İlk Evim Konut Kredisi Nedir?

Beste Begüm Yiğit

Beste Begüm Yiğit

7 Şubat 2024 19:08, Çarşamba
İlk Evim Konut Kredisi Nedir?

İlk defa bir ev satın alacak olan kişiler, ilk evim konut kredisi nedir sorusunun yanıtını merak eder. Yeni ev sahibi olacak kişiler için uygun ve esnek ödeme imkanı sunan bu kredi, müşterilerin ev almasına destek olur. Özellikle genç yaştaki kişilerin konut sahibi olabilmesi için ilk evim konut kredisi özel olarak tasarlanmıştır. Ev sahibi olma hayalinizi gerçekleştirmek için eğer bu kredinin koşullarına uyum sağlıyorsanız, kolayca başvurunuzu yapabilirsiniz.

Pek çok avantaja sahip olan ilk evim konut kredisi, ihtiyacınıza ve bütçenize uygun olarak ödeme yapmanızı sağlar. Böylece ilk evinizi alırken kolaylık elde edebilirsiniz. Farklı bankalar tarafından sunulan bir kredi olduğu için öncelikle detaylı bir araştırma yapmanızda fayda vardır. Bu yazıyı okuyarak ilk evim konut kredisine dair pek çok sorunun yanıtını alabilirsiniz.

İlk Evim Konut Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

İlk Evim konut kredisinden yararlanabilecek kişilerle ilgili bazı sınırlamalar yapılmıştır. Bu kredi, yalnızca ilk defa ev sahibi olacaklara özeldir. Ayrıca yaşla ilgili de belirli bir kısıtlama vardır. Kredinin kendine has koşulları da mevcuttur. Tüm bunları taşıyorsanız, ilk evim konut kredisi başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İlk evim konut kredisinden faydalanabilecek kişiler aşağıda verilmiştir:

 • İlk evim konut kredisi için belirlenen yaş sınırı bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle 18-35 yaş aralığındaki kişileri kapsar.
 • Bu krediden yararlanabilmek için başvuru sahibinin ilk defa ev sahibi olması gerekir. 
 • İlk evim konut kredisi, genellikle düşük ve orta gelirli kişileri desteklemek için tasarlanmıştır. Ancak gelir şartları, bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Konut kredisi ilk evim fırsatından faydalanabilecek kişiler, yukarıdaki özelliklere mutlaka sahip olmalıdır. Çünkü bu kredinin tasarlanma amacı, tamamen bu özellikleri taşıyan kişilerin ev sahibi olmasını kolaylaştırmaktır.

İlk Evim Konut Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

İlk evim konut kredisine başvurabilmek için bazı koşulları yerine getiriyor olmanız gerekir. Bu şartlar, krediye uygunluğunuzu belirler. İlk evim konut kredisi şartları aşağıda verilmiştir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Bankanın belirlediği yaş aralığında olmak
 • Yeterli gelire sahip olmak ve bunu belgeleyebilmek
 • Kredi geçmişinin iyi ve kredi notunun yüksek olması
 • Başvuracağınız kredi tutarı ve konut değeriyle belli oranda peşinat sağlamak
 • Eğer banka talep ederse hayat sigortası, konut sigortası gibi ek teminatlar yaptırmak
 • Gerekli belgeleri hazırlamak ve başvuru formunu doldurmak

Bazı bankalar, belirli meslek gruplarına özel olarak avantajlar sunabilir. Mesela; sağlık çalışanları, kamu çalışanları, öğretmenler gibi meslek gruplarına özel indirimler ve fırsatlar olabilir. Bazen de konut fuarları veya özel kampanya dönemlerinde ilk evim konut kredisinden daha avantajlı bir şekilde faydalanabilirsiniz.

İlk Evim Konut Kredisine Başvuru Nasıl Yapılır?

İlk evim konut kredisine başvurmak için bazı adımları takip etmeniz gerekir. Oldukça basit bir şekilde bu adımları izleyerek başvurunuzu kolayca tamamlayabilirsiniz. İlk evim konut kredisi veren bankalar arasından seçim yaptıktan sonra başvurunuzu şu şekilde ilerletebilirsiniz:

 • Seçtiğiniz bankanın ilk evim konut kredisi şartlarını kontrol etmelisiniz. Yaş, gelir durumu, kredi geçmişi gibi faktörlere uygun olmanız gerekir.
 • Bankanın talep ettiği evrakları hazırlamalısınız. Genellikle kimlik belgesi, gelir belgesi, tapu belgesi (varsa), ikametgah belgesi gibi belgeler istenir.
 • Hangi kanaldan başvuru yapacağınıza karar vermelisiniz. Birçok banka online platformlar aracılığıyla başvuru imkanı sunar. Bankanın resmi web sitesini veya mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Dilerseniz direkt şubeye gidebilir veya çağrı merkezini arayabilirsiniz.
 • Başvuru formunu doldurmanız gerekir. Bu formda yer alan tüm bilgileri eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olmalısınız.
 • Başvurunuzu bankaya ilettikten sonra değerlendirme süreci başlar. Kredi geçmişi, gelir durumu gibi faktörlere bağlı olarak başvurunuz onaylanır veya reddedilir.
 • Başvurunuz onaylandığında, banka tarafından size iletilen bilgiler doğrultusunda kredi kullanım işlemlerini tamamlayabilirsiniz.
İlk Evim Konut Kredisi Faiz Oranları Nedir?

