartlar kalıcı olarak kapatılabilir.

Bloke kaldırma süresi konusunda en doğru bilgiyi öğrenmek için bankanızın müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Kart Blokeleri Hangi Durumlarda Kalkmaz?

Kredi kartı ve banka kartı blokeleri farklı koşullara bağlı olarak uzun süre sonra kalkabilir ya da hiç kalkmayabilir. İşte kart bloke kaldırmanın mümkün olmadığı durumlar:

 • Güvenlik sorunu nedeniyle bloke edilen kartların blokesi, bu sorunun hala devam etmesi durumunda kalkmaz. Örneğin, kart bilgilerinizin çalınması ya da ciddi güvenlik ihlalinin söz konusu olduğu durumlarda çalıştığınız banka blokenizi kaldırmayabilir.
 • Borca bağlı blokelerde kart borcunuzu ödemediğiniz takdirde bloke kaldırma işlemleri gerçekleşmez. Bu tip durumlarda bankayla anlaşma yaparak borçların düzenlenmesi ve zamanında ödeme yapılması oldukça önemlidir.
 • Her bankanın kendine ait bir çalışma prensibi ve bağlı olduğu politikalar vardır. Müşterilerin bu politikalara uymaması durumunda bankalar kart blokelerini açmayabilir. Çalıştığınız bankanın kullanım şartlarına ve politikalarına aykırı davranışlarda bulunmanız kart blokenizin kalıcı olmasına yol açabilir.
 • Kayıp veya çalıntı gibi durumlar nedeniyle bloke edilen kartların blokeleri güvenlik nedeniyle kaldırılmaz.
 • Kartın kötü niyetli olarak kullanıldığı tespit edildiği takdirde banka kartı bloke kaldırma işlemleri gerçekleşmez.

Yorumlar

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır? hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 3 değerlendirmeyi görüntüle.

Kredi kartım bloke oldu nasıl kaldırırım

Misafir Üye·1a

Kredi kartı bloklarını kaldırmak istiyorum ama bir türlü olamıyorum

Misafir Üye·2a

Yanlış atem şifrem girdim bunu kaldırılmasını arz ederim

Misafir Üye·2a