İlk evim konut kredisi faiz oranları, bankadan bankaya değişiklik gösterir. Farklı bankalar, faiz oranlarını çeşitli faktörlere göre belirler. Bununla ilgili net bilgi almak için bankayla iletişime geçebilirsiniz. Çünkü faiz oranları, ilk evim konut kredisi hesaplama işleminde önemli rol oynar. Özellikle geri ödemeniz gereken toplam tutarı ve aylık taksit tutarlarını bu faiz oranı sayesinde bulabilirsiniz. İlk evim konut kredisi Ziraat, Halkbank, Vakıfbank gibi devlet destekli bankalar tarafından verildiği için düşük faiz oranlarına sahiptir. Bu bankaların ilk evim konut kredisi faiz oranları belirlenirken aşağıdaki faktörler göz önünde bulundurulur:

 • Kredi başvurusu yapan kişinin kredi geçmişi ve notu, faiz oranlarını belirlemede önemlidir.
 • Kredinin vadesi ve tutarına bağlı olarak faiz oranı değişebilir.
 • Banka politikaları, kredi faiz oranını belirlemede etkilidir. 
 • Finansal piyasa koşulları, ilk evim konut kredisi faiz oranını belirlemede önemli bir faktördür.
 • Bankalar arası rekabet, kredi faiz oranını etkiler.
İlk Evim Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

İlk evim konut kredisi 2. el ve sıfır evler için kullanılabilir. Her ikisi için de kredi hesaplaması aynı şekilde yapılabilir. Ancak bu iki kredi türünün masrafları birbirinden farklıdır. Çünkü içerdikleri işlemler değişiklik gösterir. İlk evim konut kredisi hesaplaması yapmak için şu formülleri kullanabilirsiniz:

 • Kredi tutarı x Faiz Oranı = Faiz Tutarı
 • Kredi Tutarı + Faiz Tutarı = Toplam Geri Ödenecek Tutar
 • Toplam Geri Ödenecek Tutar / Vade = Aylık Taksit Tutarı

İlk evim konut kredisi ödeme planı yapabilmek için yukarıdaki hesaplamaya ihtiyacınız vardır. Bu formüller ile aşağıda bir örnek hesaplama yapılmıştır:

 • 250.000 ₺ tutarında krediye, 60 ay vade ve %1,20 faiz oranıyla başvurduğunuzu düşünelim.
 • 250.000 x %1,20 = 3.000 ₺ faiz tutarı
 • 250.000 + 3.000 = 253.000 ₺ toplam geri ödenecek tutar
 • 253.000 / 60 = 4,216.67 ₺

Bu formül, genel bir hesaplama içerir. Halkbank ilk evim konut kredisi veya diğer bankalar için hesaplama yapmak istiyorsanız, bankalardan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İlk Evim Konut Kredisi Miktarı ve Vade Süresi Neye Göre Belirlenir?

İlk evim konut kredisi miktarı ve vade süresi; başvuru sahibinin gelir durumu, kredi geçmişi ve konut değeri gibi faktörlere bağlı olarak belirlenir. Ayrıca kredi tutarının, satın alınacak evin değerinin belli bir oranı olması gerekir. Bu oranlar, bankadan bankaya ve evin değerine göre değişiklik gösterir. Vadeyle ilgili de kredi tutarına bağlı olarak belirli bir sınırlama vardır.

İlk Evim Konut Kredisine Başvururken Sigorta Gerekli mi?

Genellikle ilk defa ev sahibi olacak yani ilk evim konut kredisinden yararlanacak kişilerden konut sigortası ve hayat sigortası yaptırmaları istenir. Ancak bu durum bankanın politikalarına bağlı olarak değişebilir. Ayrıca, banka tarafından bazı ek teminatlar yaptırmanız da talep edilebilir.

İlk Evim Konut Kredisini Erken Kapatma Durumunda Ücret Alınır mı?

İlk evim konut kredisini erken kapatmanız durumunda, banka genellikle belirli bir ücret talep eder. Bu, ceza ücreti olarak değerlendirilebilir. Ancak her banka için söz konusu olmayabilir. Kredi sözleşmesinde yer alan erken kapatma detaylarını dikkatli bir şekilde inceleyerek bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.


Yorumlar

İlk Evim Konut Kredisi Nedir? hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 2 değerlendirmeyi görüntüle.

Adım Mehmet, Ocak 2022'de Böbreğimi bağışladım şu ana kadar zengin ve sağlıklıyım, herhangi bir komplikasyon yok. Böbreğinizi bağışlamak istiyorsanız lütfen iletişime geçin: doktor.michaellarry@gmail.com Bir Böbreğin şu anki maliyeti 800.000,00 ABD Dolarıdır..

Misafir Üye·10g

Adım Mehmet, Ocak 2022'de Böbreğimi bağışladım şu ana kadar zengin ve sağlıklıyım, herhangi bir komplikasyon yok. Böbreğinizi bağışlamak istiyorsanız lütfen iletişime geçin: doktor.michaellarry@gmail.com Bir Böbreğin şu anki maliyeti 800.000,00 ABD Dolarıdır.

Misafir Üye·10g